Spestrite si balkón kvitnúcimi letničkami so samozavlažovaním

26.07.2013  |     

Vysaďte si kvitnúce letničky a zabezpečte si tak bohaté kvetinové závesy až do neskorej jesene. Ak na starostlivosť o rastliny nemáte čas, ukážeme vám, ako rozkvitnú aj bez nej.

 

Materiál

• Muškáty (Pelargonium zonale) – 2 ks
• Fuksia (Fuchsia hybrida) – 1 ks
• Samozavlažovacia nádoba
• Substrát na pestovanie balkónových letničiek
• Zásobné hnojivo
 •Záhradná lopatka

 

Do jednej nádoby vyberajte vždy len rastliny s rovnakými pestovateľskými požiadavkami. 

 

POSTUP:

PRÍPRAVA MATERIÁLU. Na výsadbu kvetinovej debničky budete potrebovať praktickú samozavlažovaciu nádobu ideálne vo farbe blízkej farbe fasády, pevne vyvinuté a rozkvitnuté rastliny, lopatku, substrát a zásobné hnojivo. Rastliny vysádzajte na polotienistom mieste, ideálne dopoludnia alebo podvečer.
SKLADANIE HRANTÍKA. Samozavlažovacia nádoba funguje tak, že substrát v nej prijíma vlahu pomocou širokých knôtov zo zásobovacej časti s vodou. Prvým krokom bude poskladanie nádoby a inštalácia knôtov – ich konce musia smerovať do spodnej časti, kde bude voda.  

NAPLNENIE SUBSTRÁTOM. Do pripravenej nádoby nasypte prvú vrstvu substrátu určeného na pestovanie balkónových letničiek. Do substrátu sa vyplatí primiešať hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. 

Pri vysádzaní rastlín postupujte opatrne, aby ste nepolámali krehké výhonky a predovšetkým kvety.

PRÍPRAVA RASTLÍN. Pripravené letničky, v tomto prípade muškáty a fuksie príbuznej farebnosti, opatrne vyberte z nádob na predpestovanie. Je dobré ich niekoľko hodín pred vysadením zaliať. Po vybraní z nádob skontrolujte koreňový bal a odstráňte prípadné poškodené korene.

VÝSADBA FUKSIE. Do stredu nádoby najskôr uložte dominantnejšiu rastlinu, respektíve tú, ktorá má krehkejšie stonky a kvety – v tomto prípade fuksiu. Koreňový bal opatrne zasypte nachystanou zvyšnou zeminou. 

ZÁHRADNÍK RADÍ

Po výsadbe nechajte kvetináč aspoň dva až tri dni v polotieni, aby sa rastliny adaptovali. 

KONTROLA MUŠKÁTOV. Ako druhé vysaďte muškáty. Opäť ich vyberte z nádob, v ktorých ste ich kúpili, skontrolujte koreňový bal a odstráňte viditeľné nedostatky ako žltnúce, suché, prípadne poškodené listy. 
DOPLNENIE VÝSADBY. Po oboch stranách už vysadenej fuksie vysaďte aj muškáty. V prípade, že máte väčší kvetináč, môžete vysadiť viac jedincov alebo použiť aj inú rastlinu, napríklad s prevísajúcimi výhonkami. 
ZASYPANIE SUBSTRÁTOM. Koreňové baly muškátov opatrne zasypte nachystaným substrátom a jemne utlačte. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili rastliny ani dno nádoby. Od horného okraja nádoby by mala byť vrchná vrstva substrátu vzdialená asi 2,5 cm. 
PRÍPRAVA NALIEVACIEHO OTVORU. Substrát nikdy nesypte do otvoru, kam budete počas sezóny nalievať vodu. Sem umiestnite aj merač vodnej hladiny. 
INŠTALÁCIA MERAČA VODY. Merač vodného stĺpca zapichnite čiernym perforovaným otvorom dole do pripravenej zarážky tak, aby pevne držal. Dajte pritom pozor, aby nepraskol. Počas sezóny vám bude ukazovať, koľko vody sa v nádobe nachádza. Po výsadbe však zalievajte najskôr substrát, aby sa rastliny dobre zakorenili. Vodu do otvoru nalejte približne až po mesiaci. 
HOTOVO.

TEXT A REALIZÁCIA: Daniel Kosťál
Foto: Dano Veselský ZODPOVEDNÁ REDAKTORKA: Natália Žáková
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky