Zdroj: Shutterstock

Prerobte si domov, aby ste bývali lepšie a pritom úspornejšie

18. 04. 2023 Zdieľať

Sú rôzne dôvody, prečo sa pustiť do rekonštrukcie bytu alebo domu. V minulosti bola motiváciou k prerábke, či kozmetickým zmenám v domácnosti často len potreba nahradiť staré za nové a oživenie opozeraného prostredia, prípadne zmena životného štýlu, ako napríklad príchod nového člena do rodiny alebo potreba väčšieho priestoru na prácu z domu.

Dnes je práve zvyšovanie cien energií a spotreby vody dôvodom, prečo sa mnohí rozhodnú pustiť do úprav bytu alebo domu, ktoré by mohli pomôcť zlepšiť energetickú účinnosť a tým znížiť náklady na energie. Podľa najnovšieho zisťovania Štatistického úradu Európskej únie totiž mnohé slovenské domácnosti minú na elektrinu, plyn a iné palivá v priemere 15 percent svojho spotrebného rozpočtu.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú inovácie v bývaní popri zvyšovaní komfortu stále viac zamerané na znižovanie nákladov na energiu a na udržateľnosť. S cieľom podporiť tento trend, niektoré banky ponúkajú znížené úrokové sadzby na spotrebné úvery pre tých, ktorí si vezmú úver na energeticky úsporné riešenie. Napríklad v ČSOB môžete rekonštrukciu a financovanie inovácií v bývaní vyriešiť so spotrebným úverom a ak zdokladujete, že ste ho použili na vybrané energeticky úsporné riešenie, môžete získať zvýhodnenú úrokovú sadzbu.

mobil a rodinný dom

Zdroj: ČSOB

Okrem toho, že sú energeticky úsporné riešenia ekonomické, tiež prispievajú k zlepšeniu kvality bývania a znižujú spotrebu energie, čo má priaznivý vplyv na životné prostredie. Vďaka tomu sa stávajú stále populárnejšími a mnohí ľudia ich zvažujú ako súčasť svojho plánu na udržateľné bývanie. Existuje mnoho praktických dôvodov, prečo by človek mal zvážiť rekonštrukciu svojho bytu alebo domu. Niektoré z týchto dôvodov zahŕňajú:

Nové okná: Výmena starých okien za nové a energeticky úsporné môže byť efektívnym spôsobom, ako zlepšiť tepelnú pohodu v miestnostiach a znižovať náklady na energiu. Nové okná môžu byť vyrobené z materiálov, ktoré majú nielen lepšie tepelno-izolačné vlastnosti, ale lepšie vás ochránia aj pred hlukom z rušnej ulice.

OKNÁ

Zdroj: Shutterstock

Efektívnejšie kúrenie: Modernizácia bývania môže viesť k výraznej úspore na nákladoch za energiu. Tieto úspory môžu pochádzať z výmeny zastaralých vykurovacích, ventilačných a klimatizačných systémov, izolácie stien a strechy alebo inštalácie solárnych panelov. Tieto úpravy môžu znížiť spotrebu energie a zlepšiť energetickú efektívnosť domu alebo bytu. Netreba zabúdať ani na fakt, že vykurovacie, klimatizačné a ventilačné systémy potrebujú pravidelnú údržbu a občasné opravy.

Zateplenie: Nezateplený dom stráca v porovnaní so zatepleným až o 35 percent viac tepla. Naopak, zateplenie vytvorí tepelný štít pred vonkajším prostredím a udrží v byte alebo dome teplo. Investícia do zateplenia sa tak vráti v nižších výdavkoch na kúrení. Počas leta zas zateplenie chráni steny domu pred prehriatím. Nové izolačné materiály môžu zlepšiť akustiku bývania, čím sa znižuje hluk zvonku. Kvalitné zateplenie zároveň predlžuje životnosť domov.

Energia zo slnka: Rekonštrukcia rodinného domu alebo bytového domu je skvelou príležitosťou pre inovatívne riešenia. Napríklad inštalácia solárnych panelov je ekologickou alternatívou k tradičným zdrojom energie. Nasadenie inteligentných technológií umožní obyvateľom monitorovať a riadiť svoju spotrebu energie a iné funkcie bývania.

FV Panely na streche

Zdroj: Shutterstock

Udržateľnejšie bývanie: Modernizácia môže tiež umožniť inovatívne riešenia a nové technológie, ktoré môžu zlepšiť životné prostredie. Napríklad inštalácia inteligentného riadenia vykurovania a osvetlenia alebo použitie recyklovaných materiálov môže prispieť k udržateľnejšiemu bývaniu.

Zdroj: PR článok ČSOB

Kategória: Technológie
Tagy: financovanie bývania financovanie rekonštrukcie
Zdieľať článok
Hovenia: Čudný názov, za ktorým sa skrýva rastlina s chutnými a liečivými stopkamiZáhrada

Hovenia: Čudný názov, za ktorým sa skrýva rastlina s chutnými a liečivými stopkami

Jednoduchý postup, ako si svojpomocne opravíte praskliny v stene a na stropeUrob si sám

Jednoduchý postup, ako si svojpomocne opravíte praskliny v stene a na strope

Ako namaľovať škaredý starý radiátor úsporne a rýchloUrob si sám

Ako namaľovať škaredý starý radiátor úsporne a rýchlo

Máte v záhrade fádny betónový múrik? Šikovnou imitáciou tehál ho zmeníte na nepoznanie!Urob si sám

Máte v záhrade fádny betónový múrik? Šikovnou imitáciou tehál ho zmeníte na nepoznanie!