Útulný a rôznorodý domov, z ktorého dýcha láska majiteľov k cestovaniu

21.12.2018  |     

Láska k cestovaniu, ktorú majú Georgia a James Broomovci spoločnú, dala podobu aj ich útulnému domovu.

Tip. Rozličnými typmi podlahovej krytiny môžete v priestore vymedziť rôzne zóny. Strohosť narušíte tým, že okraje jednotlivých plôch nebudú rovné.

 

Elegantne a globálne

Dôležitou súčasťou Georgiinho života je cestovanie. Keď sa jej rodina presťahovala z anglického Brixtonu a ona vyrastala vo Francúzsku, zvykla si na život v kontinentálnej Európe. Neskôr odišla do Dubaja a odtiaľ s manželom Jamesom do Toronta.

V jej novom domove má každá z týchto krajín svoje miesto a reprezentuje ju kus nábytku alebo dekorácia, ktoré si so sebou vzala, keď sa s rodinou sťahovali do grófstva Oxfordshire. Bolo to v čase, keď ich staršia dcéra začala chodiť do školy, takže hľadali dom v oblasti, v ktorej jej vybrali školu. Ten, v ktorom dnes bývajú, Georgiu pôvodne vôbec nenadchol.

„Mal škaredú prístavbu nad garážou, potreboval vymeniť strechu a zrekonštruovať podkrovie,“ vysvetľuje. Jej pozornosť však upútali pôvodné parkety z 50. rokov minulého storočia. „Očarili ma hneď, keď som vošla,“ smeje sa. „Dom už dva roky nechcel nikto kúpiť, no my sme sa rozhodli pretvoriť ho na príjemné rodinné bývanie.“ 

Keď Georgia plánovala rekonštrukciu, inšpirovala sa bývaním v rozličných krajinách. „V Dubaji sú zvyčajne spálne vedľa kúpeľní. Domy tu mávajú praktický pôdorys a technickú miestnosť. V Kanade je v každom dome komora alebo garáž, kde parkujú skútre a odkladá sa športová výstroj. Moje želania pri prestavbe nášho domu zahŕňali veľkú komoru, technickú miestnosť, spálňu s kúpeľňou a herňu.“

Praktické aj plné spomienok

Georgia a James nechceli k domu pristavať nové priestory, no usporiadanie miestností radikálne zmenili. Obývačku presunuli zo zadnej časti domu do prednej a oddelili ju priečkou od miestnosti vzadu, ktorú otvorili a prepojili s kuchyňou tak, aby vznikol čo najväčší priestor.

„Keďže som v detstve žila vo Francúzsku, na každodenné spoločné rodinné stolovanie pri raňajkách a večeri si potrpíme,“ vysvetľuje Georgia. „Je to miesto, kde sa venujeme aj domácim povinnostiam, ja tu píšem blogy, objednávam si cez internet potraviny... Trávime tu veľa času.“ Georgia sa venuje aj svojej práci interiérovej dizajnérky pri pracovnom stole, ktorý umiestnila vedľa kuchynského príborníka.

„Bol to dom, ktorý nikto nechcel kúpiť a už dva roky bol prázdny. Brali sme to ako šancu pretvoriť ho na príjemné bývanie pre celú rodinu.“ 

Georgia Broomová, interiérová dizajnérka a majiteľka

Vďaka priečke sa obývačka oddelená od kuchyne stala pokojným miestom na oddych. „Je to srdce nášho domu, kde si našli miesto všetky plagáty, obrázky a veci z miest po celom svete, na ktorých sme žili,“ hovorí Georgia. Od historickej mapy Francúzska až po drevený stolík, ktorý Georgia ako šestnásťročná našla na blšom trhu v Taliansku, sú to všetko predmety pripomínajúce rodinnú históriu. Neznamená to však, že zariadenie obývačky nie je praktické. Aby vyhovovala nárokom mladej rodiny, sú tu dve pohovky z Ikey, ktoré znesú akékoľvek zaobchádzanie. „Ich poťahy sa dajú sňať a vyprať v práčke,“ upozorňuje Georgia.

Hlavne farebne. Georgia hovorí, že hlavnou požiadavkou jej dcér na zariadenie ich spálne bolo, aby bola veľmi farebná. „Olívia sa potom nadchla pre ananásy, takže som hľadala a Ebay ponúkal tento vtipný luster. V celej miestnosti som potom umiestnila niekoľko vecí v jasnožltom odtieni.“

Tip. Chcete mať originálne umývadlo s odkladacími priestormi? Postavte umývadlovú misu na štýlovú komodu, do ktorej urobíte otvor na odtok.

Inšpirácie a sloboda

Funkčnosť v zariadení priestorov vyvažujú prvky v retro štýle, ktoré Georgia rozmiestnila po celom dome. V kuchyni dominuje veľká tabuľa so zastávkami autobusu, ktorý jazdí z Brixtonu a Georgia s Jamesom ho pravidelne využívali v čase, keď boli ešte mladý bezdetný pár. Francúzske školské nástenné didaktické pomôcky, ktoré získali na blších trhoch, visia na viacerých stenách v dome. 

Je zrejmé, že Georgia má prirodzený talent na dizajn. Priznáva pritom, že jej záľuba v interiéroch vznikla už v detstve. „Moja mama vedela šiť záclony a závesy a vždy navrhovala zariadenie v bytoch, v ktorých sme bývali,“ spomína si. „Neustále sme sa sťahovali a veľa sme cestovali, takže moje inšpirácie pramenia aj z prostredia, ktoré sa okolo mňa často menilo.“

Chce, aby to jej dcéry prežívali podobne. „Nechcem prijímať kompromisy, pretože mám malé deti, no zároveň ich nechcem stále upozorňovať, aby nerobili to či ono a dávali na veci pozor. Ide o to, nájsť rovnováhu: poskytnúť deťom inšpiráciu, no zároveň im ponúknuť slobodu zážitku. Celý dom je upravený a zariadený tak, aby túto požiadavku spĺňal.“

Katkin pohľad

Dom plný rôznorodých chutí a nálad. Na jednej strane cítim sršiacu radosť, na strane druhej akúsi neuchopiteľnú nostalgiu. Celý interiér mi evokuje zbierku pohľadníc z výletov – odráža cestovateľskú minulosť i životné etapy majiteľov. Páči sa mi, že majiteľka pri zariaďovaní odvážne pristupovala ku každej miestnosti osobitne. Výsledkom je chutná farebná rozmanitosť. Jednoduchý a praktický nábytok dáva vyniknúť originálnym plagátom a obrazom a nenápadne tak udržiava príjemné spomienky stále živé. Najviac ma upútala majiteľkina vytúžená technická miestnosť. Ako málo niekedy stačí a aj obyčajné domáce práce môžu byť razom príjemnejšie. Bývanie v tomto dome veru nie je žiadna nuda.

KTO TU BÝVA

Georgia Broomová, interiérová dizajnérka a blogerka, jej manžel James, softvérový inžinier, a ich dve dcéry – sedemročná Olívia a štvorročná Charlotte.

 

polovica dvojdomu 

počet podlaží 2 + podkrovie 

lokalita Abingdon, Oxfordshire, Anglicko

TEXT ELLEN FINCH
FOTO JODY STEWART, REALHOMES.CO.UK
ZDROJ časopis Môj dom 11/2018

Tagy:
rodinné domy rekonštrukcia domu retro štýl

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky