Zdroj: RULES/Boysplaynice

V Demänovskej doline má rodina s deťmi svoju dokonalú oázu. V rozprávkovej drevenici nájdu perfektný relax od ruchu mesta

23. 02. 2024
Zdieľať

Keď sa povie drevenica, predstavíme si chalúpku prikrčenú na úpätí hôr, v ktorej býva babička s dedkom ďaleko od dnešného moderného sveta. Tá, ktorú sme navštívili, zvonku síce pôsobí priam rozprávkovo, vnútri nás však prekvapila modernými čistými líniami a ich pôsobivým kontrastom s rustikálnym drevom.

Chalupu už z diaľky spoznáte vďaka výrazným červeným osteniam okien, ktoré osviežujú jednotlivé miestnosti aj zvnútra. Interiér dovolenkového domu má tri výškové úrovne, ktoré členia funkčné zóny.

Vojdete na stredné podlažie zahŕňajúce zádverie, toaletu a dennú zónu s balkónom po celej dĺžke drevenice. Schody, ktoré sa obtáčajú okolo centrálneho krbu, vedú na poschodie. Tu nájdete dve izby s kúpeľňou. Treťou úrovňou je suterén zvonku omietnutý nabielo, kde sa nachádza spoločenská miestnosť, hosťovská izba, kúpeľňa a lyžiareň.

„Interiér sme navrhli na pôdoryse typového projektu s veľkorysým priestorom, takže sme si s návrhom pohodlne poradili aj bez dodatočných dispozičných úprav. Okrem menších zmien v kúpeľni zostalo všetko na pôvodnom mieste.“

Architekti z ateliéru RULES pri riešení interiéru plne rešpektovali drevené konštrukcie obvodových stien a stropov, nechali ich priznané. Vďaka kombinácii presných línií moderného zariadenia s hrubým rustikálnym drevom vznikol dizajnovo harmonický priestor s útulnou atmosférou.

Interiér drevenice v Demänovskej doline so svetlou sedačkou a stolíkmi.

Vďaka drevu na podlahe, nábytku, stenách i strope pôsobí obývačka mimoriadne útulne. Sedačka ponúka množstvo výhľadov a možností na oddych, leňošenie, ba aj ako príležitostná posteľ. Zdroj: RULES/Boysplaynice

Vstupné podlažie

V zádverí so zrkadlami a s toaletou sa vyzujete, odložíte vetrovku a vojdete rovno do centra dennej zóny. Naľavo sa nachádza kuchyňa s jedálňou, napravo obývačka s veľkou sedačkou. Stredobodom hlavného spoločenského priestoru je kozub, ktorý obkolesuje drevené schodisko z masívu. Schody vedú smerom dole do suterénu, smerom hore na nočné podlažie.

„V obývačke sme dali prednosť živému obrazu pred televízorom – sedenie má zo všetkých miest výhľad na krb.“

Dennú zónu v chalupe tvorí priestranná obývačka s kuchyňou a jedálenským stolom. Kuchynská zostava netají rustikálny šarm. Keďže ani autori interiéru si nevedeli v chalupe predstaviť inú ako drevenú kuchyňu, nad materiálom neuvažovali.

Prečítajte si tiež
S úctou a pokorou vdýchli život tradičnej drevenici v Tatrách, v interiéri nechali vyniknúť všetko pôvodné

„Drevenica mala už v pôvodnom stave veľkorysú dispozíciu, ktorú sme až na pár detailov v kúpeľniach nechali v pôvodnej forme. Uprostred sa nachádza krb. Navrhli sme ho tak, aby okrem kúrenia poskytol aj miesto na sedenie. Murovaná keramická lavica na spôsob vyhrievanej autosedačky je ako stvorená na zohriatie vymrznutého tela po zimnej prechádzke v horách alebo lyžovačke,“ vysvetľuje architekt Rudolf Lesňák.

Pohľad na kozub s keramickou lavicou v interiéri drevenice.

Kozub ponúka okrem kúrenia aj miesto na sedenie. Murovaná keramická lavica funguje ako vyhrievaná autosedačka, dokonalá na zahriatie po lyžovačke. Zdroj: RULES/Boysplaynice

Nočná zóna

Poschodie patrí súkromiu domácich – hlavnej spálni, detskej izbe a kúpeľni. Hlavná spálňa má zo všetkých miestností asi najsilnejší dizajn. Vytvára ho kombinácia šikmého stropu, priznaných klieštin, dreveného obkladu a červeného ostenia. Autori interiéru ho dotvorili neutrálnym nábytkom na mieru.

Prečítajte si tiež
V pôsobivej drevenici pod Kriváňom nájdete ticho a dych berúce výhľady

„Vzhľadom na sezónne využitie sme spálňu nechali dýchať a navrhli len to dôležité minimum – posteľ, rozkladaciu sedačku a nízke skrinky,“ spresňuje Rudolf Lesňák.

Detská izba zahŕňa dve postele s úložnými priestormi umiestnené oproti sebe pod šikminami strechy, nízku komodu a šatník. Súčasťou nočnej zóny je kúpeľňa s dvoma umývadlami, toaletou a vaňou.

Pohľad do kúpeľne s vaňou, toaletou a umývadlom v drevenici.

Horná kúpeľňa má vďaka oknu dostatok denného svetla, preto mohli autori interiéru použiť tmavšie materiály bez toho, aby pôsobila temne. Zdroj: RULES/Boysplaynice

Miestnosti v suteréne

Najnižšie podlažie je čiastočné osadené vo svahu. Zahŕňa spoločenskú miestnosť, hosťovskú izbu, kúpeľňu a lyžiareň.

Prečítajte si tiež
Drevenica v Terchovej bola hotová do roka a do dňa. So zariaďovaním pomohli časopisy a internet

Spodná svetlosivá kúpeľňa obsahuje dve umývadlá, sprchovací kút a toaletu. Zaujímavým prvkom je umývadlová skrinka, ktorá prechádza do sprchy, kde plní funkciu lavice. Vzhľadom na častý kontakt s tečúcou vodou je vyrobená z umelého kameňa čiernej farby, čo jej dáva neobmedzenú životnosť.

Pohľad na mini kuchynku s pohármi a umývadlom.

Najnižšie podlažie je čiastočne osadené vo svahu. Zahŕňa spoločenskú miestnosť, hosťovskú izbu, kúpeľňu a lyžiareň. Zdroj: RULES/Boysplaynice

Hosťovská spálňa má minimálne rozmery a je teda skutočne len miestnosťou na spanie. Okrem skromnej dvojpostele s rámom z mäkkého béžového čalúnenia sú tu iba nočné stolíky.

Drevenica v Demänovskej doline

Kto tu býva: Drevenica slúži na relax pre mladú rodinu s dvoma deťmi, ktorá žije v Bratislave a rada vyhľadáva pobyt v prírode.

Stavba: Chalupa si napriek intenzívnej výstavbe v okolí chráni svoje súkromie. Interiér ponúka prekvapivý kontrast moderného zariadenia s rustikálnym drevom. Od zvyšku sveta ju oddeľuje les.

Projekt: RULES architekti, s.r.o., rules.sk
Realizácia: RULES nábytok, s.r.o.
Lokalita: Demänovská dolina
Úžitková plocha: 180 m2
Projekt: 2021
Realizácia: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: RULES/Boysplaynice
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Nábytok
Tagy: chata drevenica relax rustikálny štýl
Zdieľať článok
Prečo je nízkoenergetický dom dobrá investícia?Dom z tehly

Prečo je nízkoenergetický dom dobrá investícia?

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!Urob si sám

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!

Ako na pestovanie papriky? To sa dozviete v najnovšom podcaste ZáhradaZáhrada

Ako na pestovanie papriky? To sa dozviete v najnovšom podcaste Záhrada

Skrytá medzi juhomoravskými vinicami: Vďaka zelenej streche táto stavba pôsobí ako pahorok v teréneASB.sk

Skrytá medzi juhomoravskými vinicami: Vďaka zelenej streche táto stavba pôsobí ako pahorok v teréne

Diskusia