Zdroj: URSA

Plánujete stavbu nového domu? Pohodlné a útulné bývanie ponúka drevostavba

28. 04. 2022 Zdieľať

Drevostavby sú nielen na Slovensku čoraz obľúbenejším typom bývania. Jedným z dôvodov je útulné prostredie vytvorené použitím prírodného dreva a pozitívnym faktorom je aj rýchlosť výstavby. Nezanedbateľné sú však aj ďalšie výhody. Prírodné a recyklovateľné materiály, ktoré tvoria drevostavbu, sú šetrné nielen k ich obyvateľom, ale aj k životnému prostrediu. Okrem toho sa dá vďaka maximálne efektívnemu využitiu kvalitných materiálov v drevostavbe dosiahnuť významná úspora energie.

„Jednou z kľúčových vlastností, ktoré hodnotíme pri výbere materiálu na stavbu domu, je príjemná klíma v interiéri a budúce účty za vykurovanie, respektíve klimatizáciu. To je zabezpečené rešpektovaním niekoľkých faktorov, z ktorých dôležitú úlohu zohráva kvalitná izolácia,“ vysvetľuje Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti URSA. Preto je dôležité najprv pochopiť funkčnosť zateplenia, rozhodnúť sa, akú konštrukciu zvoliť, a podľa toho vybrať správny materiál.

Myslite na funkčnosť zateplenia

V stavbe z dreva by mali prevládať prírodné materiály. „Dômyselne premyslená a kvalitne zateplená konštrukcia s použitím minerálnej izolácie URSA zabezpečí obyvateľom domu pohodlie, útulné prostredie a v neposlednom rade aj úsporu na účtoch za energie. Minerálna izolácia URSA je navyše nehorľavý materiál s triedou reakcie na oheň A1, čo prispieva k požiarnej bezpečnosti celej konštrukcie,“ hovorí Vojancová. Výsledná drevostavba s minerálnou izoláciou URSA tak bude zdravým, príjemným, bezpečným a funkčným obytným priestorom.

Zabráňte vzniku tepelných mostov

V prípade zle vykonanej izolácie môže v drevostavbách dochádzať ku vzniku tepelných mostov. Tepelný most je miesto, kde je vyšší tepelný tok v dôsledku zníženej hrúbky izolačnej vrstvy alebo jej absencie. V tomto bode tepelná energia ľahšie prechádza a dochádza k energetickým stratám, čo má negatívny vplyv na energetickú bilanciu domu. „Miesto tepelného mosta v interiéri má zvyčajne nižšiu povrchovú teplotu. Ak klesne povrchová teplota v interiéri pod hodnotu rosného bodu, dochádza ku kondenzácii, vzniku plesní a v extrémnych prípadoch až k degradácii celej konštrukcie,“ hovorí Tereza Vojancová.

Vyberte vhodný typ konštrukcie

Už pri plánovaní drevostavby je potrebné zvážiť, aký typ konštrukcie sa bude realizovať – difúzne otvorená alebo difúzne uzavretá.

Difúzne otvorená konštrukcia umožňuje určitému množstvu vodných pár prechádzať cez konštrukciu, vďaka čomu je odolnejšia voči drobným nepresnostiam v stavbe a lepšie sa regeneruje. Difúzny odpor jednotlivých vrstiev steny musí klesať smerom z interiéru do exteriéru. Množstvo prestupujúcej vodnej pary reguluje parozábrana, ktorej výhodou je, že počas letného obdobia umožňuje návrat vodnej pary do interiéru.

Difúzne uzavretá konštrukcia naopak zabraňuje prenikaniu vodných pár do konštrukcie. Smerom do interiéru treba použiť parozábranu, ktorá zabráni nežiaducemu prenikaniu vlhkosti do vnútorných častí konštrukcie. Precízne vykonanie všetkých napojení a prelepenie priepustných miest zabezpečí 100 % tesnosť parozábrany. „Je na každom, aby sa rozhodol, ktorú z týchto konštrukcií v drevostavbe využije. Osobne však odporúčam pri stavbe drevostavby pracovať s difúzne otvorenou konštrukciou. Na začiatku výstavby si síce vyžaduje o niečo vyššie náklady, ale je bezpečnejšia, pretože má väčší potenciál vysychať, čím sa konštrukcia v drevostavbách ľahšie regeneruje,“ uzatvára Vojancová.

Aké zvoliť materiály?

Výberom vhodného materiálu na zateplenie drevostavby vzniká príjemné a zdravé prostredie na bývanie. Najvhodnejším materiálom na zateplenie je minerálna izolácia, najmä pre jej tepelnoizolačné vlastnosti, akustickú a požiarnu odolnosť. Ideálne pre obvodové steny drevostavieb sú minerálne izolácie, ktorých súčiniteľ tepelnej vodivosti lambda je λD ≤ 0,037 W/m.K.

URSA_GLASSWOOL

Zdroj: URSA

Ani pri výbere minerálnej izolácie sa nemusíte vzdávať šetrnosti k životnému prostrediu. Minerálna izolácia URSA je vyrobená z viac ako 90 % z obnoviteľných zdrojov. Je vyrobená zo 70 % zo sklenených črepov, ktoré pochádzajú z recyklovaného skla, a z viac ako 20 % z piesku. Materiály URSA GLASSWOOL počas svojej životnosti ušetria niekoľkokrát viac energie, ako je potrebné na ich výrobu, a dosahujú najlepšie akustické, tepelnoizolačné a protipožiarne výsledky.

Viac informácií nájdete na www.ursa.sk

Zdroj: PR článok URSA CZ s.r.o.

Kategória: Stavba
Tagy: drevostavba minerálna vlna nízkoenergetický dom zateplenie
Zdieľať článok