Ako dosiahnuť znovuzrodenie starej záhrady

04. 01. 2013
Zdieľať

Aj vy prechádzate po chodníkoch tak, že sa musíte zohýbať a uhýbať pred konármi? Vysoké stromy tienia kvetinové záhony? Živý plot viac špatí ako reprezentuje? V skalke sa rozrástli niektoré druhy skalničiek natoľko, že vyhubili ostatné? Je načase zmeniť to!

Nároky na využitie záhrady sa s ubiehajúcimi rokmi, a najmä s rastúcimi deťmi, ak sú súčasťou rodiny, menia. Rovnako aj estetická stránka niektorých častí záhrady môže byť o niečo ukrátená. Vtedy je príhodná chvíľa rozmýšľať o rekonštrukcii záhrady. Zmien by ste sa rozhodne nemali báť. Ak do rekonštrukcie vložíte istú dávku úsilia a dôslednosti, napriek vynaloženej práci výsledok bude určite stáť za to. 

Rekonštrukcia záhrady si žiada dôkladné premyslenie zámeru a detailov (aj niekoľko mesiacov vopred). Praktické je spísať si výhody a nevýhody plánovaných riešení. Precízne vypracovaný plán vám bude neskôr dobrým pomocníkom, najmä ak ide o úplnú zmenu. Ten si môžete načrtnúť sami, no pri radikálnejších úpravách sa vyplatí požiadať o pomoc skúseného záhradného architekta. Pri navrhovaní si treba uvedomiť, koľko času budete môcť venovať novej záhrade. Ak ho nemáte nazvyš, vyčleňte prvky, ktoré by vás oň mohli oberať. 

V malej záhrade sa sústreďte na popínavé rastliny a stĺpovité dreviny.

V malej záhrade sa sústreďte na popínavé rastliny a stĺpovité dreviny.
isifa.com

Viac svetla 

Niekedy stačí podniknúť minimum krokov a záhrada nadobudne inú tvár. Napríklad ak necháte vypíliť statnejší strom, ktorý prekáža – ihličnan, listnáč alebo ovocnú drevinu, ktorá nerodí, je napadnutá chorobami a škodcami, prípadne ju poškodil silnejší vietor. Odstránením takýchto porastov pozemok získa iné svetelné podmienky. A vďaka nim môžete pestovať širšie spektrum rastlín, ale aj vytvoriť nové odpočívadlá, prebudovať chodníky či založiť trávnik (tráve sa lepšie darí na slnečných stanovištiach). Miesta pod vyššími stromami bývajú problematické a zvyčajne pod nimi nič nerastie, najmä ak ide o plytkokoreniace dreviny, ako sú brezy, smreky a ďalšie. 
Jedným zo spôsobov, ako získať nový priestor, je zrušiť pieskoviská a iné záhradné kútiky, ktoré kedysi slúžili deťom na hranie. Prečo ich teda nevyužiť? Dokonca aj trávnik môžete zmenšiť, ak už dávno nedrží miesto pre nafukovací bazén a detské hry. 
 
Čo so starými a nevzhľadnými živými plotmi?
Najlepšie je zmladiť ich hlbokým rezom – počas zimy, keď nemrzne. Príliš dlhé a staré výhony skráťte pílkou alebo pákovými nožnicami. Živý plot sa na jar zazelenie v novej podobe. Niekedy je však prínosnejšie vysadiť nový živý plot. 
 
Môžete posunúť okraje kvetinových záhonov smerom dovnútra trávnika, prípadne vysadiť do trávnatej plochy zaujímavý solitér – strom s guľovitou korunkou, vyšší druh okrasnej trávy či atypicky tvarovaný ihličnan. Alebo môžete vytvoriť trendový kvetinový ostrovček. Záhrada po každom takomto zásahu získava novú a, čo je dôležité, príťažlivejšiu tvár. To sa môže stať aj vtedy, ak do nej umiestnite vkusnú záhradnú plastiku alebo vegetačné nádoby so zaujímavými celoročne atraktívnymi výsadbami. 
Očarujúce efekty môžu vniesť do renovovanej záhrady aj nové svietidlá, prípadne ich zmenené rozloženie. Trendom sú záhradné zrkadlá, ktoré ju opticky predĺžia alebo rozšíria, darujú jej hĺbku a rozmer. Ak sa rozhodnete pre zrkadlo, nakloňte ho jemne dozadu – vašu záhradu uvidíte úplne v inej dimenzii. Prípadne môžete nainštalovať do živých plotov alebo múrov priehľady – ďalší trendový prvok v súčasnej záhradnej tvorbe. 

Drevené mólo pri záhradnom jazierku s lavičkou pôsobí upokojujúco.

Drevené mólo pri záhradnom jazierku s lavičkou pôsobí upokojujúco.
Daniel Košťál


Rovnaký účinok však má aj lavička uprostred kvetinového záhona.

Rovnaký účinok však má aj lavička uprostred kvetinového záhona.
isifa.com

 

Zamerané na skalku, záhony a vresoviská 

S kvetinovými záhonmi môžete experimentovať azda najviac. Doplňte pôvodnú skladbu o:
druhy so zaujímavými kvetmi a listami (v tejto oblasti je veľmi veľa noviniek), 
cibuľoviny (vysádzajú sa aj neskoro na jeseň), 
v lete kvitnúce a voňavé dreviny,
okrasné trávy. 
 
Nebráňte sa ani ostrým farebným a tvarovým kontrastom medzi odlišnými tvarmi listov a kvetov. Nezabudnite do záhona zakomponovať novšie a zaujímavejšie kultivary stromčekových ruží, napríklad s melírovanými kvetmi.
Pri výbere kvetinového záhona zohľadnite nielen podmienky, ktoré ponúka (na slnečné miesta kupujte len slnko, teplo a sucho milujúce druhy rastlín), ale aj to, aby bol výškovo správne rozčlenený (na okraji majú rásť nižšie druhy a v pozadí vyššie) a aby v ňom vždy niečo kvitlo – dokonca aj v zime (napríklad čemerice). Myslite na to, koľko času môžete venovať starostlivosti o záhradu. Ak si nakúpite náročnejšie rastliny, budete sa im musieť venovať viac – viac ich zalievať, prihnojovať aj chrániť proti škodcom. 
Ak je to možné, niekde v rohu záhrady si vytvorte záhon s voňavými rastlinami, bylinkami alebo druhmi kvitnúcimi večer a v noci – vás aj vašich hostí takáto inovácia určite zaujme. Do skalky si môžete vysadiť niektoré menej známe kvitnúce cibuľoviny, nové druhy a kultivary skalničiek alebo zakrpatené ihličnany – zatraktívnia ju. Dobrou voľbou je aj vodný prvok – jazierko alebo vodopád. V záhrade vytvárajú hodnotnú mikroklímu, vďaka ktorej sa budete dobre cítiť vy aj rastliny.
Na skalku môžete nadviazať vresoviskom, najmä ak máte záhradu v podhorskej oblasti. Vresoviská sú v móde a navyše, sú oveľa menej náročné na starostlivosť ako skalka. 
Ďalšou zmenou môže byť výsadba okrasných drevín. Ak ste milovníkom ihličnanov, poobhliadnite sa po zaujímavých druhoch a kultivaroch, pohrajte sa s výberom špecifických tvarov (guľovité, stĺpovité, plazivé, krovité, prevísajúce), prípadne vyberte druhy s rôzne sfarbenými ihličkami. Pokúste sa do výsadby zakomponovať aj nenáročné vždyzelené listnáče, ak máte kyslejšiu pôdu aj rododendrony, na okraje záhonov vysaďte niekoľko vresov a vresovcov a k nim nižšie druhy okrasných tráv. Aj tu platí, že vyššie druhy patria do pozadia, nižšie do popredia. 

Kvetinové ostrovčeky si môžete vytvoriť kdekoľvek v záhrade. Treba však na ne pamätať už pri jej návrhu.

Kvetinové ostrovčeky si môžete vytvoriť kdekoľvek v záhrade. Treba však na ne pamätať už pri jej návrhu.
Daniel Košťál

