Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Harmonický interiér rodinného domu v Bratislave splnil očakávania majiteľov. Je nadčasový, pohodlný a nenáročný na upratovanie

16. 12. 2021
Zdieľať

Podľa architekta Rasťa Zlámala by miesto, kde človek žije, malo byť každodennou inšpiráciou a zážitkom. Presne v tomto duchu sa snažil zariadiť aj dom pre Mira a Maju.

Miro a Maja nemuseli veľmi premýšľať, koho oslovia, aby im navrhol interiér do ich nového domu. Architekta mali v rodine. No čo bolo hlavné, jeho práca sa im vždy páčila. Takže voľba bola jasná. A ako sa ukázalo, aj šťastná. Práca pre rodinu môže byť pre architekta niekedy komplikovaná, no tento prípad to určite nebol.

„Miro s Majou boli skvelí klienti,“ hovorí Rasťo. „Boli nároční, ale nároční na detaily, čo býva na prospech veci. No najdôležitejšie bolo, že mi v mojej práci dôverovali. Aj keď mali niekedy inú predstavu, na ničom nezmyselne netrvali a dali si poradiť,“ vysvetľuje.

Priznané murivo z tvárnic s oválnym zrkadlom v chodbe

Kontrasty povrchov s rozličnými štruktúrami ozvláštňujú celý interiér už od vstupu do domu. „Mám rád kombináciu drsných neopracovaných vecí s hladkými a upravenými,“ hovorí architekt. Zaujímavú štruktúru vytvára na viacerých miestach priznané murivo z neomietnutých keramických tvárnic. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Dôvera je totiž pre architekta dôležitá, pretože vytvára ideálne podmienky na kreativitu a vznik zaujímavých riešení. A presne to si Miro a Maja
želali – interiér, ktorý nie je úplne bežný, prostredie, ktoré človeka teší a inšpiruje.

Prečítajte si tiež
Úzky dom s kamennými múrmi sa rozvíja do výšky. Nechýba ani malá predzáhradka s posedením

S návrhom interiéru začal Rasťo ešte vo fáze, keď bol dom rozostavaný, takže mohol urobiť niekoľko malých, no podstatných stavebných úprav.

„Dispozícia bola v zásade dobrá, ale vyčistili sme ju tak, aby bola čo najpraktickejšia a aby rôzne detaily lepšie fungovali. Napríklad sme posúvali dvere tak, aby sme zamedzili ich kolíziám. Časť priečky medzi zádverím a pracovňou sme nahradili skriňovým blokom, ktorý je využívaný z obidvoch strán, a odstránili sme dvere oddeľujúce veľmi malé zádverie – keby sa domáci lúčili s návštevou, ani by sa sem nezmestili.

Sivobiely predelený strop v modernej chodbe

Vstupnú časť sa snažil Rasťo „vyčistiť“ tak, aby v nej ostalo čo najviac miesta. „Komfortné riešenie pre mňa znamená to, že sa človek nemusí tlačiť v malom priestore s hosťami, keď ich víta alebo sa s nimi lúči,“ zdôvodňuje. Zádverie preto zariadil jednoducho a funkčne, no najmä ho zbavil deliacej priečky s dverami, ktoré by boli nepríjemným obmedzením. Vymedzujú ho len odlišné steny a podlaha. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

TOP TIP

Chcete do predsiene odolnú podlahu, ktorá sa jednoducho udržiava? Skúste vinyl v rolách. Môžete ho pokojne aj nalepiť na iný hladký povrch alebo zrezať do želaného tvaru.

Keďže vstupná chodba má tvar L, dala sa táto časť vyriešiť šikovnejšie bez toho, že by v dennej zóne vznikal prievan a podobne,“ približuje Rasťo, ktorý si potrpí na detaily. Nielen na tie praktické, ale aj na estetické. „Aj v priestore, ktorý je v podstate daný, sa napríklad dajú vytvoriť zaujímavé priehľady – môžete ich ovplyvniť aj tým, ako sa otvárajú dvere,“ upozorňuje na jednu zo zaujímavých nuansí.

„V tomto dome sa takmer z každého miesta naskytne pohľad na architektonicky alebo dizajnovo zaujímavý prvok.“

Moderná sivá kuchyňa s retro jedálňou uprostred a krbom v rohu

Jedáleň. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Zároveň bolo cieľom zariadiť interiér účelne, čisto a harmonicky. Požiadavkou Mira a Maje bol totiž pohodlný dom, nenáročný na upratovanie – s dostatkom uzatvorených odkladacích priestorov, do ktorých možno všetko jednoducho schovať, a s povrchmi, ktoré sa ľahko udržiavajú a veľa vydržia. Chceli aj nadčasový interiér, v ktorom nebudú príliš výrazné farby, keďže Maja má rada tlmené odtiene. Rasťo preto v celom dome použil materiály, ktoré majú praktické vlastnosti, sú odolné a nenáročné na čistenie. Priestor zároveň oživil ich prirodzenou rôznorodosťou a hrou s plasticitou povrchov.

Interiér sa snažím vytvárať ako estetický objekt, ktorý možno vnímať z rôznych miest. Rozličné miesta by mali človeku poskytovať zaujímavé obrazy, pohľady a priehľady do ďalších priestorov.

Rasťo Zlámal, architekt

Zvláštny dôraz pritom kládol na línie a symetriu, pomocou ktorých možno vytvoriť podvedome vnímaný poriadok a čistotu. K nadčasovosti prispieva aj dizajn nábytku a precízne remeselné spracovanie všetkých prvkov zariadenia.

Interier_dom_BA18Jedoduchá obývačka s retro kreslom a sivým gaučom

Stolík v obývačke je zhotovený na mieru. „Je to niečo ako skulptúra – z každej strany je iný. Zároveň sú v ňom odkladacie priestory, aby mohlo byť všetko upratané, a je vyrobený z umelého kameňa Technistone, ktorý je odolný a ľahko sa udržiava.“ Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Samozrejme, bol určený aj rozpočet. „Ako to už chodí, nakoniec sme túto sumu prekročili,“ priznáva Rasťo, ktorý mal okrem návrhu pod palcom aj realizáciu.

„Je to dosť bežné, no nie je to ani tak zlyhaním architekta ako skôr nepresnou predstavou o rozsahu práce, o tom, kde sú hranice interiéru.Tu sa robilo všetko takmer až po vešiaky do skríň.“

Prečítajte si tiež
Jednoizbový byt pre päťčlennú rodinu? Presvedčíme vás, že je to možné!

A ako sa podľa neho s rozpočtom priblížiť k realite? „Ak k obvyklej predstave pridáte 50 %, dostanete sa na lowcostové riešenie. Ak ju vynásobíte dvoma, dá sa interiér urobiť na slušnej úrovni. Pri trojnásobku si môžete dovoliť nielen kvalitné materiály, ale aj prvky od známych dizajnérov a renomovaných značiek. Dizajnové veci sa, samozrejme, dajú zakomponovať do interiéru vždy, no nie vždy v rovnakej miere,“ delí sa o skúsenosti architekt.

Bočné osvetlenie, napríklad LED podsvietenie zrkadla, zvýrazňuje vrstvy materiálov a ich štruktúru. Vzniká tak pekná hra tieňov, ktorá podporuje plasticitu.

Rasťo Zlámal, architekt

Rozličné materiály na podlahe sú šikovným riešením. Korková podlaha, ktorá je použitá takmer v celom dome, je príjemná na chodenie, no je pomerne citlivá. Aby majiteľov pri príchode domov tento materiál neobmedzoval, prekryl ho architekt vo vstupnej časti odolným vinylom. Vinylová krytina určuje vstupnú špinavú zónu, po korkovej sa zas dostanete bosí do pracovne. Oblúkový tvar rozhrania zároveň navádza smerom k dennému priestoru za rohom.

Moderná sivá kuchyňa s retro jedálňou a sivým gaučom

Osviežujúce detaily vytvárajú aj úchytky na dvierkach linky. „Nemusia byť všade rovnaké a rovnako umiestnené. Nábytok sa tým trochu odľahčí a rozohrá,“ radí architekt. Aj obraz v obývačke je od Patrície Koyšovej. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

„Jedálenský stôl od Karima Rashida je asi najlepší rozťahovací stôl, s akým som sa stretol. Jeho mosadzné nohy sú nielen krásne, ale aj stabilné a nevznikajú pri nich kolízie s nohami stoličiek ani sediacich ľudí,“ hovorí Rasťo. K stolu doplnil stoličky Ton Ironica.

„Sú z kvalitného materiálu, ktorý je síce drahší, no je aj praktickejší a veľa vydrží,“ dodáva architekt, ktorý pamätal na rôzne situácie. Keďže v dome je spolu osem rovnakých stoličiek (ďalšie sú v pracovni a v multifunkčnej izbe), aj pri roztiahnutom stole budú všetky jednotné.

Prečítajte si tiež
Úsporná rekonštrukcia na starom sídlisku 500 bytov: Z bytu starých rodičov byt pre vnučku

Profil

KTO TU BÝVA

IT manažér Miro s manželkou Majou

NEHNUTEĽNOSŤ

Štvorizbový rodinný dom s úžitkovou plochou 93 m2 v developerskom projekte dvojdomov

LOKALITA

Bratislava

AUTOR INTERIÉRU

Ing. arch. Rastislav Zlámal @archipigeon

Text: Erika Kuhnová

Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: farby v interiéri minimalizmus moderná architektúra nábytok na mieru retro štýl rodinný dom vstavané skrine
Zdieľať článok

Diskusia