Zdroj: Knauf Insulation

Nájdite si drevostavbu podľa svojich predstáv. Pozrite si 4 inšpirácie

19. 05. 2023 Zdieľať

Moderné drevostavby majú veľa výhod. Sú obľúbené pre krátky čas výstavby, jednoduché vykúrenie i ochladenie a tiež flexibilitu pri zmenách v projekte. Dnes to už nie sú žiadne dreveničky, môžu mať veľmi rozmanitý vzhľad. Pozrite si 5 inšpirácií, aké podoby si vybrali rodiny z rôznych regiónov.

Moderná rodinná drevostavba na mieru

Štvorčlenná rodina si vybrala sendvičovú drevostavbu aj kvôli rýchlosti výstavby, záležalo im však na detailoch. Oslovili so žiadosťou o projekt žilinské štúdio MV Architektúra a realizačnú firmu, ktorá dokáže postaviť drevostavbu aj podľa projektu architekta Drevstav Slovakia. Výstavba samotného domu trvala menej ako rok. „Mohlo to byť aj kratšie, ale zastihla nás tuhšia zima, takže sa v určitom období nedalo stavať,“ dodáva majiteľka.

S novým bývaním sú spokojní, okrem väčšieho obytného priestoru oceňujú najmä dobré odhlučnenie domu. Použitá bola minerálna tepelná izolácia, jej celková hrúbka v obvodovej stene je 30 cm a v strešnej konštrukcii 40 cm minerálnej izolácie s ECOSE technológiou a okná s izolačnými trojsklami. „Tým, že sme použili trojsklá, nepočujeme z ulice takmer nič, ani miestny rozhlas,“ hovorí s úsmevom majiteľka. Architekt navrhol veľké okná vzhľadom na orientáciu domu. Poskytujú pekné výhľady na prírodu pod Strečnom, v zime cez ne prúdia tepelné zisky a v lete ich vhodne zatienia vonkajšie žalúzie. Terasu riešili pergolou s lamelami, ktorá efektívne tieni slnko aj vo veternom počasí.

Interiér sa neprehrieva, pomáha tomu aj vetrací systém s rekuperáciou. Dom podľa potreby vykuruje alebo chladí tepelné čerpadlo vzduch – vzduch. Na streche sú umiestnené solárne panely a od jari do jesene sú v ohreve teplej úžitkovej vody energeticky sebestační.

roh domu s pergolou

Architekt: Ing. Mgr. Art. Marek Vereš MV Architektúra Zdroj: Knauf Insulation

interiér obývačky

Zdroj: Knauf Insulation

Pozrite sa, aké výhody môže vášmu domu priniesť zateplenie ekologickou minerálnou vlnou ECOSE.

Energeticky pasívna drevostavba ako z čítanky

Keď sa majitelia domu v Senci rozhodli stavať nový dom, povedali si, že nižší ako pasívny štandard nemá zmysel. Výber sa im oplatil, majstri z Drevstav Slovakia boli rýchli, precízni, dodržiavali termíny, nezanechali žiadny neporiadok a výsledok sa dostavil. „V apríli sa začali kopať základy a v auguste už bolo v podstate všetko dokončené. Čakalo sa len na obklady, ktoré sme objednali po vlastnej linke,“ vysvetľuje majiteľka domu Zuzana.

Majitelia hodnotia pozitívne komfort bývania a tiež to, že kvalitu stavby je skutočne cítiť na nízkych nákladoch. Dom je vykurovaný zemným tepelným čerpadlom  zem – voda a spotreba elektrickej energie na vykurovanie je minimálna.

V lete sa majitelia v dome cítia veľmi príjemne, interiér chladí tepelné čerpadlo a dopomáha mu vetrací systémom s rekuperáciou. Vonkajšie žalúzie so širokými lamelami sú v lete natočené v miernom uhle a tak je v dome dostatok svetla, a napriek tomu sa interiér neprehrial. Pre dostatok súkromia i tienenie zvolili okolo domu kríky a kanadské javory. V zime stromy opadajú a domček inkasuje príjemné tepelné zisky  z popoludňajšieho slnečného žiarenia.

Energetický štandard zabezpečila kvalitná tepelná izolácia, dobré okná s izolačnými trojsklami a dôkladná eliminácia tepelných mostov na celej „obálke“ domu. Obvodová stena pozostáva zo sendvičovej konštrukcie, v ktorej je spolu 40 cm izolácie, z toho 20 cm ekologickej minerálnej vlny vo vnútri steny a 22 cm zvonka. „Keď sme tam dávali takú hrúbku izolácie, známi sa nám smiali, že takú izoláciu nedávajú ani na Orave. Ale my sme chceli mať tepelnú pohodu poistenú,“ spomína majiteľka domu.  Vnútorné priečky sú sadrokartónové s izoláciou z ekologickej minerálnej vlny ECOSE a vytvárajú dobrú akustickú pohodu.

rodinný dom

Projekt: PROJEKT ATELIÉR s.r.o. Zdroj: Knauf Insulation

interiér

Zdroj: Knauf Insulation

Ekologická minerálna vlna ECOSE výborne izoluje nielen tepelné straty, ale pohlcuje aj hluk. Zistite si o nej viac.

Originálna drevostavba s autorským rukopisom

Originálnu drevostavbu v Záhorskej Bystrici navrhol sám majiteľ, ktorý je architektom. Mal presnú predstavu o detailoch, no nakoniec si sadli so stavbármi z Drevstav Slovakia. Stavba bola v princípe hotová za rok a určite by sa to dalo stihnúť aj skôr, ale keďže nemali naponáhlo, všetko realizovali pozvoľna a netlačili na termíny.

K drevostavbám mali pozitívny vzťah už od začiatku. Vybrali si ju zámerne, jedným z dôvodov boli použité ekologické materiály. Obvodové steny sú sendvičové, nosná konštrukcia z dreva je vyplnená ekologickou minerálnou izoláciou s ECOSE technológiou, takisto aj strecha. Povrch fasády je v dvoch vyhotoveniach, sčasti je ukončenie omietkou a na niektorých miestach je vertikálny drevený obklad zo smrekovca. Atypickým a zároveň najnáročnejším riešením bola konštrukcia strechy. V interiéri sú netradične priznané niektoré časti konštrukcií, napríklad oceľový nosník. Neštandardné sú tiež úpravy vnútorných povrchov stien. Na niektorých miestach je namiesto sadrokartónu použitá smreková biodoska.

Drevostavbu si vybrali aj pre nízkoenergetický štandard. Dom má energetickú spotrebu 54 kWh/m2 za rok, čo je primárna energie v kategórii A1. Celková hrúbka tepelnej izolácie v obvodovej stene je 28 cm, v streche 30 cm. Teplo zabezpečuje elektrický kotol a podlahové vykurovanie. „V lete je v dome príjemne aj bez klimatizácie a v zime kúria na minimum a to stačí, konštrukcia teplo naozaj efektívne udrží,“ hovorí architekt.

drevostavba

Autor projektu: Ing. arch. Miro Minca, autorizovaný architekt SKA Zdroj: Knauf Insulation

interiér drevostavby

Zdroj: Knauf Insulation

Drevostavba s nádychom noblesnej klasiky

Majitelia drevostavby v Banskej Štiavnici chceli ekologický dom, ktorého steny by nezaberali príliš veľa priestoru z pôdorysu. Ich blízky vzťah k prírodným materiálom sa premietol aj do interiéru, ktorý očarí každého milovníka glamour štýlu. „Išlo nám hlavne o úzke obvodové a vnútorné steny, rýchlosť výstavby, prírodné materiály a nízke tepelné straty,“ hovorí majiteľ Michal.

Dom má difúzne otvorenú konštrukciu, ktorá dobre prepúšťa pary, takže sa vlhkosť nezráža na stenách a netvoria sa žiadne plesne. V zime je výhodou, že aj napriek nízkym teplotám slniečko pekne vyhreje miestnosti a tepelné straty sú minimálne. O záľube v prírodných materiáloch svedčí nielen obálka domu s malebnou verandou a tehličkovými lícovkami, ale aj celý obytný priestor. Majiteľom sa podarilo zladiť moderný interiér s prvkami pohodovej elegancie dávnych čias, ktorá je dnes veľmi obľúbená. Štýl zariadenia súvisí aj s tým, že aktuálne dom využívajú na rekreačné bývanie. „Pre začiatok sme dom plánovali ako chatu, neskôr pre nás bude celoročným bývaním,“ vysvetľuje majiteľ.

Tepelnú pohodu v dome zabezpečuje elektrické podlahové vykurovanie, moderný krb, lokálny vetrací systém s rekuperáciou a okná s izolačným trojsklom. S minerálnou tepelnou izoláciou na fasáde s celkovou hrúbkou 32 cm, v streche so šikmým stropom 40 cm a s fúkanou izoláciou v streche s plochým stropom 40 cm sa im podarilo dosiahnuť energetickú triedu A1.

drevostavba

Zdroj: Knauf Insulation

interiér domu

Zdroj: Knauf Insulation

Pozrite si aj naše ďalšie inšpirácie, ako sa žije v moderných chalupách. 


Zdroj: PR článok Knauf Insulation, s.r.o.

Kategória: Stavba
Tagy: drevostavba
Zdieľať článok