Zdroj: Sucha Kittiwararat/Shutterstock

Odstráni zápach, zamaskuje škvrny a je účinným čističom. 8 skvelých spôsobov, ako použiť kávovú usadeninu (a nie je to kompost)!

04. 03. 2025
Zdieľať

Vo väčšine domácnosti putujú zvyšky kávy do koša, čo je veľká škoda. Aj keď si kávovú usadeninu spájame s odpadom, jej zloženie dokazuje, že to môže byť aj inak. Obsahuje množstvo hodnotných látok, ako sú antioxidanty, minerály, tuky či zvyšky kofeínu. Účinne si poradí s nečistotami, zápachom v chladničke či škodcami v kvetináči, ale zvládne toho oveľa viac.

1. Odstraňuje zápach cibule a cesnaku z rúk

Aj vám sa už určite stalo, že vám po práci s cibuľou alebo cesnakom zostal na pokožke zápach, ktorého sa zbavuje len ťažko. To by však nemal byť problém pre kávovú usadeninu. Budete potrebovať približne jednu čajovú lyžičku, ktorú si dôkladne votriete do navlhčených dlaní a opláchnete. V závislosti potreby opakujte viackrát.

Pohľad zhora na ruky krájajúce cibuľu na drevenej doske.

Kávovou usadeninou môžete zabojovať prti zápachu z cibule či cesnaku. Zdroj: iStock

2. Osvieži chladničku

Ak milujete vôňu kávy, určite vás poteší, ak ňou bude voňať aj chladnička. Je rovnako účinná na pohlcovanie pachov ako sóda bikarbóna. Budete potrebovať úplne suchú kávovú usadeninu alebo čerstvú zmes. Nasypte ju do nádoby s otvorom a spravte malé dierky. Umiestnite ju na poličku tak, aby nezavadzala pri manipulácií s potravinami a pre maximálny účinok vymieňajte každý mesiac.  

Prečítajte si tiež
6 krokov, ktorými docielite čistú a voňavú chladničku. Na jeden sa pritom často zabúda!

3. Odpuďte škodce v záhrade

Neviete si dať rady s dotieravými škodcami, ktoré napádajú vašu úrodu? Pridajte použitú, ale dobre vysušenú zmes kávy do kvetináča vonkajších rastlín. Odpudiť by to malo slimáky, niektoré druhy hmyzu, ale aj neodbytné mačky, ktoré sa zvyknú rýpať v zemine.

Detail kávovej usadeniny na drevenej lyžici nad kvetináčom.

Nasypte suchú kávovú usadeninu do kvetináčov alebo v okolí hriadok, ktoré napádajú slimáky. Zdroj: iStock

4. Poradí si so škrabancami na dreve

Ak máte škrabance na tmavých drevených podlahách alebo nábytku, máme pre vás jednoduchý tip, ako ich prekryť dostupnými surovinami. Stačí si namiešať vlastnú zmes z kávovej usadeniny a oleja.

Prečítajte si tiež
Škrabance na nábytku a podlahe zmiznú za pár minút! Vyskúšajte 4 tipy, ako sa šikovne zbaviť rýh a prasklín v dreve

Spojte jednu polievkovú lyžicu kávovej usadeniny s jednou polievkovou lyžicou teplého (nie vriaceho) olivového oleja. Zmes nechajte odležať aspoň 12 až 24 hodín, aby sa káva dobre vylúhovala, a následne ju preceďte. Tmavý olej naneste pomocou vatového tampónu na miesto so škrabancom a suchou handričkou preleštite. Ide však len o dočasné riešenie, ktoré bude potrebné časom zopakovať.

Náš tip

Na dosiahnutie čo najtmavšej farby použite čerstvú kávu.

5. Prírodný čistič

Kávová usadenina je abrazívna, čo znamená, že má schopnosť vyčistiť a odstrániť usadeniny na znečistených povrchoch. Má dokonca mierne antibakteriálne účinky, aj keď sa za dezinfekčný prostriedok považovať nedá. Môžete ju však zmiešať s prípravkom a použiť na umytie antikorového drezu alebo čistenie grilu. Nesmie sa používať na porézne materiály, ako je drevo, textil či betón, pretože by mohla zanechať hnedé škvrny či zafarbenie.

Prečítajte si tiež
VIDEO: Ako vyčistiť antikorový drez, aby žiaril ako nový a odtok nepáchol? Vyskúšajte tieto jednoduché triky

6. Pripravte si peeling

Ak sa chcete venovať viac starostlivosti svojej pokožke, nemusíte kupovať drahé prípravky. Skúste si vytvoriť jednoduchý peeling zo zvyškov kávy, ktorá z nej pomôže odstrániť odumreté zvyšky. Stačí zmiešať kávovú usadeninu s malým množstvom vody a zmesou si potierať tvár či telo. Snažte sa však pri tom veľmi netlačiť, aby ste si pokožku zbytočne nedráždili. Z kávovej usadeniny a medu si zas môžete pripraviť masku, ktorá je dokonalá na peeling pier.

Detail na ruky pokryté kávovou usadeninou ako peelingom

Najemno namletá káva je skvelým a aj lacným peelingom. Zdroj: Shutterstock

7. Kozmetický produkt

Trápia vás tmavé kruhy pod očami? Ich príčinou je zväčša nedostatok spánku, ale aj starnutie, tvar lebky či genetika. V niektorých prípadoch ich dokážu zmierniť kozmetické prípravky s obsahom kofeínu. Jeden si však môžete vyrobiť aj doma.

Existuje jednoduchý spôsob, ako si vytvoriť takúto účinnú zmes doma. Stačí pridať kokosový olej do kávovej usadeniny a vytvoriť hustejšiu pastu. Zmes naneste pod oči a nechajte pôsobiť približne 10 – 15 minút, a následne opláchnite.

Žena rozotierajúca si očný krém pod oči.

Kofeín pomáha rozšíriť cievy a zmierňovať opuch. Zdroj: iStock

8. Prírodné farbivo

Ak ste nedopatrením rozliali kávu na bielu košeľu či obrus, tak potom určite viete, že zanecháva hnedé škvrny. Je to totiž užitočné prírodné farbivo, ktoré možno použiť na bavlnu, ľan, vlnu ale i papier. Je to tiež jednoduchý spôsob, ako dodať látkam vintage vzhľad alebo zamaskovať existujúce škvrny na oblečení.

Prečítajte si tiež
6 jednoduchých spôsobov, ako zo šálok vyčistiť usadeniny od kávy a čaju. Škvrny zmiznú za pár minút!

Látku, ktorú chcete zafarbiť, najprv vyperte bez aviváže, aby bola čo najčistejšia. Nechajte ju však vo vode. Kávovú usadeninu, prípadne aj čerstvú kávu pridajte do čistého hrnca s vodou a povarte ju na miernom ohni. Čím viac kávy pridáte, tým bude výsledný odtieň tmavší.

Pohľad zhora na kávu a dohneda zafarbenú látku.

Ak sa na svetlom oblečení objavili škvrny, ktoré nechcú zísť, skúste ich zamaskovať zafarbením kávou. Zdroj: iStock

Pridajte do hrnca čistú vlhkú látku, zamiešajte ju v hrnci a nechajte ju ponorenú niekoľko minút až hodín podľa toho, akú tmavú farbu chcete dosiahnuť. Počas namáčania môžete kávovú zmes párkrát premiešať.

Následne farbu na látke ešte zafixujte v roztoku vody a octu v pomere 4:1. Látku doň ponorte na 15 minút, potom vypláchnite v studenej vode a nechajte vyschnúť v tieni, aby slnko neovplyvnilo jej farbu. Na záver ju ešte prežehlite.

Text: Dominika Ježová
Foto: iStock, Shutterstock

Kategória: Ekolife
Tagy: čistenie kuchyne káva škodce škvrny
Zdieľať článok
Pandravy chrobákov: Ako ich od seba rozoznať a je naozaj pravda, že škodia?Záhrada

Pandravy chrobákov: Ako ich od seba rozoznať a je naozaj pravda, že škodia?

Osem nepriateľov uhoriek: Ako ochrániť úrodu pred najčastejšími chorobami a škodcami?Záhrada

Osem nepriateľov uhoriek: Ako ochrániť úrodu pred najčastejšími chorobami a škodcami?

Pomarančové šupky ako náhrada za chémiu: Poznáte tieto lacné a ekologické spôsoby, ako ich využiť?Záhrada

Pomarančové šupky ako náhrada za chémiu: Poznáte tieto lacné a ekologické spôsoby, ako ich využiť?

Martin Čurda radí: Zamorili vám slizniaky záhradu? Toto na ne fungujeZáhrada

Martin Čurda radí: Zamorili vám slizniaky záhradu? Toto na ne funguje

Diskusia