To je atmosféra! Charizmatický jednopodlažný dom, ktorý očarí nezvyčajnou farebnosťou

14.10.2016  |     

„Na začiatku tohto projektu, keď sme sa pýtali klientov, o aký typ domu majú záujem, odpovedali: jednoduchý dom ako plavčíkova veža,“ vysvetľujú začiatok projektu nezvyčajného domu architekti z izraelského štúdia Brahma-architekts. Výsledkom je charizmatický jednopodlažný dom, ktorý stojí na rohu pozemku. Umiestnenie v kúte pozemku umožňuje obyvateľom domu naplno si vychutnať okolitú zeleň a relaxovať vonku.

Pohľadový betón neobišiel ani tento dom

Výhody i drsnú estetiku surového betónu používa čoraz viac architektov z celého sveta. Pohľadový betón nie je výnimkou ani v tomto jednopodlažnom dome. Dve vrstvy tvoria podlahu a nachádza sa i na strope. Biele steny domu sú upravené štukovacou technikou za použitia tradičných materiálov, piesku a vody. Vysunutie hornej roviny dopredu a veľké okno zabezpečujú prienik svetla až do samotného jadra domu, ale aj dobrú cirkuláciu vzduchu. Chodba sa tiahne celým domom a spája rôzne miestnosti, čím má možnosť do nich prúdiť svetlo.

Ako je členený interiér?

Jedinečný priestor na hranici interiéru a exteriéru vytvára vstupnú chodbu a ateliér. Zaujímavé je aj rozdelenie domu. Architekti sa rozhodli rozdeliť ho podľa funkčnosti na dennú a nočnú časť. Denný priestor tvoria: kuchyňa, obývacia izba, veranda a záhradka. Kuchyňa spolu s jedálňou a obývacím priestorom sú zároveň otvoreným priestorom, ktorý pokračuje na vonkajšiu terasu. Nočný priestor zahŕňa detské izby, ktoré obklopujú rodinný priestor zahŕňajúci spálňu rodičov, kúpeľňu a štúdio. Nachádzajú sa v zadnej časti domu.

Stena z farebných drevených dosák

Nový dom je však očarujúci už na prvý pohľad niečím iným. Nezvyčajnou farebnosťou, mozaikovou úpravou niektorých častí v exteriéri i interiéri a tiež úžasnou relaxačnou aurou, ktorú šíri do prostredia. Mozaiková farebnosť je uplatnená aj v interiéri domu, veľmi dobre vynikne na stene z rôznofarebných recyklovaných drevených dosák, ktorá rozdeľuje obývaciu časť a ateliér a zasahuje až do chráneného krytého vonkajšieho priestoru určeného pre relaxáciu a meditáciu. Jej časť je využitá ako knižnica. Rozmery tejto drevenej farebnej mozaiky sú až  217 x 155 centimetrov.

Priemyselná praktickosť s nádychom moderného umenia

Výsledkom je veselý a príjemný dom, v ktorom sa každý musí cítiť optimisticky, jeho svieži dych vyžaruje do celého okolia. Je to najmä vďaka netradičnému nápadu izraelských architektov – využiť na funkčnú dekoráciu recyklované regenerované drevené dosky, nafarbené rôznymi farbami. Pôvabne a milo pôsobia aj farebné drevené skrinky v kuchyni a prekvapenia nekončia ani keď vojdete do kúpeľne. Umývadlo v tvare misy stojí na starom renovovanom stolíku od šijacieho stroja značky Singer.

Priemyselná praktickosť kombinovaná s modernou atmosférou až umeleckého charakteru vytvárajú nezvyčajnú auru celého domu. Pri dome sa tiež nachádzajú dve parkovacie státia.

LAHO house v kocke

Miesto: HOFIT, Izrael
Dátum dokončenia: 2015
Veľkosť pozemku: 1 000 m2
Zastavaná plocha: 300 m2
Architekti: : Brahma-architekts – Eran Shemesh, Azriel Od

Foto: Sharon Tzarfati

Text: Sabína Zavarská

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 8/2019
v predaji


Najkrajšie rastliny v novembri
Predplatné

 

 

Najnovšie príspevky