Tipy na netradičné a ekologické balenie darčekov

12.12.2019  |     

Vedeli ste, že každé Vianoce sa zvyšuje produkcia odpadu až o 20 %? Aj my však môžeme urobiť niečo inak, aby sa to zmenilo. Pri balení darčekov zapojte kreativitu a využite všetko, čo sa dá zrecyklovať alebo čo po použití jednoducho nevyhodíte.

1. Vrecká na desiatu

Obyčajné biele desiatové vrecká sa hodia na menšie darčeky, ako sú knižky, zápisníky, kozmetika či spodná bielizeň. Stačí ich ozdobiť visačkou s menom pre majiteľa a štipcom. Okraj vrecka okrášlite napríklad zastrihnutím zúbkovanými nožnicami. Po použití ich môžete opäť využiť na niečo iné. 

Tip: Všetko pre pohodové Vianoce na jednom mieste

2. Použitý papier

Pri objednávaní akéhokoľvek tovaru vám zväčša príde škatuľa plná prebytočných papierov. Ani náhodou ich nevyhadzujte! Z väčšieho kartónu viete urobiť aj menšie škatuľky, ktoré zlepíte páskou. Prebytočný papier získa pekný efekt, keď ho ešte viac pokrčíte. Darčeky na záver previažte špagátom, upevnite visačku s menom, prípadne inú ozdobu. 

3. Novinový papier

Noviny sa nájdu takmer v každej domácnosti. Môžete ich použiť len tak, alebo ak vám prekáža ich obyčajný vzhľad, pokojne ich natrite bielou či pastelovou farbou. Po vyschnutí získajú zaujímavý patinový efekt a verte, takýto originálny obal nikde nekúpite. Balíčky nakoniec ozdobte podľa vlastnej fantázie, stačí aj obyčajnou stuhou. 

4. Látka/obnosené šaty

Už ste sa niekedy stretli s pojmom furoshiki? Je to umenie japonského balenia, ktoré je nielen ekologické, ale aj rafinované. Zoberte kus látky, najlepšie v tvare štvorca, položte naň vec, ktorú chcete zabaliť. Zložte dve protiľahlé strany k sebe a zvyšné dve spolu zviažte do pekného uzla. Balíček dozdobte napríklad konárikom borovice, vetvičkou z eukalyptu, škoricou alebo rozmarínom. 

TEXT: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
vianoce vianočné darčeky balenie darčekov

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky