Moderný pastelový interiér by ste za stenami kamenného domu nečakali

08.09.2016  |     

Zvonku vyzerá ako postarší kamenný dom, ktorý zažil malé opravy. Zvnútra prekvapí každého návštevníka svojou originalitou a očarujúcou atmosférou. Kamenný dom postavený v roku 1699 bol stavebne modifikovaný v roku 1703 a odvtedy si žil svoj nerušený (hoci chátrajúci) život.

Až prednedávnom, v roku 2014, sa tento skvost rozhodol revitalizovať jeho nový majiteľ. Práce zveril do rúk skúsenému architektovi Nunovi Floresovi spolu s tímom odborníkov zo štúdia Escritório de Arquitetos.

 Hlavným cieľom bolo v čo najvyššej možnej miere zachovať pôvodný vzhľad, ktorý odkazuje na miestnu architektúru a historickú hodnotu nehnuteľnosti. V regióne Paredes de Coura na severe Portugalska sa podobné domy nachádzajú, avšak v čoraz menšom počte. Nový majiteľ si želal nehnuteľnosť začať využívať pre účely vidieckeho turizmu, preto bolo potrebné, aby dom prešiel podrobnou analýzou a následne dôkladnou a premyslenou rekonštrukciou, ktorá by ho uspôsobila na tieto účely pri súčasnom zachovaní jeho charakteristických čŕt. 

 

Výsledkom kreatívnej práce je útulný priestor, v ktorom sa nachádzajú dve spálne a štúdio. Okrem toho tu nájdeme všetko potrebné ku každodennému životu – od kuchyne, cez spoločenský priestor až po kúpeľňu či toaletu. Dom je orientovaný na juh a postavený (vrátane novotvarov) do tvaru písmena L. Vďaka týmto danostiam môže v najväčšej možnej miere využívať slnečný svit a teda prirodzené osvetlenie. Vonkajšie priestory slúžia ako príjemný základ pre stolovanie v srdci okolitej prírody či posedenie pri pohári dobrého vína počas teplých letných večerov. 

Interiér ukrýva nečakanú dynamiku a paletu farieb. Dominujú pastelové odtiene – najmä ružová a tyrkysová. Dopĺňa ich svieža biela farba, prírodné materiály, a na niektorých miestach kontrastné sýte plochy (napríklad modrá zástena za posteľami v spálni).

Dom pôsobí čisto, jednoducho a zachováva ducha rurálnej tradície v podobe niektorých doplnkov (koberec či kovanie postelí), funkčných súčastí (krby) či priznaných dizajnových prvkov (pôvodné trámy natreté bielou farbou). Kontrast interiéru s exteriérom zabezpečuje potrebnú dynamiku, ktorá vyvažuje čistotu a pokoj prameniace z vnútorného usporiadania a interiérového dizajnu. 

Prehľad:

Architektonické štúdio: Escritório de Arquitetos
Lokalita: 4940 Linhares, Portugalsko
Vedúci architekt: Nuno Flores
Realizačná firma: BO Associados
Plocha: 120 m²
Realizácia: 2014

Text: Anna Martausová
Foto: João Morgado
Zdroj: archdaily.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky