Prírodná kozmetika na každý deň

22. 02. 2013
Zdieľať

Nastrúhaná či rozmixovaná zelenina a ovocie dokážu zabezpečiť viaceré kozmetické úkony naraz – hydratovať, vyživiť, tonizovať aj chrániť pokožku, urobiť jemný a účinný píling. Navyše, takýto prírodný spôsob ošetrovania pokožky je lacný a nenáročný na prípravu.

Začnite zvnútra 

V našom organizme platí zákon priority ochrany a regenerácie najdôležitejších orgánov tela (mozgu, srdca, pečene, obličiek…) a až kdesi ku koncu je, aj keď dôležitá, ale predsa o niečo menej – koža. Ak je telo zahltené toxínmi, odzrkadlí sa to aj na kvalite pokožky. Preto je dôležité venovať pozornosť nielen vonkajšiemu ošetrovaniu, ale treba sa dlhodobo starať predovšetkým o jej zdravý vnútorný základ – vyváženou stravou s množstvom zeleniny a ovocia a dodržiavaním pitného režimu. 
Vonkajšie ošetrovanie zostane vždy len akýmsi miernym doladením, povrchovou korekciou či prekrytím miestnych defektov a malým výživovým a ochranným doplnkom rozhodujúcej a najúčinnejšej vnútornej kozmetiky pôsobiacej cez cievy, lymfatický a nervový systém, ktorými je koža husto pretkaná. 
 

Zdravý pot

Potenie je jedna z najúčinnejších detoxikácií tela, pomáha pri chudnutí – odparením 1 litra potu telo spotrebuje až 2 450 kJ energie. Odstraňovanie telesných odpadov a toxínov z tela potením pomáha aj v prevencii proti akné, vyrážkam, ekzémom, celulitíde a starnutiu kože. Ak je však telo zahltené toxínmi, len samotné potenie ich nedokáže všetky vylúčiť, najmä ak obličky riadne nefungujú, takže sa musíte starať aj o ostatné detoxikačné orgány (pečeň, obličky, pľúca, čreva, krvný a lymfatický obeh). Dá sa povedať, že funkčne je pot najprirodzenejšou a najlacnejšou hydratačnou maskou. Pot na väčšine pokožky má kyslé pH – 4,5 až 6,7, u detí a starších ľudí je táto hodnota o niečo vyššia. Aj táto kyslosť zabezpečuje silnú antimikrobiálnu ochranu kože a organizmu. Alkalické mydlá a kozmetika ju likvidujú a vytvárajú tak vhodné prostredie na vznik rôznych kožných chorôb. Preto je vhodnejšie používať mierne kyslé kozmetické prípravky, a to aj prírodné. 

Prírodná kozmetika na každý deň

1194905
thinkstock.com

Normálna pleť

Tukové a mazové žľazy pracujú vyvážene a sú rovnomerne rozložené po celej pleti. Pokožka je mäkká, vláčna, na dotyk hladká a hebká, pružná, mierne lesklá, póry sú jemné. 
 

Čajové tonikum

Zmiešajte 1 lyžicu zeleného čaju, kvet z čiernej bazy a lyžicu rozdrvených semien fenikla a zalejte polovicou šálky vriacej vody. Po vychladnutí bylinkový zápar zlejte a zmiešajte s 2 lyžicami jablčného octu a lyžicou glycerínu a dobre pretrepte. Vatovým tampónom namočeným v toniku potierajte umytú pleť. Tonikum vydrží v chladničke 10 dní. 
 
Účinky: Bylinková zmes hojí a sťahuje, ocot upravuje kyslosť pokožky, zelený čaj je bohatý na antioxidanty, upokojuje a zvlhčuje, bazový kvet je vhodný na najcitlivejšiu pokožku, pomáha zlepšovať zápal a začervenanie pokožky.

Prírodná kozmetika na každý deň

1194908
thinkstock.com

Rýchle recepty zo záhradky a kuchyne

pleťová voda na odstraňovanie líčidiel a na prevenciu proti chronickým zápalom
• 20 g očianky Rostkovovej zalejte 1 dl vriacej vody, po vychladnutí sceďte a zmiešajte s rovnakým množstvom bórovej vody z lekárne
rozmarínová tonizujúca pleťová voda 
• lyžičku sušeného rozmarínu zalejte vriacim vínnym strekom (voda a víno v pomere 1 : 1)
upokojujúca pleťová voda z materinej dúšky 
• materinu dúšku zaparte vínnym strekom (voda a víno v pomere 1 : 1)
osviežujúci, zjemňujúci a dezinfekčný nálev 
• sušené kvety nechtíka či vňať repíka lekárskeho zalejte vriacou vodou a nechajte 10 minút lúhovať
stimulačný zábal 
• zmiešajte 1 žĺtok a 5 ml oleja z pšeničných klíčkov, naneste na tvár a prikryte bavlnenou tkaninou namočenou vo vlažnom rozmarínovom náleve, nechajte pôsobiť 20 minút
výživná banánová maska 
• 2 lyžice tučného tvarohu, 1 lyžicu smotany, 1 banán a 1 žĺtok zmixujte na penu, naneste na tvár a šiju a nechajte pôsobiť 30 minút, umyte vlažnou vodou

Prírodná kozmetika na každý deň

1194912
thinkstock.com

Suchá pleť 

Činnosť tukových a mazových žliaz je v nej minimálna, preto jej fyziologické premastenie chýba, na pohľad je matná, póry sú takmer neznateľné, je precitlivená, má zníženú obranyschopnosť pred škodlivinami a vysychaním, nerovnomerne sa hydratuje, čo sa miestne prejavuje tvorbou šupiniek a bledosťou. Niektorí ľudia už od 40. roku trpia týmto typom pokožky, ktorý je náchylný aj na rýchlejšie starnutie. Vyžaduje si sústavne zvýšenú starostlivosť, zvýšenú vlhkosť životného a pracovného prostredia a používanie jemnejších čistiacich a hydratačných, najmä bylinných prípravkov.
 

Vyzliecť sa zo svojej kože nemôžete. Ale vylepšiť ju – áno. A to aj napriek genetike. Neraz stačí zmeniť životosprávu. Pri snahe o zušľachtenie pokožky vám najlepšie poradí skúsená kozmetička či dermatológ. 

Zmäkčujúci píling

Všetky uvedené suroviny sú zomleté najemno. Zmiešajte 1 lyžicu zeleného čaju, sušený kvet nechtíka, sušené okvetné lístky ruže, 35 g ovsených vločiek a ryžových otrúb. Zmes uchovávajte v uzavretej nádobe. Pred použitím zmiešajte 1 až 2 lyžice práškovej zmesi s tučnou smotanou alebo ešte lepšie s mandľovým, prípadne olivovým olejom na polohustú pastu a prstami ju vmasírujte do vlhkej pokožky. Po 10 až 15 minútach (čas si odskúšajte podľa reakcie pokožky) tvár opláchnite vlažnou vodou. Pred smotanou uprednostnite oleje, lebo mliečne zložky sa viažu na ochranné bioflavonoidy, a tým znižujú ich účinok, ale na druhej strane mliečne výrobky zasa pôsobia aj hydratačne.
 
Účinky: Hydratuje pokožku a jemne z nej odstraňuje odumreté bunky, ľahko spevňuje jej póry a zvyšuje jej antioxidačnú ochranu.

Prírodná kozmetika na každý deň

1194906
thinkstock.com

Krátko o pílingu  

Na odstránenie vrchnej odumretej časti pokožky obyčajne slúži píling. Robí sa aj s cieľom zvýšiť schopnosť vstrebávania účinných látok vonkajšej pleťovej kozmetiky. Nevýhodou však je, že tento umelý zásah môže zhoršiť ochrannú bariéru tela a pokožka môže citlivejšie reagovať na negatívne vplyvy vonkajšieho prostredia. Najmä v staršom veku, keď je obnova vrchnej vrstvy pokožky pomalšia, treba narábať s pílingom opatrne. To isté platí aj pri citlivej pleti. 
 

Rýchle recepty zo záhradky a kuchyne

uhorková pleťová voda 
• šťavu z nastrúhaných a vytlačených uhoriek použite na čistenie a oplachovanie citlivej pleti
čerstvá šťava z rajčín
• má výrazne tonizujúci účinok, je vhodná aj na povädnutú a unavenú pleť
mrkva na vrásky
• zmiešajte 1 žĺtok, malé množstvo nastrúhanej mrkvy a medu s niekoľkými kvapkami oleja a vytvorte kašičku, natrite na gázu a na 20 minút priložte na čistú pleť, opláchnite vlažnou vodou, zmes vyživuje, stiera vrásky, zjemňuje
hydratácia jabĺčkom
• k nastrúhanému väčšiemu jablku pridajte lyžicu medu a lyžičku jemne zomletých ovsených vločiek, zmiešajte, naneste na tvár a nechajte pôsobiť 20 minút
banán na regeneráciu
• vaječný žĺtok zmiešajte s roztlačeným banánom a 2 lyžičkami olivového oleja, naneste na tvár a šiju a po 20 minútach opláchnite vlažnou vodou 
olivový olej na vyživenie pleti 
• zmiešajte 1 žĺtok s lyžičkou vlažného olivového oleja, pridajte zopár kvapiek citrónovej šťavy a naneste na tvár a šiju, nechajte pôsobiť 15 minút, opláchnite vlažnou vodou 
 

Prírodná kozmetika na každý deň

1194911
thinkstock.com

 

Výdatný pitný režim nenahradí ani tá najlepšia povrchová kozmetická hydratácia.

Mastná pleť 

Žľazy vylučujú nadmerné množstvo tuku a mazu, preto je pleť žltšia, výrazne lesklá, zhrubnutá a nie je dostatočne prekrvená. Mazové vývody tvoria malé lieviky viditeľné voľným okom, ktoré sa často upchávajú zaschnutým mazom a nečistotami, z čoho sa môžu vytvoriť vriedky, akné a zapálené ložiská. Pleť potom vyzerá ako nečistá. Vekom sa obyčajne produkcia mazu znižuje. Vyžaduje si špeciálne a intenzívnejšie ošetrovanie.  
 

Citrónová čistiaca maska

2 lyžice bieleho nízkotučného jogurtu Zmiešajte s 1 lyžičkou medu, šťavou z polovice citróna a s 2 kvapkami citrónového esenciálneho oleja alebo z kôry biocitróna – túto esenciu vytlačte. Zmes vmasírujte do pokožky tváre a šije, vynechajte očné partie. Nechajte pôsobiť 10 až 15 minút a napokon opláchnite vlažnou vodou.
 
Účinky: Odstraňuje nečistoty a líčidlá, harmonizuje. Jogurt pôsobí tonizujúco, med zasa antisepticky a citrónová šťava upravuje tvorbu kožného mazu a spevňuje póry. 
 

Prírodná kozmetika na každý deň

1194910
thinkstock.com

Rýchle recepty zo záhradky a kuchyne

na mastnú pleť s rozšírenými pórmi 
• na omývanie je vhodná adstringentná pleťová voda, ktorú si pripravíte ako 15-minútový odvar z dubovej, orechovej alebo vŕbovej kôry (100 g kôry na 1 liter vody), vhodnosť treba otestovať
rajčiny a citrón na upokojenie
• popučte dobre zrelé rajčiny, pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy a zahustite ovsenými vločkami, na tvári nechajte pôsobiť 20 minút a opláchnite vlažnou vodou, zmes čistí, upokojuje a rozjasňuje unavenú mastnú a uhrovitú pleť
maska: trojboj
• do mlieka podrvte kvasnice, pridajte strúhanú mrkvu a zopár kvapiek olivového oleja a zmiešajte, masku nechajte pôsobiť 20 minút
mlieko na nečistoty
• na mastnú a nečistú pleť výborne pôsobí večerné pleťové mlieko z vlažného mlieka zmiešaného s acidofilným

Prírodná kozmetika na každý deň

1194909
thinkstock.com

Zaujímavá biológia

• Koža sa skladá z dvoch hlavných vrstiev – z pokožky a zamše, na ktorú nadväzuje podkožné tukové väzivo. Tieto vrstvy sa vzájomne prelínajú, sú bohato prerastené krvnými a lymfatickými cievami a nervami, ktorými sú spojené s celým organizmom. 
• Koža je najväčším orgánom človeka. Pokožka a zamša dospelého muža vysokého 180 cm a vážiaceho 82 kg má plochu 1,8 m2 a váži 3,5 kg, s podkožným tukom až 15 kg. 
• Keratínocyty patria medzi najpracovitejšie bunky nášho tela – neustále sa delia, aby sústavne nahrádzali odlupujúce sa zrohovatené a odumreté bunky pokožky. Mladým ľuďom sa pokožka obnoví za 28 dní, starším až za 40 dní (vekom sa produkcia nových buniek spomaľuje). 
• Až 25 % krvi preteká pokožkou. Prostredníctvom tejto zázračnej tekutiny ovplyvňovanej najmä našou životosprávou môžeme účinne ovplyvniť náš zdravý a pekný vonkajší výzor.
• Najtenšia pokožka je na viečkach (0,03 až 0,08 mm) a na šiji, aj preto sa najskôr tu robia vrásky. Na tvári má hrúbku 0,1 až 0,2 mm, na chrbte 0,3 až 0,6 mm, ale na pätách môže mať až 4 mm.
Kategória: Ekolife
Tagy: kozmetika prírodná zdravie
Zdieľať článok

Diskusia