Na samote pri Prievidzi si vybudovala bývanie ako v raji

24.08.2017  |     

Keď ste od malička v spojení s prírodou, dlho v meste nevydržíte a utečiete do hory. To bol aj prípad sympatickej a energickej Patrície, ktorá si svoj raj vybudovala takmer sama.

Patríciu som spoznala na jednom slovenskom handmade portáli, kde má svoj obchodík s bytovými textíliami. Slovo dalo slovo a a my sme sa vybrali do malej dedinky, ktorá sa nachádza len kúsok od Prievidze. Kľukatou cestou sme sa dostali až na jej okraj, kde už neboli žiadne domy, iba jeden jediný – ten Patríciin.

Drobná dievčina nás už čakala na priedomí s úsmevom na tvári. Mama dvoch detí, ktorá zobrala svoj život plne do vlastných rúk, ma očarila. „V malom byte v meste sme už nemohli vydržať, a tak som začala hľadať pozemok, kde by sme mohli postaviť dom.“ Ten sa rozprestiera na rozľahlom svahovitom pozemku, hneď vedľa lesa. Keď vkročíte do veľkej záhrady, akoby ste sa odrazu ocitli v Provensálsku. 

 

Vzhľad domu, terasu a najmä záhradu si majiteľka vymýšľala sama za výdatnej podpory rodičov. Zháňala drobné firmy a majstrov, ktorí by pomohli zrealizovať jej predstavy. Stavba trvala približne dva roky. Na dotiahnutie niektorých detailov sa radila so známou architektkou, ktorá navrhla konečný vzhľad fasády, ako aj kozub či vešiakovú chodbovú zostavu. Tým sa ale príbeh nekončí.

Ľan, deti a pes...

Všestranné žieňa nielenže navrhuje a organizuje výstavbu domu, buduje veľkú záhradu, ale najmä tvorí. Skoncovala s profesiou účtovníčky a naplno sa pustila do vlastného podnikania – ručnej výroby bytových textílií z prírodných materiálov. Z nich jej najväčšmi učaroval ľan a zostal jej najväčšou láskou (samozrejme, až po deťoch a psovi).  

„Ako si sa k ľanu vôbec dostala?“ „Na internete som našla niečo, čo sa mi vtedy páčilo, a chcela som si to ušiť. Objednala som si nejakú látku, ani som poriadne netušila akú. V zásielke prišiel ľan. Hneď od začiatku sa mi zapáčil, najmä pre jeho štruktúru a vôňu.“

Na Slovensku sú asi len dvaja výrobcovia ľanu, čo je celkom smutné, pretože ľan patrí k našim tradíciám. Patrícia našla jedného dodávateľa priamo tu na Slovensku, ktorý zastupuje francúzskeho výrobcu látok, no stále hľadá nových dodávateľov pre pestrosť ponúkaného sortimentu. Vďaka stálym zákazníčkam sa Patrícia mohla po čase pustiť do podnikania naplno. „Začínala som tak, že najskôr som ušila vzorové výrobky, ktoré som nafotila a uverejnila na handmade portáli. Postupne som začala vyrábať na zákazku a navrhovať textílie do interiérov. To ma veľmi baví. Väčšinu výrobkov, ktoré mám teraz v ponuke, sme vymysleli spolu s mojimi zákazníčkami. Samozrejme, šijem aj na želanie. Ak má zákazníčka svoju presnú predstavu, som otvorená aj tejto ceste.

Najviac zákaziek prichádza hlavne v zime pred Vianocami, ale ani počas roka nie je čas na zaháľanie. Ak je náhodou „ticho“, vtedy vymýšľa nové kolekcie a chystá ďalšie výrobky. „V poslednom čase som všetok svoj voľný čas venovala budovaniu svojho vlastného e-shopu, ktorý je už takmer hotový a čakám len na jeho spustenie. Splní sa mi tým opäť jeden ďalší veľký sen.“

 

Patrícia Richterová sa profesijne venuje šitiu bytových textílií výlučne z prírodných materiálov, najmä však z ľanu, ktorý, ako ona sama tvrdí, je jej najväčšou láskou. V jej ponuke nájdete posteľné obliečky a prikrývky na postele, vankúše, závesy, záclony, obrusy a prestierania, vrecká na pečivo, kuchynské utierky a chňapky a mnoho ďalšieho. Svojou pracovitosťou, húževnatosťou a talentom sa dopracovala k tomu, o čom snívajú mnohí: byť sám sebe pánom a uživiť sa svojím koníčkom. www.sashe.sk/shabby.romantic

Aké má ľan výhody či nevýhody, pracuje sa s ním ľahko?  „Ľan je výborný materiál s jedinečnými vlastnosťami. Je odolnejší ako bavlna a vydrží veľmi dlho. Pranie mu prospieva – neničí sa, ale stáva sa jemnejším a belším. Dobre sa v ňom spí, pretože v lete chladí a v zime hreje a dokáže absorbovať pot – ten ho nezničí ani nezafarbí. Keď ho vyperiete, veľmi rýchlo vyschne. Vyhovuje alergikom, pretože nepohlcuje prach, ale naopak, odpudzuje ho. Závesy a obliečky na sebe bežne zachytávajú množstvo prachu, ale ak sú z ľanu, nie je to problém. Pri práci s ním má však jednu nevýhodu: je veľmi ťažké ho nastrihať rovno, vyžaduje si to dlhoročnú prax.“

text: Miroslava Maceková
foto: Miro Pochyba, Miroslava Maceková
zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Tagy:
bytové textílie rodinný dom handmade návšteva Pievidza

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky