Renovácia a prestavba dvojizbového bytu s ojedinelým poňatím dizajnu a farieb

08.03.2019  |     

Zásadným krokom pri renovácii tohto bytu bolo scelenie rozkúskovaného priestoru a jeho nové logické usporiadanie. Zariadenie navrhnuté na mieru a nezvyčajné farby potom vytvorili pôsobivý kontrast k pôvodným prvkom historickej budovy. Neveľký byt dnes vďaka tomu pôsobí príjemne vzdušne a rozhodne mu nemožno uprieť originalitu.

Predtým zbytočne rozčlenený priestor znovu získal pôvodnú krásu a vzniklo v ňom moderné bývanie s autentickou atmosférou tunajšej historickej architektúry.

 

Spojenie

Predtým bol byt rozkúskovaný na viacero malých mies­tností. Jeho súčasťou boli až tri spálne – dve orientované do ulice, tretia umiestená vedľa obývačky a kuchyne vtlačených do tmavého kúta. Pri rekonštrukcii architekti zásadne zmenili dispozíciu, pričom sa im podarilo vyťažiť maximum z historického priestoru so štvormetrovou výškou, stropom s rebierkovou klenbou, hrubými múrmi a veľkými oknami. V časti orientovanej do ulice vytvorili otvorenú dennú zónu.

Zbúrali tu všetky priečky a ponechali len nosný múr, ktorý oddeľuje novovzniknutú dennú časť od spálne. Nadviazali naň aj novým originálnym deliacim prvkom medzi obývačkou a vstupnou zónou, ktorý zároveň vytvoril v predsieni šikovný šatník. Tento na zákazku vyrobený tmavomodrý blok s úložnými priestormi pojme všetko oblečenie, doplnky, športové potreby i ďalšie vybavenie. V rytme lakovaných dvierok vyskladaných od podlahy po strop sú umne skryté aj dvere do spálne, do obývačky sa zas vchádza 2,5 m vysokým otvoreným priechodom.

Svetloružové panely, ktoré lemujú priechod v modrom boxe, sú zároveň dverami do šatníkových skríň. Zaujímavým detailom je aj ružovo obložená nika, ktorá vpúšťa denné svetlo z obývačky do šatníkovej časti predsiene. Je vykrojená presne naproti obnovenému malému okienku, ktoré bolo pred rekonštrukciou zaslepené. 

Príručné stolíky Cala, opäť od Doshi Levien, a Vieques od Patricie Urquioly vyrába taktiež Kettal.

Kresielko Roll Club Chair navrhla pre značku Kettal Patricia Urquiola. Vyrába sa v mnohých farebných variáciách, s textilným poťahom z kolekcie Terrain fabrics z dielne Doshi Levien. 

Nástenné svietidlo Fold navrhli architekti priamo do tohto bytu a nechali ho vyrobiť vo firme Metalware.

Otvorenosť

Vzdušný priestor obývačky a kuchyne dnes profituje z dvoch veľkých balkónových okien so zreštaurovanými drevenými okenicami. Podhľady, ktoré predtým zakrývali pôvodný strop, nechali architekti strhnúť, vďaka čomu znovu uzrela svetlo sveta katalánska rebierková klenba podopieraná drevenými trámami. Architekti ich nechali natrieť nabielo, aby sa ešte zvýšila svetlosť interiéru.

Nosnú stenu s úctyhodnou hrúbkou 40 cm, ktorá oddeľuje obývačku a spálňu, zas pokryli drsnou omietkou, aby ešte viac vynikla jej masívnosť. Veľmi decentnú farebnosť otvorenej kuchyne s kuchynským ostrovom veselo narúša koralový oblúkový útvar – hoci je jej neprehliadnuteľným prvkom, nemá s kuchyňou vlastne nič spoločné. Je v ňom totiž umiestená hosťovská kúpeľňa, na ktorej majiteľka bytu trvala. Keďže architekti nechceli novou kúpeľňou obmedziť otvorenosť priestoru, rozhodli sa pre zámerne odlišný vložený objekt tvarovaný do oblúka, ktorý síce siaha až po klenbový strop, nijako ho však nepotláča.

Oblúkový motív potom v miestnosti zopakovali ešte niekoľkokrát – na ploche za pracovnou doskou, na kuchynskom ostrovčeku i na jedálenskom stole, ktoré sú vyrobené z ružového terazza. Architekti Andrea Serboli a Matteo Colombo tu jednoducho odviedli skvelú prácu a vytvorili nerušivo výrazný priestor.

V jednoduchosti je krása. Byt nie je preplnený nábytkom a ten, ktorý tu je, pôsobí subtílne a vyznačuje sa jednoduchým dizajnom. „Barovky“ Revolver sú od dánskej značky Hay a jedálenské stoličky Ypperlig si majiteľka zaobstarala v Ikei.

Martinin pohľad

Barcelonský byt ma nadchol. Páči sa mi, ako si architekti poradili s neveľkým priestorom a dokázali doň dostať všetky funkčné prvky. Trošku nepraktické mi pripadá, že sa do kúpeľne pre hostí musí prejsť cez kuchyňu. Evidentne to však bola najschodnejšia cesta, ako splniť želanie majiteľky, dostať do bytu ďalšiu kúpeľňu, no neuškodiť pritom proporciám obytného priestoru. Mám veľmi rada španielske poňatie farieb a dizajnu, ktoré je hravé a veselé. Patricia Urquiola je skvelá a jej návrhy ma veľmi bavia. Produkty od španielskej značky Kettal tu dopĺňa škandinávsky dizajn, hoci aj v podobe nábytku z Ikey, ktorá dokáže ponúknuť naozaj dobré veci. Jedálenský stôl, ktorého základ tvorí podnož práve z Ikey doplnená doskou z ružového terazza, je príkladom toho, ako môže aj nábytková konfekcia prispieť k originalite.

AUTORI

Za úspešnou realizáciou stoja architekti Andrea Serboli a Matteo Colombo z ateliéru Colombo and Serboli Architecture (CaSa). www.colomboserboli.com

 

malý byt

renovácia a prestavba

dispozícia 2 + kk

obytná plocha 65 m²

lokalita Barcelona, Španielsko

TEXT MARTINA PAULOVÁ
FOTO ROBERTO RUIZ
ZDROJ časopis Môj dom 2/2019

Tagy:
byty rekonštrukcia bytu malé byty prestavba bytu

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky