Vyzdobte si domov textíliami, možností máte veľa

05.10.2015  |     

Textílie tvoria najvýraznejšiu zložku interiéru – spravidla tú „krásnu“, tú pre radosť. Ich obmieňanie je jednoduché, zábavné a svižné – rovnako ako móda.

Kvetinové umenie

Florálne motívy najmä v posledných rokoch prestali byť len vzorom, ale stali sa inšpiráciou. Vyšívané kvetinové obliečky stále patria do útulných spální, no moderné duše vyslyšali kreatívnejší dizajnéri. Strohý minimalizmus oživia abstraktné alebo geometrické vzory vo farbách rozkvitnutých kvetov, naopak, jemnosť získa pomocou umeleckých akvarelov. Výrazne zastúpené sú aj realistické potlače exotických listov. Použitie takýchto farebne a vzorovo výrazných látok je takmer neobmedzené. Uplatnia sa pri poťahoch vankúšov, prikrývok, obliečok, odvážnejší vidia potenciál aj v závesoch. Silným trendom spojeným s využívaním starého a retro nábytku je výmena čalúnenia. Kresielko s kvetinovým poťahom oživí jednoduchú sedačku aj celú obývaciu izbu.

Bohémska remeselnosť

Vzory orientu, Ázie, Afriky alebo tunajšie ľudové prerazili do bývania len nedávno. Začali to perzské koberce, pokračovateľov je už mnoho. Doplnky v tomto štýle možno priniesť z dovolenky, objaviť v bazári alebo si pokojne nechať vyrobiť podľa predstáv u šikovného remeselníka. Do priestoru vnesú špecifickú patinu, ktorá je na hony vzdialená neosobnej sériovej výrobe. V dnešnej dobe sa originálnosť a poctivosť cení vo všetkých oblastiach, rovnako ako aj drobné chybičky krásy, ktoré sú ich dôkazom. Uplatnenie v priestore nájdu ručne tkané koberce, vyšívané vankúše, batikované a maľované tapisérie alebo aj háčkované závesy. Pripomenutie si tradičných remesiel je na tomto štýle snáď najsympatickejšie. Vyžadujú si síce špecifickú starostlivosť, výsledný efekt za to však určite stojí.

3D horizonty

Úplným protikladom nedokonalosti ručnej patiny sú moderné technológie a ich uplatnenie pri mäkkých doplnkoch. Tretí rozmer textílií vo forme skladania, perforácie alebo tvarovania a naťahovania štruktúry ponúka doposiaľ „neokukané“ príležitosti vo výbere doplnkov. A nedá sa hovoriť len o originálnom estetickom dojme. Technológie v tomto smere dokázali textílie povýšiť na vysokopraktické doplnky aj v zmysle stavebnom. Vlnením a zhusťovaním získali látky kvalitné akustickoizolačné vlastnosti, ako aj odolnosť voči prachu a špine. Predstava mäkučkej akustickej tapety alebo izolácie vo forme nástenných panelov v obývačke alebo spálni nie je tak úplne na zahodenie, nemyslíte?

PRIPRAVILA LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 9/2015

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 12/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky