Zdroj: Simen Øvergaard

Bývanie na samote s priestorom pre deti aj priateľov. Aké výhody prináša členitý pôdorys domu?

10. 11. 2021
Zdieľať

Domy, ktoré vzniknú spojením viacerých rôznych hmôt, sú nielen zaujímavé, ale poskytujú mnohé výhody. Vytvárajú členitý obytný priestor, rôzne interiérové i exteriérové zákutia a vždy sa nájde miesto chránené pred slnkom i vetrom, čo oceníte najmä v horúcom lete. Zaujímavý dom z nepravidelných celkov vznikol na nórskom ostrove Tromøy s borovicovými lesmi, skalnatými plážami a divokými brehmi.

Projekt, ktorý navrhli architekti z ateliéru Section Plan Elevation Extrusion Diagram Architects (SPEED) pozostáva z malého domu a prístavby. Pozemok sa nachádza pri pláži a v prírodnej rezervácii na mieste, kde sa investorka chodí každú nedeľu po celý rok kúpať spolu s kamarátkami.

Prečítajte si tiež
Malé Anglicko na malebnej samote v srdci Slovenska

Keďže veľká časť pozemku pozostáva z holých skál, dom umiestnili dozadu a veľkosťou i tvarom prispôsobili pozemku tak, aby neboli potrebné zbytočné výkopy. Obývacia izba sa otvára smerom do krajiny, dokonca je z nej možné vykročiť priamo na skalnaté pole s vresmi.

Veľké presklenie v dome s výhľadom na borovicové lesy

Obývacia izba sa otvára smerom do krajiny, dokonca je z nej možné vykročiť priamo na skalnaté pole s vresmi. Zdroj: Simen Øvergaard

Množstvo zákutí chráni pred vetrom

Stavba je síce orientovaná smerom k moru, ale zároveň chráni pred silným vetrom. Celkovo je dlhá 26 metrov a na každej strane má niekoľko zákutí. Vďaka nim sa vždy nájde vonku slnečný chránený priestor. Jednopodlažný dom má všetky izby na jednej úrovni. V interiéri sú tri spálne, dve kúpeľne, šatník, práčovňa a otvorený priestor s obývacou izbou, jedálňou a kuchyňou.

Jedáleň v dome otvorenom z troch strán

V teplých letných dňoch sa dom otvára do okolia. Zdroj: Simen Øvergaard

V prístavbe sa nachádza malá obývacia izba, kuchyňa a kúpeľňa, ako aj poschodová posteľ. Popri vonkajšej sprche vojdete do sauny so samostatným vchodom. V teplých letných dňoch sa dom otvára do
okolia – z každej spálne, obývačky, jedálne a kuchyne sa dá vyjsť priamo do pôsobivého exteriéru.

Prečítajte si tiež
Víkendový drevodom na úpätí Malých Karpát ponúkol rodine nádherné útočisko aj počas pandémie

Hlavný priestor sa otvára na obe strany

Stavba je navrhnutá tak, aby vyhovovala životnému štýlu klienta – bývanie na samote, ale s priestorom pre deti, vnúčatá a priateľov. Jedáleň je preto najdôležitejším priestorom so širokými sklenenými dverami a otvormi do exteriéru na obe strany. Pri zvláštnych príležitostiach sa dá dlhý stôl natiahnuť a presunúť z kuchyne do obývačky alebo von – na jednu či druhú stranu.

Jednoduchá jedáleň a kuchyňa vo víkendovom drevenom dome

Otvorený priestor zahŕňa obývaciu izbu, jedáleň a kuchyňu. Zdroj: Simen Øvergaard

Napätý rozpočet si vyžadoval inovatívne nápady

„Projekt mal napätý rozpočet, vyžadoval si inovatívne nápady a presnosť. Tú na milimeter zabezpečuje CLT konštrukcia. Drevené steny sme ponechali odhalené a neošetrené, čo dáva domu určitú surovosť, pričom ho stále udržuje rafinovaný a teplý. Vďaka tomu sa do centra pozornosti dostáva samotný nábytok, umelecké diela a predmety klienta. V kontraste k tomu sú vnútorné posuvné dvere nastriekané výraznými farbami v miestnej autodielni v odtieňoch broskyňovej, citrónovej a tyrkysovej.

Vonkajšia sprcha a muž sediaci medzi domami

Popri vonkajšej sprche vojdete do sauny so samostatným vchodom. Zdroj: Simen Øvergaard

Vonku sme lacné priemyselné materiály použili novými spôsobmi – pergoly a prístrešky pre autá alebo dosky zo sklenených vlákien určené do maštalí, ktoré filtrujú slnečné svetlo. Plot pozdĺž terasy tvoria gabióny vyplnené skalou z ostrova – tie sa zvyčajne používajú ako protihlukové steny pozdĺž diaľnic,“ vysvetľujú špecifiká realizácie jej architekti.

Prečítajte si tiež
Okrem kruhového pôdorysu sú oblé aj okná! Malá chatka vás dostane svojou atmosférou

Borovicový obklad, strecha z hliníka

Dom je opláštený tlakovo upravenou borovicou, ktorá časom zosivie a stotožní sa s hliníkovou strechou a okennými rámami. Keďže stavba je bezúdržbová, pani domáca sa môže voľne kochať prírodou a po nedeľnom kúpaní pozvať svojich priateľov do sauny a studenej sprchy.

Víkendový dom na skale s vresmi

Dom má 26 metrov a na každej strane má niekoľko zákutí. Zdroj: Simen Øvergaard

House 1

architektonický ateliér: SPEED Architects

lokalita: Arendal, Nórsko

realizácia: 2021

hrubá zastavaná plocha: 142 m2

Sabína Zavarská

Foto: Simen Øvergaard

Kategória: Návšteva
Tagy: domy vo svahu ekologické domy jednopodlažné domy presklené plochy prístavby domov svahovitý pozemok víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia