Zdroj: Philips

Ako vybrať čističku vzduchu do domácnosti

16. 03. 2021
Zdieľať

Novoročné želanie dobrého zdravia nadobudlo tento rok celkom nový rozmer. Po skúsenostiach z posledných mesiacov sa omnoho viac zaujímame aj o to, čo dýchame. Kvalitu vzduchu v interiéri pritom môžeme ovplyvniť aj pomocou moderných technológií.

To, čo dýchame, je dôležité 

Prach, emisie či alergény v ovzduší sú významnými faktormi, ktoré ovplyvňujú naše zdravie. V roku 2020 zosilnela aj obava z vírusov, ktoré sa takisto môžu prenášať vzduchom. Keďže v uzavretých priestoroch sa mikroorganizmy dokážu v priaznivých podmienkach pomerne dlho udržať či rýchlo množiť, je dôležité hľadať spôsoby, ako doma udržať zdravé prostredie.

Tým najprirodzenejším je dostatočné a pravidelné vetranie, ktoré však môže mať svoje úskalia, najmä v peľovej sezóne či pri zhoršenej smogovej situácii. Ak chcete urobiť pre zlepšenie kvality vzduchu vo svojej domácnosti maximum, môžu vám v tom pomôcť moderné technológie, ku ktorým patria čističky vzduchu.

Akú čističku vzduchu si vybrať?

O domácej čističke vzduchu by mali uvažovať najmä ľudia, ktorí patria do rizikových skupín, trpia respiračnými ochoreniami alebo sú alergickí na pele, či citliví na prach. Aj mimo pandémie vám totiž toto zariadenie pomôže výrazne zlepšiť kvalitu vzduchu, ktorý doma dýchate. To určite ocenia rodiny s malými deťmi, alergici a citlivé osoby (napríklad filtre s aktívnym uhlím dokážu odstrániť zo vzduchu aj zápach). A čo vlastne ponúka trh? V ponuke nájdete dva základné typy čističiek vzduchu, ktoré fungujú na odlišných princípoch – elektrostatické fotokatalytické a mechanické.

Čistička vzduchu Philips

Najnovšie čističky vzduchu Philips sú určené na domáce použitie. Zdroj: Philips

Elektrostatické fotokatalytické čističky dokážu eliminovať zdraviu škodlivé látky vo vzduchu pomocou chemických reakcií vyvolaných svetlom a vysokým napätím. Tieto zariadenia majú pomerne priaznivú cenu a fungujú veľmi efektívne, majú však aj niekoľko nevýhod. Okrem toho, že nie sú vybavené odporúčaným HEPA filtrom, môžu tiež produkovať ozón, ktorý je vo zvýšenom množstve zdraviu škodlivý. I keď všetky čističky vzduchu pracujúce na tomto princípe musia spĺňať povolené limity, nie sú vhodné do malých a nevetraných priestorov a odporúča sa používať ich skôr v priemysle než v domácnosti.

Prečítajte si tiež
Zdravý rodinný dom a maximálne čistý vzduch podľa nových pravidiel

Mechanické čističky vzduchu sú vybavené filtrami, ktorých obvykle obsahujú niekoľko typov (najčastejšie sú HEPA a uhlíkové filtre). Mávajú vysokú účinnosť, a keďže sú úplne zdravotne neškodné, môžu sa bez obáv používať aj v domácnosti či v menších priestoroch. Rozhodne pritom siahnite po domácej čističke vzduchu s HEPA filtrom, ktorý dokázateľne zadržiava baktérie, vírusy, smogové častice a iné škodliviny.

ÚVZ SR pridal od októbra 2020 do zoznamu hygienických opatrení proti covidu-19 okrem iného aj odporúčanie nepoužívať čističky vzduchu, ktoré nemajú HEPA filter.

Aké parametre si treba všímať?

Zásadný je výkon čističky. Mali by ste si pritom všímať hodnotu CADR (Clean Air Delivery Rate), ktorá sa udáva v m³/h – je to prietok vzduchu vynásobený účinnosťou filtra, ide teda o objem vzduchu, ktorý dokáže prístroj za jednu hodinu vyčistiť.

„Hodnoty, ktoré sa viažu len na prietok vzduchu, sú bezpredmetné, keďže informujú iba o tom, koľko vzduchu čističkou prejde, ale bez filtrácie. Dôležité je množstvo vyčisteného vzduchu,“ upozorňuje Tereza Rudolfová. Tento výkon by mal byť približne 2,5-násobkom (pri alergikoch až 4-násobkom) objemu miestnosti (ten zistíte vynásobením jej výšky, šírky a dĺžky).

Na spoľahlivé odstránenie nečistôt zo vzduchu vrátane alergénov a vírusov je dôležitý účinný filtračný systém, no užitočné môžu byť aj kvalitné a rýchle senzory, na základe ktorých upravuje čistička svoj výkon podľa aktuálneho stavu vzduchu v miestnosti. Máte tak istotu, že prístroj sa sám nastaví do optimálneho prevádzkového režimu, ktorý zaistí v priestore čo najlepšiu klímu. Podobne ako pri iných moderných zariadeniach, aj súčasťou vyšších modelov čističiek vzduchu býva technológia Bluetooth, ktorá umožňuje ovládanie na diaľku pomocou aplikácie v smartfóne.

Pri čističke, ktorú chcete používať v domácnosti, najmä ak je to v spálni alebo v detskej izbe, je dôležitá aj hlučnosť. Aby vás prístroj napríklad nerušil počas spánku, všeobecne sa odporúča hlučnosť do 30 db(A), čo zodpovedá veľmi tichej konverzácii. Aj v tomto smere býva užitočné, ak si môžete nastaviť rôzne režimy prevádzky. Najmä v prípade špeciálnych nárokov sú dôležité aj certifikáty, ktoré zaručujú vhodnosť výrobku napríklad pre ľudí s alergiou (napr. certifikát Európskeho centra pre výskum alergií ECARF), takže sa môžete spoľahnúť na elimináciu peľov a ďalších dráždivých alergénov. 

Prečítajte si tiež
Moderné a zdravé bývanie v dome po babičke

Keďže čistička sa stane súčasťou vášho obytného priestoru, dôležitý je aj jej vzhľad a rozmery. Nejde pritom vždy o nezaujímavé „škatule“. V ponuke firiem nájdete aj typy s atraktívnym dizajnom, vďaka ktorému môže byť prístroj zaujímavým solitérom alebo ladiť so zariadením miestnosti. Ak potrebujete čističku pravidelne prenášať z miestnosti do miestnosti, všímajte si aj jej hmotnosť, výhodou budú aj kolieska. Pokiaľ ide o peniaze, okrem obstarávacej ceny by vás mali zaujímať aj náklady na prevádzku. Spotrebu energie zistíte podľa príkonu prístroja (obvykle sa mení aj v závislosti od nastaveného programu), no táto položka obvykle nebýva vysoká. Omnoho dôležitejšie je zistiť si dostupnosť a cenu náhradných filtrov.

Čistička vzduchu so zvlhčovačom Concept

Čistička vzduchu so zvlhčovačom Concept PERFECT AIR SMART CA3000. Zdroj: Concept

Kompletná úprava vzduchu

Keď už uvažujete o čistení vzduchu v domácnosti, zvážte aj možnosť jeho kompletnej úpravy. V ponuke sú totiž aj kombinované čističky vzduchu „2 v 1“, ktoré vás nielen zbavia prachu, baktérií, vírusov, alergénov či pachov, ale zároveň vzduch aj zvlhčia alebo odvlhčia. Problematický totiž môže byť aj príliš vlhký alebo suchý vzduch v interiéri. V prípade príliš vysokej vzdušnej vlhkosti je nebezpečnou hrozbou rast plesní, pri veľmi nízkej vlhkosti vzduchu, ktorá môže v zime v niektorých interiéroch klesnúť až na 20 %, je zas nepríjemným dôsledkom vysúšanie slizníc.

Oba extrémy pritom môžu byť príčinou viacerých respiračných ochorení, zhoršenia prejavov alergie, únavy, pálenia očí, bolestí hlavy, podráždenia pokožky a ďalších zdravotných problémov. Základom je zistiť, aká je relatívna vlhkosť vzduchu vo vašej domácnosti – optimálne by sa mala v obytnom interiéri pohybovať v zime medzi 45 až 60 %, v lete medzi 40 až 55 %. Ak to tak nie je, mali by ste si podľa svojej konkrétnej situácie vybrať buď čističku, ktorá dokáže vlhkosť zo vzduchu kondenzovať do zbernej nádoby, alebo takú, ktorá má zabudovaný zvlhčovač.

Tzv. čističky vzduchu 2 v 1 dokážu vzduch v miestnosti nielen vyčistiť, ale napríklad aj zvlhčovať alebo, naopak, odvlhčiť, čím pomáhajú dosiahnuť v interiéri optimálnu klímu.

Dokážu čističky vzduchu eliminovať aj vírusy?

Najmä v kontexte pandémie, ktorej aktuálne čelíme, napadne táto otázka zrejme mnohým. Ako sú teda na tom čističky vzduchu v tomto smere? V súčasnosti existuje klinická štúdia potvrdzujúca fakt, že HEPA filtre, ktoré sú súčasťou čističiek Philips, dokážu odstrániť 99,9 % častíc od veľkosti troch nanometrov *, čiže menších než najmenší známy vírus **. Nezávislý inštitút tiež potvrdil, že čističky vzduchu Philips odstraňujú 99,9 % vírusov chrípky (H1N1) do desiatich minút po spustení ***.

