Zdroj: Stiebel Eltron

Plánujete rekonštruovať dom? Doprajte si vďaka dotáciám tepelné čerpadlo!

12. 05. 2023 Zdieľať

Rekonštrukcia rodinného domu je dnes významným krokom k väčšej efektivite vykurovania, keďže dokáže vo výraznej miere znížiť požiadavky na teplo aj náklady na prevádzku. Hoci Slováci ešte stále kúria najčastejšie plynom a drevom, mnohí zvažujú prechod na tepelné čerpadlá. Keďže sú ekologické, nízkonákladové a neprodukujú splodiny, majú potenciál stať sa už čoskoro pri rekonštrukcii jednotkou.

Príležitosť pre tepelné čerpadlá

Približne polovica obyvateľov Slovenska býva podľa najnovších štatistík v bytoch a druhá polovica v rodinných domoch. Najčastejším druhom vykurovania je preto centrálna dodávka tepla, na ktorú je napojená väčšina bytov. Aj keď tepelné čerpadlo má v rodinnom dome v súčasnosti nainštalované ako hlavný zdroj tepla jedno percento domácností (približne 20-tisíc rodinných domov), najnovší prieskum platformy Budovy pre budúcnosť ukázal, že majitelia starších rodinných domov by pri rekonštrukcii vo veľkej miere uprednostnili práve tento typ vykurovania. Ak by mali k dispozícii dostatok financií – alebo v prípade vhodnej dotácie – by spôsob vykurovania vo svojom dome chcelo vo všeobecnosti zmeniť približne 40 % opýtaných. Uprednostňovaným riešením by pritom bolo tepelné čerpadlo, ktoré preferuje štvrtina z týchto ľudí, čo predstavuje asi 250-tisíc vlastníkov starších rodinných domov.

Výkon tepelného čerpadla závisí od energetických požiadaviek domu a tiež od množstva potrebnej vykurovacej vody. Najobľúbenejším typom je  systém vzduch-voda – v prevedení „split“ alebo v prevedení „monoblok“ – ktorý ponúka aj spoločnosť STIEBEL ELTRON. „Inštalácia týchto tepelných čerpadiel nie je komplikovaná, sú navyše mimoriadne energeticky účinné, šetria životné prostredie a dokážu zabezpečiť vysokú úsporu nákladov. Poskytujú tiež plne bezobslužnú prevádzku a veľkú paletu funkcií, čiže sa dajú využiť na vykurovanie aj chladenie objektov či ohrev vody,“ vysvetľuje Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia spoločnosti STIEBEL ELTRON.

tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo vzduch-voda HPA-O 13 C Premium pre rekonštruované domy s rozlohou do 350 m2 Zdroj: Stiebel Eltron

Správne miesto rozhoduje

Pri rekonštrukcii rodinného domu či iného objektu je nutné dať pozor na pozíciu tepelného čerpadla, aby boli splnené nielen inštalačné, ale aj hygienické a hlukové nároky. Pozícia vonkajšej jednotky je dôležitý faktor, pretože tá je z dôvodu ventilátora a kompresora zdrojom hluku, ktorý pri nevhodnom situovaní môže rušiť susedov aj vlastných majiteľov. Je teda potrebné rešpektovať akustické zákonitosti, napríklad to, že hladina akustického tlaku klesá s narastajúcou vzdialenosťou od zdroja. Nie je tak vhodné umiestňovať vonkajšiu jednotku pod okná spálne alebo detskej izby, rovnako tak nie je vhodné umiestňovať vonkajšiu jednotku blízko k hranici pozemku suseda. Kríky a trávy hluk pohlcujú, a preto je vhodné ich umiestňovať do okolia vonkajšej jednotky, na rozdiel od asfaltových alebo betónových plôch, ktoré naopak hluk odrážajú a nedochádza k jeho zoslabnutiu.

Medzi najvyhľadávanejšie kúsky z dielne STIEBEL ELTRON patrí tepelné čerpadlo vzduch-voda HPA O 7.1 CS Premium pre menšie rekonštruované domy s rozlohou do 150 m2, a HPA-O 13 C Premium pre rekonštruované domy s rozlohou do 350 m2. „Odoberá energiu priamo z vonkajšieho vzduchu pomocou vonkajšej jednotky, tým vonkajší vzduch ochladzuje a takto získanú energiu zhodnocuje chladiacim okruhom poháňaným kompresorom na vyššiu teplotnú úroveň. Následne získané teplo s vhodnou teplotnou úrovňou predáva do vykurovacej sústavy alebo teplej vody,“ tvrdí Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia spoločnosti STIEBEL ELTRON.

Dve možnosti dotácie

Majitelia rodinných domov majú dve možnosti, ako na Slovensku získať dotáciu na tepelné čerpadlo či iný nový energetický zdroj. V rámci Plánu obnovy a odolnosti SR sa len nedávno (24. apríla) spustila možnosť požiadať o dotáciu v celkovo tretej výzve programu Obnov dom. V nej sú pripravené financie pre 10-tisíc žiadostí o dotáciu. Základná podmienka pre získanie finančnej podpory je dosiahnuť rekonštrukciou aspoň 30 % zníženie spotreby primárnej energie. Kto chce získať od štátu až 19-tisíc eur, musí primárne zatepliť fasádu či strechu alebo vymeniť okná a dvere a v ďalšom kroku môže napríklad pristúpiť k inštalácii tepelného čerpadla či iného nového energetického zdroja. Pre získanie dotácie na tepelné čerpadlo vo výške 4- až 7-tisíc eur je teda treba rodinný dom najprv zatepliť.

tepelné čerpadlá

Tepelné čerpadlá sú v súčasnosti jedným z najefektívnejších a najšetrnejších spôsobov vykurovania, chladenia a ohrevu vody v domácnosti. Zdroj: Stiebel Eltron

„Už pred podaním žiadosti o dotáciu treba mať jasno, čo všetko idete na dome rekonštruovať a koľko vás to bude stáť. Pri plánovaní vám najviac pomôže energetický certifikát, ktorý obsahuje odporúčania odborníka, čo všetko treba zatepliť a ako postupovať. Na základe odporúčaní si môžete dať urobiť nacenenie a rozhodnúť sa, čo všetko budete na dome prerábať,“ dodáva Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia spoločnosti STIEBEL ELTRON.

Druhou možnosťou je požiadať o dotáciu na tepelné čerpadlo z programu Zelená domácnostiam. Najbližšie sa prijímanie žiadostí otvorí opäť na jeseň. Z tohto programu je možné získať na tepelné čerpadlo dotáciu maximálne 3400 eur, na kotol na biomasu a fotovoltické panely 1500 eur a na slnečné kolektory 1 750 eur.

Zdroj: PR článok STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

 

Kategória: Technológie
Tagy: tepelné čerpadlá
Zdieľať článok
Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?Urob si sám

Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?

Majster roka 2023: Zastrešením bazéna si predĺžili sezónu o dva mesiaceUrob si sám

Majster roka 2023: Zastrešením bazéna si predĺžili sezónu o dva mesiace

Ako si rýchlo vyčistiť žalúzie pomocou kuchynských klieštíUrob si sám

Ako si rýchlo vyčistiť žalúzie pomocou kuchynských klieští

Namiesto kúpy hotového domčeka na náradie si ho postavili svojpomocneUrob si sám

Namiesto kúpy hotového domčeka na náradie si ho postavili svojpomocne