Vyrobte si originálne čelo postele

29.10.2014  |     

Ak sa vám do čela postele nechce veľa investovať, no radi by ste ním oživili svoju posteľ i celý priestor spálne, pustite sa do jeho výroby svojpomocne. S dávkou zručnosti a trpezlivosti sa to určite podarí.

Materiál a náradie

• molitan 
• kartón (prípadne drevotriesková doska)
• látka podľa vlastného vkusu
• lepidlo na textil
• nožnice
• spinkovač, prípadne ihla a niť alebo čalúnnická zošívačka

Pracovný postup

Z kartónu si dva razy vystrihnite požadovaný tvar na záhlavie. Voliť môžete hranaté i oblé, prípadne rôzne atypické čelá. Treba však počítať s tým, že čím zložitejší tvar si zvolíte, tým náročnejšie bude jeho vyhotovenie.

Obe časti zlepte, aby bol podklad hrubší a pevnejší. Kartónové čelo následne zaťažte, aby sa kartóny dobre spojili a vyrovnali.

Z molitanu vystrihnite rovnaký tvar ako z kartónu a vhodným lepidlom ho nalepte na kartónový podklad. V tomto prípade sme z molitanu vystrihli dve čelá a nalepili sme ich na seba, keďže molitan mal hrúbku 2 cm. V ponuke nájdete aj hrubší materiál, počítať však treba s vyššou cenou. 

Látku položte na molitanový základ a začnite s vytváraním reliéfu (3D vzoru). Ideálne, samozrejme, je, ak si ho premyslíte dopredu a zachováte rovnaké rozstupy medzi jednotlivými časťami. Na ich zaznačenie možno použiť napríklad fixku. 

Látka nebude vo všetkých častiach natiahnutá rovnako, výsledný efekt to však nenaruší. Použiť možno bežný spinkovač, ihlu a niť, no najvhodnejšia je čalúnnická zošívačka.

Látku na podklade následne vhodne upravte a v zadnej časti dostatočne upevnite o podklad. Ideálne je opäť použiť spinkovač alebo zošívačku. Opatrní a naozaj precízni buďte najmä v prípade rohov a nôh. 

V rámci finalizačných prác sme čelo doplnili o tzv. farebné buttony. Môžete si ich vyrobiť (napríklad z plsti), prípadne si ich priamo kúpiť. Na čelo ich môžete prilepiť, ale aj našiť.

Ideálnym pomocníkom pri podobných prácach je čalúnnická zošívačka. Jej použitie vám ušetrí veľa času a práca s ňou je aj veľmi pohodlná. 

LOVELYART RADÍ
Namiesto farebných „buttonov“ môžete použiť aktuálne veľmi obľúbené kovové cvočky v metalických odtieňoch. Ideálne je zvoliť druhy s oblými hranami a bez ostrých hrotov, ktoré by pri opieraní sa neboli práve najpohodlnejšie.  

Vladimíra Maťašeová, Ivona Kožehubová
www.sashe.sk/LOVELYart

TEXT, NÁVRH A PRODUKCIA VLADIMÍRA MAŤAŠEOVÁ, LOVELYART
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky