Dilema z paneláku: Spojiť malú kuchyňu s obývačkou alebo ju ponechať samostatne

12.07.2019  |     

Čitateľka stojí pred dilemou, či svoju malú kuchyňu v paneláku spojiť s obývacou časťou alebo ponechať ako samostatnú miestnosť. Architekt pre ňu vyhotovil nielen dva varianty, ale navrhol i rôzne farebné možnosti.

ZADANIE ČITATEĽA

Chcela by som si dať poradiť pri rekonštrukcii kuchyne v paneláku. Ide o veľmi malú miestnosť s rozmermi 1,91 m a 3,78 m. Mojou prvotnou myšlienkou bolo zbúranie priečky (nie je nosná) a vytvorenie veľkého priestoru na obývačku spojenú s kuchyňou, ktorá je mojím snom. Žiaľ, neviem, či mi to bytové družstvo odsúhlasí. V každom prípade chcem efektívne využiť každý jeden centimeter z kuchyne. Súčasná plocha mi na prípravu jedál nepostačuje a chýba mi miesto na kávovar s mlynčekom. V miestnosti je málo denného svetla, preto by som sa prikláňala skôr k svetlejším farbám.

PROFI RIEŠENIE

Čitateľke som navrhol dva varianty. Prvé riešenie zachováva pôvodnú priečku. Dvere na rúru som zachoval, na ňu som nadviazal chladničkou, drezom a linku som predĺžil do tvaru L. Varnú dosku a rúru som umiestnil vedľa okna. Existujúci radiátor, ktorý je pod ním, navrhujem prekryť pracovnou doskou s odvetrávacou mriežkou.

Týmto rozmiestnením sa zväčší pracovná doska, ktorá zároveň zachová praktický kuchynský trojuholník chladnička – drez – varná doska = vyberiem – umyjem – uvarím. Všetky vysoké skrine siahajú až po strop, čím sa naplno využije výška priestoru. Vedľa chladničky bude vhodná hlboká výsuvná skriňa. Podhľad na stope zakryje viditeľné časti prvkov nosnej konštrukcie objektu. Zároveň doň vieme skryť bodové svietidlá. Do malých priestorov sú vhodnejšie svetlé farby, ktoré ich prevzdušnia. Dlhé priestory je zas dobré rozčleniť, aby sa tak opticky narušila ich hĺbka. V tomto prípade som umiestnil na časť steny obklad totožný s pracovnou doskou (dekor mramoru). Obklad je ukončený pásom drevených dosiek na celú výšku, na ktoré si môže majiteľka umiestniť napríklad kvetináče s bylinkami.

ARCHITEKT

Ing. arch. Michal Ondrejčo

www.michal-ondrejco.sk

instagram: michalco.o

„Vo všetkých návrhoch som ako zástenu a obklad pultu použil 3D geometrické obklady, ktoré vládli tohtoročnému Design Weeku v Miláne.“

Michal Ondrejčo, architekt

 

NÁVRH A VIZUALIZÁCIE: MICHAL ONDREJČO
ZDROJ: časopis Môj dom 6/2019

Tagy:
malé byty garsónky panelákové byty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky