Modulárny domček je zhmotnením absolútnej pohody a pokoja. Najkrajší výhľad ponúka z postele
Modulárne prefabrikované stavby pútajú čoraz viac pozornosti, nielen ako rodinné domy, ale predovšetkým ako stavby určené na víkendové či dovolenkové pobyty. Je to logické – dajú sa postaviť aj na ťažšie dostupných miestach, kde si investori môžu naplno vychutnať čaro prírody. Navyše, keďže jednotlivé panely sú vopred vyrobené v továrni presne na mieru, ich zostavenie na mieste trvá len pár dní. Ako sa vám páči fínske riešenie takéhoto bývania?
Projekt fínskych architektov Pirinen & Salo „Lucia Smart“ sa nachádza na pobreží tretieho najväčšieho jazera krajiny tisícich jazier – Fínska. Leží v Laponsku, ďaleko za polárnym kruhom, v nadmorskej výške 117 až 119 metrov nad morom. Táto oblasť je zároveň rajom pre turistov, ktorí tu nachádzajú množstvo značených chodníkov, open-air múzeá, či absolvujú vyhliadkové lety nad jazerom.
Nádherná prírodná krajina s množstvom zálivov a zákutí je lákadlom pre rybárov z celej Európy. Nečudo, že práve na tomto mieste, ktoré pôsobí ako balzam na dušu, stojí oceľovo-sklená konštrukcia mini-chatky.
Z ocele a skla s výhľadom aj na oblohu
Architekti Teemu Pirinen a Lauri Salo vytvorili chatku nazvanú Lucia Smart pre fínsku sklársku stavebnú spoločnosť Savon Lasituote Oy. Domček vytvorený z ocele a množstva skla môže slúžiť na rôzne účely. Výhodou je, že ho možno postaviť aj na najrôznejších miestach.
Skvele funguje ako víkendové bývanie alebo pracovný priestor s úžasným výhľadom na široké okolie, vrátane oblohy. Keď si objednáte túto pôsobivú obytnú jednotku, dodajú vám ju na pozemok, kde má stáť už v pripravenej podobe. Továrensky vyrobené dielce stačí nainštalovať na základy postavené podľa pokynov výrobcu a domček napojiť na infraštruktúru.
Zrkadlenie prírody narúšajú len čierne švy
Veľké sklené plochy zvonka prerušujú iba čierne švy skleneného systému a čierny oceľový pás základne chatky. Veľké množstvo skleneného povrchu s efektom zrkadlenia odráža okolitú prírodu a obytný domček ešte intenzívnejšie spája s okolím.
Najdôležitejší prvok interiéru? Obloha a okolitá krajina
Hoci to znie protichodne, najdôležitejším prvkom v interiéri je okolitá krajina a obloha – presklená je totiž aj strecha. „Trojuholníkový tvar oceľových konštrukcií sme orientovali podľa optimálneho uhla pohľadu vo vnútri jednotky. Tak, aby bol umožnený maximálny výhľad do exteriéru s minimálnymi prekážkami.
Jednotné použitie povrchovej farby a materiálu na vnútorných povrchoch pozdvihuje okolitú krajinu ako protipól. Osvetlenie je priamo integrované do trojuholníkovej oceľovej konštrukcie. Využíva sklenené plochy ako reflexné plochy a dodáva priestoru veľmi zaujímavú mnohorozmernosť,“ opisujú ďalšie zaujímavosti o projekte jeho autori.
Je tu všetko potrebné: Kúpeľňa, kuchyňa, gauč, posteľ i šatník
Ako je riešená dispozícia tohto neveľkého obytného priestoru? Hneď pri vstupe do objektu sa naľavo nachádza kúpeľňa a napravo šatník. Chodbičkou prejdete do hlavného priestoru, kde je vstavaná kuchynská linka a otvorený priestor. Čo najbližšie k vonkajším fasádam je umiestnená posteľ, takže keď si na ňu ľahnete alebo sadnete, máte ten najúžasnejší výhľad.
Medzi kuchynskou časťou a posteľou je umiestnený pohodlný gauč. Časti zasklenia sa dajú zastrieť praktickými závesmi. Rôzne funkcie v jednej miestnosti sú oddelené aj farebne. Kuchyňa je vo sviežej oranžovej farbe, rovnako aj sklená konštrukcia zvnútra. Oddychová časť necháva vyznieť krásu prírody.
Lucia Smart
architektonický ateliér: Pirinen & Salo
autori: Teemu Pirinen, Lauri Salo
lokalita: Inari, Fínsko
realizácia: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Marc Goodwin / Archmospheres