Zdroj: Frantic00/Shutterstock

Starosti vás nenájdu, príroda a relax sú v cene. Čo je glamping, čo od neho čakať a aké možnosti ponúka Slovensko?

Láka vás dobrodružný pobyt v prírode, ale odrádza vás nepohodlie pri stanovaní či kempovaní? Riešením môže byť glamping, ktorý v sebe spája praktické ubytovanie s atraktívnymi lokalitami v prírode. Nemusíte za ním dokonca ani cestovať za hranice. Aj Slovensko ponúka viacero lokalít, kde si podobný zážitok môžete vyskúšať. Aké sú možnosti?

Čo je to glamping?

Samotné slovíčko glamping vzniklo spojením anglického výrazu glamorous camping, čo v preklade znamená luxusné kempovanie. Jeho hlavnou výhodou je, že si nemusíte so sebou baliť stan, spacáky alebo varič, všetko je pre vás pripravené. Zároveň nestrácate kontakt s prírodou, práve naopak. Glampingové ubytovanie sa zvyčajne nachádza na miestach, ktoré sú síce niekedy horšie dostupné, no odmenou vám bude dokonalý relax bez množstva turistov.

Ubytovanie v štýle glamping je dostupné v rôznych stupňoch štandardu. Niektoré sa vybavenosťou vyrovnajú aj hotelom či penziónom, iné sú skromnejšie. Zaujímavým doplnkom môže byť saunový domček či kaďa alebo vírivka pod holým nebom, z ktorej si môžete vychutnávať nádherné výhľady na okolie. Väčšinou ide o menšie samostatné ubytovacie jednotky, ktoré poskytujú dostatok súkromia.

Bublinový stan v lese ako forma glampingu.
Noc v prírode môžete stráviť napríklad aj pod takouto modernou kupolou s výhľadom na hviezdy. Zdroj: Shutterstock

Glamping predstavuje akýsi návrat k prírode. Na takejto stanovačke môžete vypnúť mobilné telefóny a dopriať si digitálny detox. Glampingové chatky a domčeky často rešpektujú enviromentálne nároky, využívajú alternatívne zdroje energie a lokálne suroviny. Aj ich dizajn a architektúra bývajú navrhnuté tak, aby splynuli s prírodou a oproti klasickej výstavbe predstavovali čo najmenší zásah do prírody.

Je glamping vhodný aj pre deti?

Možností glampingu na Slovensku je niekoľko a vyberie si naozaj každý. Na svoje si prídu nielen turisti a milovníci prírody, ale aj zamilované páry, skupiny kamarátov či rodiny s deťmi. Pri malých deťoch sa informujte, od akého veku je pre ne ubytovanie vhodné, aké sú možné nástrahy a na čo by ste si mali dať pozor. Vítaní sú často aj domáci miláčikovia.

Plátenné stany na drevených plošinách s terasou a výhľadom na hory.
Glamping si užijú jednotlivci, páry, kamaráti aj rodiny so staršími deťmi. Pri menších sa však radšej vopred informujte o prípadných obmedzeniach. Zdroj: Shutterstock

Glamping na Slovensku

Už aj na Slovensku máte na výber z niekoľkých možností ubytovania v štýle glampingu. Ktoré sú tie najzaujímavejšie?

Domy na strome

Ako chalúpka na stračej nôžke. Výhodou domčekov v korunách stromov je zvyčajne poloha priamo v lese, kde vás zobúdza spev vtáčikov a máte tam absolútne súkromie. Hygiena je zvyčajne riešená alternatívne formou suchej toalety (latrína alebo zasypanie pilinami). Ak je domček bez vody a elektriny, svietite si baterkami a lampičkami na batérie a umývate sa vodou z krčahu či z fliaš. Pre deti to môže byť veľké dobrodružstvo.

Prečítajte si tiež
V romantickej prírode Pohronského Inovca si dvaja bratranci vytvorili pozoruhodný príbytok v korunách stromov

Niektoré domy na strome ponúkajú aj doplnkové služby, ako napríklad raňajky v cene pobytu, ktoré vám prinesú v košíku, či zvýhodnené vstupy na rôzne atrakcie alebo do wellness centier v okolí. Toto zážitkové ubytovanie oceníte najmä vtedy, ak potrebujete načerpať nové sily a neprekáža vám byť pár dní aj offline bez signálu a internetu.

Drevený domček v korunách stromov.
Zážitkový pobyt v dome na strome je splneným snom mnohých detí, ale aj dospelých. Zdroj: Shutterstock

Stany a jurty

Štýlové stany a jurty, podobne ako aj domy na strome, nájdete na rôznych miestach na Slovensku, napríklad na Liptove, v Tatrách či vo vinárskych oblastiach. Vybavenie sa môže líšiť. Toaleta je zvyčajne suchá, na varenie býva k dispozícii plynový varič, voda na základnú hygienu je v bandaskách. Na vyhrievanie stanov a júrt sa zvyčajne používa plynový ohrievač. Niekde viete využiť možnosť nabíjania telefónov, solárne osvetlenie, ohnisko, saunu či vírivku.

Prečítajte si tiež
Najprv si ho vysnívali, potom svojpomocne postavili. Drevený domček na Liptove ponúka pravú vidiecku idylku

Keďže glampingové ubytovania zvyčajne nie sú zateplené, nie vždy je možné ich využívať celoročne. Záleží na počasí a na miere komfortu, akú vyžadujete. Nevýhodou pre väčšie rodiny môže byť tiež kapacita, teda nízky počet lôžok v jednotlivých stanoch či domčekoch. V prípade nepriaznivého počasia, veľkých mrazov či silných búrok hrozí v záujme vašej bezpečnosti dokonca zrušenie pobytu zo strany prevádzkovateľa.

Jurta pre glamping uprostred lesa so svetielkami a terasou.
Čo by ste povedali na takýto romantický pobyt v prírode? Na jednu či dve noci si vystačíte aj so stanom alebo jurtou. Zdroj: Shutterstock

Chatky a zruby

Glampingové chaty sa svojou vybavenosťou asi najviac približujú štandardným apartmánom a penziónom. Zvyčajne sa v nich nachádza kúpeľňa aj kuchyňa, klimatizácia či kúrenie. Pokiaľ ide o väčší rezort, jeho súčasťou môže byť aj bazén, wellness, saunový svet, reštaurácia či detské ihrisko. Pobyt si teda viete bez starostí zarezervovať aj na viac nocí a užiť si príjemnú dovolenku v zaujímavej lokalite s dobrou dostupnosťou.

Moderná A-frame chata s terasou a hojdacou sieťou uprostred lesov.
Glamping chaty sú zvyčajne vybavené lepšie ako stany. Okrem iného môžu ponúkať aj relax vo vírivke alebo v saune. Zdroj: PhotoJuli86/Shutterstock

Ďalšie možnosti glampingu na Slovenku

Okrem už spomenutých druhov ubytovania viete zážitkový glamping pobyt absolvovať napríklad aj v maringotke na čistinke pod lesom, v hausbótoch na Dunaji či v priehľadných bublinách a kupolách, v ktorých zaspávate s jedinečným výhľadom na hviezdy.

Zdroje: mews.com, visitado.sk, visitliptov.sk, treehouse.sk, jurtapodkrivanom.sk, google

Kategória: Ekolife Relax
Tagy: chata dovolenkové inšpirácie relax
Zdieľať článok
Kúpacia kaďa s integrovanou pieckou na drevo: Moje skúsenosti a cenné rady, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaníUrob si sám

Kúpacia kaďa s integrovanou pieckou na drevo: Moje skúsenosti a cenné rady, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní

Máte svahovitú záhradu a neviete, ako si pohodlne oddýchnuť? Inšpirujte sa riešením, ktorému neodoláte!Urob si sám

Máte svahovitú záhradu a neviete, ako si pohodlne oddýchnuť? Inšpirujte sa riešením, ktorému neodoláte!

25 tipov pre jarnú záhradu, balkón či terasu: Vyberte si tie najkrajšie kvitnúce rastlinyZáhrada

25 tipov pre jarnú záhradu, balkón či terasu: Vyberte si tie najkrajšie kvitnúce rastliny

Potrebujete zaistiť záhradnú bránku? Pozrite si postup, ako vyrobiť šikovnú obojstrannú západkuUrob si sám

Potrebujete zaistiť záhradnú bránku? Pozrite si postup, ako vyrobiť šikovnú obojstrannú západku

Diskusia