Jednoduché tipy, ako zmeniť náladu vášho domova

14.01.2020  |     

Aj obyčajné veci, okolo ktorých možno každodenne prechádzate, sa môžu stať tým kúskom, ktorý zmení náladu vášho domova.

Ako v galérii

Využite washi pásky a vyzdobte si nimi steny či nábytok, na steny nalepte obľúbené fotky, okolo urobte rámčeky z farebných pások. Keď vás vaše dielo omrzí alebo budete mať chuť na iný dizajn, jednoducho ho odlepíte. 

1. Skôr než sa pustíte do interiérového liftingu, dobre si pozrite, čo vlastne doma máte a s čím z toho sa bude dať pracovať a ušetriť tak peniaze. 

2. Ak doma „nič“ nemáte, zistite si, kde sa bude najbližšie vo vašom okolí konať burza starožitností. Zvyknú bývať cez víkend. Doma toho v takom prípade veľa neurobíte, ale možno sa vám podarí dobrý úlovok a navyše spojíte aj príjemné s užitočným a urobíte si malý výlet. 

3. Niekedy stačí upratať, aby došlo k zmene k lepšiemu. Urobiť generálku políc, skríň, šatníkov a škatúľ od topánok so zmiešaným obsahom, ktoré sa časom doma nahromadili. Triediť veci štýlom „toto sa mi ešte zíde“ je zabíjanie času – výsledkom sú aj tak plné skrine. Ak sa neviete rozhodnúť, či sa niečoho zbaviť, položte si protiotázky: „Ako dlho to už mám? A ako často som to použil?“

4. Prevetrajte knižnicu. Knihy, ktoré už nebudete naisto čítať a ešte stále sú v „dobrej kondičke“, darujte miestnej knižnici, známym alebo vyskúšajte antikvariát. Upratané police začnú opäť dýchať a vedno s nimi aj celá izba. (Aj keď pravý knihomoľ sa len ťažko vzdáva nadobudnutých kníh.) 

5. Knihy, ktoré už poznačil zub času, môžete použiť na vytváranie dekorácií. Samozrejme, iba ak patríte medzi vyznávačov handmade projektov. Celé aj necelé pasáže môžete vystaviť ako zarámovaný obrázok alebo potlačené strany využiť na dekupáž škatúľ či rámov. 

6. Uštrikujte si sedací puf, na jeho výplň použite molitan alebo nepotrebné kúsky oblečenia.

7. Kým nájdete vysnívanú novú sedačku, môžete preodieť tú starú – ušiť nový poťah alebo ju prečalúniť. To isté možno urobiť so stoličkami, taburetkami a kreslami.  

8. Vytapetujte si stenu či dve alebo si z tapety vytvorte obraz – jednoducho ju nalepte na maliarske „plátno“. 

9. Vymaľujte – celú izbu, jednu stenu alebo len jej časť. Najlepším pozadím pre výraznú farbu, ktorou orámujete napríklad len knižničný či pracovný kút, je biela farba. (No nebojte sa ani iných kombinácií.) Maľovka takéhoto zákutia zútulní izbu a zároveň bude pútať pozornosť. Vysoký strop opticky znížite tak, že ho namaľujete vedno so stenou alebo ho „potiahnete“ približne 20 cm na stenu. Pred maľovaním podklad spevnite penetráciou. 

Tip: Všetky sedačky na jednom mieste

10. Ak sa vám nežiadajú farebné steny, dajte novú vizáž starému nábytku, iste doma nájdete nejaký ten kúsok vhodný na pomaľovanie. Predtým, samozrejme, treba drevo zbaviť pôvodného náteru. 

11. Keď už nie maľovať, skúste nábytok premiestniť, zmeníte tak vzhľad izby aj prúdenie energie. 

12. Nechce sa vám rekonštruovať ani premiestňovať nábytok, no i napriek tomu vám na ňom niečo „nešmakuje“? Naozaj nenáročnou – na čas i peniaze – zmenou je výmena úchytiek. Nápadne nenápadný detail vytvoríte mixom rôznorodých úchytiek, akoby boli pozbierané z rôznych nábytkov.

13. Čierne akcenty zmodernizujú izbu! Vankúše, lampy či rámy na obrazoch... Tí odvážnejší ich aplikujú aj na dvere či stenu. 

14. Keď už sme pri tmavej stene, je skvelou kulisou pre zaujímavé svietidlo, dokonca ani nemusí byť nasilu zaujímavé, v tejto kombinácii vyniknú i obyčajné jednoduché tvary tienidiel. 

15. Ak sa vám farby nežiadajú v takej hojnosti a skôr sa cítite doma v neutrálnych odtieňoch, no zároveň vás začali akoby nudiť, poľahky ich oživíte pridaním výrazne farebného doplnku, ktorým rozbijete jednotvárnosť. Voľbou tón v tóne takisto nič nepokazíte. Niekedy stačí uložiť na sedačku zopár vankúšov s rozdielnymi obliečkami. 

16. Zdá sa vám stena za posteľou fádna? Nalepte na ňu nálepku (vzor či citát), zaveste obraz alebo ju pomaľujte napríklad aj pomocou šablóny (dá sa kúpiť aj vlastnoručne vyrobiť). 

17. Rovnaký efekt docielite aj s popísanou látkou. Z tej si dokonca môžete vyrobiť aj jednoduché nebesá – namontujte jednu závesovú tyč alebo natiahnite lanko na stenu nad posteľou a druhú na strop konča postele. A prevlečte textílie. 

18. Vymeňte obliečky! Ak vám neprekáža posteľ nezakrytá prikrývkou, na malú zmenu využite farby a vzory obliečok! 

19. Nerobte nič z vyššie napísaného a pustite sa do vlastného projektu!

 

text: Martina Deríková
foto: archív firiem
zdroj: Tvorivé bývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky