Zdroj: iStock

Aj malé zmeny majú pozitívny vplyv na životné prostredie. Ako dosiahnuť, aby bola naša domácnosť ekologická?

15. 11. 2021
Zdieľať

Prispieť k ochrane životného prostredia môže každý jeden z nás. Aj keď si udržateľný spôsob života vyžaduje silné odhodlanie a prekonanie samých seba, stojí to za to. Na začiatku nemusíte hneď meniť všetko – postupujte krok po kroku. Aj malé zmeny majú totiž pozitívny vplyv.

V uplynulých desaťročiach sme planétu zaniesli množstvom škodlivého odpadu, ktorý neničí len náš životný priestor, ale škodí aj všetkým živým organizmom vrátane nás. Ľudia a príroda sú prepojení, pričom planéta nám poskytuje všetko, čo potrebujeme na spokojný a kvalitný život. Preto by sme mali žiť tak, aby sme to, čo z prírody dostaneme, aj vrátili naspäť, no neznečisťovať ju. Jedine tak budú mať budúce generácie možnosť žiť bezpečne a v súlade s prírodou.

Prečítajte si tiež
Rodinná drevostavba z udržateľných materiálov a plná svetla

Odkiaľ však začať? Mnohé škodlivé produkty v súčasnosti ešte nevieme úplne eliminovať, no môžeme sa začať aktívne zaujímať o to, kde a v čom žijeme a aké látky pritom používame a produkujeme. Všetkým je nám asi najbližší náš domov a naše telo, a to sú aj oblasti, kde môžeme začať. Za ekologickú domácnosť by sme tak mohli považovať domácnosť, ktorá vyprodukuje minimum odpadu, využíva prírodné a recyklované materiály a namiesto chemických prípravkov používa také, ktoré sú rozložiteľné v prírode.

žena utiera stôl utierkou

Mikro handrička, 100 % recyklovaný materiál z PET fliaš, 7,30 €/8 ks, vileda.sk. Zdroj: Vileda

Osvojte si tieto úkony: využívajte čo najviac denné svetlo, vypínajte na noc všetky zariadenia vrátane wifi, zatvárajte vodu počas umývania zubov, skráťte sprchovanie o 3 minúty, voľte schody namiesto výťahu, investujte do kvalitného oblečenia, recyklujte, trieďte odpad, zbavte sa plastov a hlavne neplytvajte.

Pohodlnosť verzus udržateľnosť

Akosi sme si zvykli siahať po jednoduchých a najmä pohodlných riešeniach. Príkladom sú jednorazové kuchynské utierky, odličovacie tampóny, chemické čistiace prostriedky alebo igelitové tašky. Stačí ich len nahradiť „eco-friendly“ produktmi. Vymeňte jednorazové utierky za mikro handričky, odličovacie vatové tampóny a igelitové tašky za látkové a chemické čistiace prostriedky za tie ekologické – používajte napríklad jedlú sódu a citrón na odstránenie nepríjemného zápachu, peroxid vodíka a soľ na odstránenie škvŕn a ocot ako viacúčelový čistiaci prostriedok.

Najväčším nepriateľom udržateľného životného štýlu je naša pohodlnosť a lenivosť. Prekonajte samých seba a zbavte sa ich.

Malé kroky = Veľké zmeny

Triedenie odpadu by malo byť samozrejmou súčasťou každej modernej domácnosti. Veľmi užitočnými pomocníkmi sú v tomto prípade špeciálne upravené odpadkové koše.

Kuchyňa podľa Ikea s nádobami na recykláciu

Kôš na triedenie odpadu s vrchnákom SORTERA za 9,99 € predáva IKEA. Zdroj: IKEA

Široká informovanosť o tom, ako triediť odpad, aj ľahká dostupnosť zberných miest v mestách aj obciach takéto zodpovedné správanie umožňuje. Príkladom by v prvom rade mali ísť hlavne rodičia, vďaka ktorým sa stane triedenie odpadu pre deti úplnou samozrejmosťou.

10 tipov navyše

  • používajte LED žiarovky
  • vyberajte nabíjačky zo zásuviek
  • upcyklujte nábytok i oblečenie
  • uprednostňujte organickú bavlnu
  • vymeňte papier za látku
  • vymeňte tekuté mydlo za tuhé
  • používajte úsporné vodovodné batérie
  • nepúšťajte poloprázdnu práčku či umývačku
  • vymeňte chémiu za soľ, ocot, sódu či citrón
  • pite vodu z vodovodu
Prečítajte si tiež
Bývanie z dreva, slamy a korku? Udržateľný dom s mimoriadne jednoduchou architektúrou

Pýtame sa za vás…

Odpovedá Jana Očadlíková, marketingová manažérka divízie Laundry and Home Care Henkel SK/CZ

Názov produktov Pro Nature naznačuje ich priateľskosť k prírode. V čom sú iné a ako pomáhajú šetriť životné prostredie?

Spoločnosť Henkel ide vo vývoji s dobou, preto vyvinula kolekciu ekologických čistiacich a umývacích prostriedkov Pro Nature. Všetky prostriedky si zachovávajú vysokú kvalitu a účinnosť pri čistení a upratovaní, rovnako ako ostatné naše produkty. Rozdiel je najmä v ich trvalej udržateľnosti. Všetky produkty sú vyrobené z minimálne 80 – 100 % prírodných ingrediencií a udržateľných surovín a aj obaly a fľaše sú
zo 75 – 100 % recyklovaného plastu. Prípravky nie sú agresívne a sú šetrné ako k materiálom, tak aj k rukám. Viaceré získali aj certifikát EU Ecolabel, ktorý deklaruje znížený vplyv na životné prostredie.

Pripravila: Miroslava Maceková

Foto: Vileda, IKEA, iStock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Ekolife
Tagy: čistiace prostriedky drogéria triedenie odpadu udržateľnosť zivotne prostredie
Zdieľať článok

Diskusia