Pokiaľ ide o účinnosť čističiek pri odstraňovaní SARS-CoV-2 zo vzduchu v miestnosti, tá sa ešte len laboratórne preveruje. Avšak aj v prípade, že sa táto možnosť potvrdí, čističky vzduchu nie sú schopné zabrániť šíreniu koronavírusov. Fungujú iba vo vnútornom prostredí a filtrujú častice iba zo vzduchu, nie z povrchov. Ako súčasť súboru opatrení však môžu byť zbraňou proti šíreniu vírusových ochorení.

HEPA filter Philips Series

HEPA filter Philips Series Zdroj: Philips

V tejto súvislosti treba spomenúť aj odporúčanie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR), ktorý od 1. 10. 2020 pridal do zoznamu opatrení proti covidu -19 aj odporúčanie nepoužívať čističky vzduchu, ktoré nemajú HEPA filter****. Tento typ filtrov totiž dokáže zachytiť zo vzduchu v interiéri aj ultramalé čiastočky vrátane vírusov.

Klinická štúdia dokázala, že HEPA filtre, ktoré sú súčasťou čističiek Philips, dokážu odstrániť 99,9 % častíc od veľkosti troch nanometrov, teda menších než najmenší známy vírus. Nezávislý inštitút tiež potvrdil, že čističky vzduchu Philips odstraňujú do desiatich minút po spustení 99,9 % vírusov chrípky (H1N1).

Naše tipy

Čistička vzduchu Philips séria 4000i AC3858/50

Odstráni zo vzduchu až 99,9 % vírusov a aerosólov. K dispozícii sú tri režimy vrátane nerušivého nočného, kvalitu vzduchu zobrazujú farebné indikátory. Možnosť ovládania pomocou aplikácie Clean Home+.

Výkon: CADR 500 m³/h, vhodná do miestnosti až do 60 m²

Filtračný systém: VitaShield. Zahŕňa HEPA filter a odstráni častice už od veľkosti 3 nm (to je 0,003 µm). Účinnosť 99,9 % pri baktériách a víruse H1N1, životnosť filtra 3 roky.

Senzory: AreaSense, svetelný (automaticky prepne na nočný režim). Duálne senzory sledujú nielen pevné častice (prach MP 2,5), ale aj plyny v ovzduší. Skenujú prostredie 1000-krát za sekundu a podľa znečistenia vzduchu upravujú výkon čističky.

Hlučnosť: < 70 dB(A), 

Rozmery: 36,6 × 37 × 78,4 cm

Cena: 599 €

Čistička vzduchu Philips séria 4000i

Čistička vzduchu Philips séria 4000i AC3858/50. Zdroj: Philips

Čistička vzduchu so zvlhčovačom Concept PERFECT AIR SMART CA3000

Obsahuje zvlhčovač s nádržkou s objemom 1,3 l, zvlhčovanie funguje až 54 h. Automatický (smart) režim s ôsmimi rýchlosťami čistenia a nočný (sleep) režim s tichou prevádzkou bez podsvietenia. Možnosť ovládania pomocou aplikácie Concept Home.

Výkon: CADR 488 m³/h, vhodná do miestnosti až do 60 m²

Filtračný systém: 7-násobná filtrácia (prachový, katalytický, uhlíkový, antibakteriálny, HEPA filter) zachytí až 99,9 % baktérií, vírusov a alergénov do veľkosti 0,1 µm. Filtráciu podporuje UV lampa a ionizátor.

Senzory: Senzor kvality ovzdušia podľa množstva poletujúceho prachu (PM2,5) automaticky nastaví režim a rýchlosť čistenia.

Hlučnosť: < 60 dB(A), 

Rozmery: 40 × 23 × 64 cm

Cena: 399 €

Čistička vzduchu so zvlhčovačom Concept

Čistička vzduchu so zvlhčovačom Concept PERFECT AIR SMART CA3000. Zdroj: Concept

Čistička vzduchu a ventilátor Dyson Pure Cool Link TP02 Tower

Okrem toho, že funguje ako čistička vzduchu, môžete tento „stĺp“ v lete používať aj ako ventilátor. Plynulo nastaviteľný rovnomerný prúd vzduchu a možnosť oscilácie okolo zvislej osi. Nočný režim so zníženou hlučnosťou a stlmeným svetlom. Možnosť ovládania pomocou aplikácie Dyson Link.

Vzduchový výkon: 1783 m³/h, vhodná do miestnosti až do 30 m²

Filtračný systém: HEPA filter zachytí až 99,95 % škodlivín a alergénov do veľkosti 0,1 µm, aktívny uhlíkový filter na elimináciu pachov a škodlivých výparov.

Senzory: Automatický režim čistenia na základe monitorovania kvality vzduchu.

Hlučnosť: < 63 dB(A), 

Rozmery: 20 × 20 × 102 cm

Cena: 429 €

Čistička vzduchu a ventilátor Dyson

Čistička vzduchu a ventilátor Dyson Pure Cool Link TP02 Tower. Zdroj: Dyson

Text: Erika Kuhnová

Foto: Archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Technológie
Tagy: čističky vzduchu domáce spotrebiče koronavírus zdravé bývanie
Zdieľať článok

Diskusia