Zmena oplotenia

Pri úprave záhrady myslite aj na odpočívadlo. Postačí menšia spevnená plocha, napríklad vysypaná drobným štrkom alebo drvenou kôrou. Pri zmenách môžete nájsť odpočívadlu iné, zaujímavejšie miesto, môžete k nemu vysadiť dlhokvitnúci ker s vonnými kvetmi alebo popínavú rastlinu (ak ide o altán). Snažte sa vytvoriť čo najútulnejšie prostredie, ale myslite aj na súkromie – tento priestor by mal byť dostatočne chránený pred nežiaducimi pohľadmi a zároveň by nemal byť ukrytý v nedostupnej húštine. 
Aj nové oplotenie alebo len nový náter zmení vašu záhradu na nepoznanie. V súčasnosti je v ponuke obrovské množstvo zaujímavých riešení. Pri zmene náteru drevených plotov nezabudnite najskôr odstrániť mach, lišajníky a nečistoty a použiť impregnačný náter. Ploty zo smrekovca, agátu alebo duba netreba natierať. 
V rámci realizovaných zmien môžete vytvoriť aj živý plot okolo vášho pozemku, a to buď voľne rastúci (vo vidieckej záhrade), alebo tvarovaný (v mestskej záhrade). Živý plot má množstvo výhod a pôsobí prirodzene. Treba len počítať s tým, že kým dosiahne určitú výšku, uplynie niekoľko rokov. 
Ak nemáte záujem meniť doteraz funkčný pletivový plot, a predsa len by ste privítali akú-takú zmenu, vysaďte k nemu jednoročné popínavé rastliny (povojník, kapucínky, hrachor). Pomerne rýchlo zakryjú každý jeho nepekný detail, bohato kvitnú a nie sú náročné na pestovanie. Využiť môžete aj niektoré popínavé dreviny (divý vinič, plamienok, trúbkovec, zemolez), ale počítajte s tým, že časom môžu plot aj zničiť (pod ťarchou listov a konárov). Ďalšou možnosťou je vysadiť pred menej vzhľadné ploty vyššie trvalky. Trendom posledného obdobia je budovanie prírodne pôsobiacich pletených plotov (z vŕbového prútia). Milovníkov modernejšieho štýlu viac oslovuje využitie skla, kovových platní, ba dokonca drôtených košov s kameňmi. 
Ak sa vo svojej záhrade pozeráte na nevzhľadný múr či murovaný plot, jednoducho ich nafarbite výraznejšou farbou (ak je to možné) a k nej prispôsobte výber kvetov a doplnky (lampáše, slnečníky, záhradný nábytok, dlažby). Ak použijete žltú, oranžovú alebo červenú (tu opatrne!), záhrada nadobudne povzbudivú a príjemnú atmosféru. Nevyhýbajte sa však ani modrej, fialovej či sivej – prepožičajú záhrade nádych elegancie. 

Trendovým prvkom v súčasnej záhradnej tvorbe sú okrem zrkadiel aj priezory v plotoch – v tých klasických aj živých.

Trendovým prvkom v súčasnej záhradnej tvorbe sú okrem zrkadiel aj priezory v plotoch – v tých klasických aj živých.
Daniel Košťál

Čo sa dá zmeniť vo vidieckej záhrade

• môžete preorganizovať kvetinové záhony – vysadiť do nich dlhšie kvitnúce a nenáročné trvalky a pomedzi ne na jar kvitnúce cibuľoviny, okrasné trávy s farebnými steblami a v lete kvitnúce kry či ruže; treba však pamätať: nižšie druhy patria do popredia a vyššie do pozadia
namiesto skalky vytvoriť vresovisko – je menej náročné na údržbu (ak vysadíte vresy a vresovce kvitnúce na jar, v lete a na jeseň)
•  ak sa vám zunovali staré, skúste vybudovať nové chodníky a spevnené plochy z materiálu, ktorý štýlovo, farebne aj materiálovo ladí s chalupou
relaxačnú zónu s ležadlami a záhradným nábytkom, prípadne exteriérovú kuchyňu s kozubom a pracovným stolom oceníte vy aj vaša rodina a priatelia
zaujímavo a osviežujúco pôsobí výsadba okolo jazierka, takisto si môžete vytvoriť pri ňom drevené mólo aj so záhradnou lavičkou
skúste vysadiť živé ploty a vytvoriť tak v záhrade intímnejšie zákutia, podobný efekt budú mať aj treláže s kvitnúcimi popínavými rastlinami
namiesto klasického trávnika vybudujte kvetinovú lúku, o ktorú sa netreba veľmi starať 
 

Nové chodníky

Ani v prípade chodníkov a spevnených plôch sa neobávajte zmien – vymeňte dlažbu (použite materiál štýlovo aj farebne ladiaci s domom a záhradnou koncepciou, (napríklad kameň, kov, betónové platne), vybudujte schodíky – všetko tak, aby ste sa v novej záhrade cítili čo najbezpečnejšie a pohodlne. Nové chodníky môžete viesť úplne inými smermi, môžete si vytvoriť zaujímavé (nie však často sa opakujúce) zákruty. 
Ak túžite po niečom nevšednom, ponechajte v dlažbe miesta na vysadenie rastlín – na jar kvitnúce kobercové skalničky dokonale zatraktívnia inak fádny chodník a upútajú zvedavé oči vašich hostí. Nebráňte sa ani experimentovaniu s prírodnými materiálmi – drvenou kôrou, štrkom a podobne – vytvorte si z nich menšie alebo aj väčšie plochy, prípadne ich využite na vybudovanie chodníkov, napríklad vo vidieckej záhrade.
 
Na najviac problematické plochy v záhrade, ako sú svahy alebo tam, kde je tieň a sucho, vysaďte nenáročné pôdopokryvné rastliny (zimozeleň, skalníky, pachysandra, brečtan). Vždy je lepšie takéto riešenie, ako keby ste sa pozerali na holé miesta, prípadne na burinu. Ak ste majiteľom malej záhrady a rozmýšľate nad oživujúcou zmenou, pokúste sa výsadbu nasmerovať viac nahor – vysaďte si stĺpovitejšie a popínavé dreviny. Nič nepokazíte ani zaujímavou výsadbou v terakotovej či pozinkovanej vegetačnej nádobe, ktorú môžete podľa potreby premiestňovať na rôzne miesta v záhrade. 

Trávniku sa lepšie darí na slnečných, nezatienených stanovištiach.

Trávniku sa lepšie darí na slnečných, nezatienených stanovištiach. (foto: Daniel Košťál)
Daniel Košťál


Trávniku sa lepšie darí na slnečných, nezatienených stanovištiach.

Trávnik za hodinu

Po niekoľkých rokoch stráca atraktivitu aj trávnik. Stáva sa to najmä vtedy, ak zanedbávate starostlivosť oň. Časom sa v ňom rozmnožia buriny, mach, vytvoria sa holé miesta, na ktorých nič nerastie, tzv. lysiny (ak po ňom behajú psy). V takomto prípade pomôže už len radikálna zmena. Najprv trávnik pokoste (čo najnižšie), potom ho prerežte, prihnojte (vhodné sú hnojivá s postupným uvoľňovaním živín) a dôkladne zavlažte. Ak je trávnik priveľmi zaburinený, ošetrite ho herbicídom. Nezabudnite dosiať všetky „holé“ miesta (predtým pôdu prekyprite a obohaťte o humus). 
Ak je trávnik plný machu, treba použiť špecializovaný prípravok alebo ho jednoducho zavápniť (reakcia pôdy sa rýchlo upraví a mach zmizne). V rámci renovácie treba zarovnať ostrým nožom aj okraje trávnika – tak získa udržiavanejší vzhľad. 
Niekedy je však lepšie starý trávnik zlikvidovať a založiť úplne nový. V tomto prípade však treba počítať s tým, že potrvá asi dva roky, kým ho budete môcť zaťažovať. Rýchlejší, aj keď drahší spôsob získania novej trávnej plochy je položenie hotového trávneho koberca. Výhodou, ktorú ocenia najmä tí netrpezlivejší, je, že už v ten istý deň ho možno využívať. 
 

Rastliny, s ktorými možno pretvárať záhradu

dlhšie kvitnúce trvalky: rudbekie, helénium, pakosty, monarda, gaura, kocúrnik, karpatský zvonček, krásnoočko, pamajorán, floxy, veronika, alchemilka
okrasné trávy: ozdobnica, perovec, imperáta, metlica, rôzne druhy ostríc
do vresoviska: zakrpatené ihličnany, kalmia, gaultéria, skimia, hebe
popínavé na treláže: akébia, vlkovec, plnokvetý plamienok, popínavá hortenzia 
na živé ploty: buk, drieň, cypruštek, dráč

Ako dosiahnuť znovuzrodenie starej záhrady

1180949
Daniel Košťál

Jazierko bez rias

Ak je jazierko zarastené vlhkomilnými trvalkami až tak, že vidieť len málo z vodnej hladiny, je čas na zmenu. Na konci jesene alebo začiatkom jari bude nevyhnutné poriadne preriediť okolité porasty, odstrániť choré a príliš rozrastené druhy (môžete ich vysadiť aj do nádob). Staršie trsy vlhkomilných trvaliek treba vykopať a rozdeliť. Pôvodnú výsadbu môžete doplniť o nové druhy (podľa podmienok záhrady). Niekedy je vhodné vymeniť pôdu, prípadne pridať do nej trochu piesku a humusu. 
Nemenej dôležitý je pravidelný výlov rias. Odporúča sa aj priebežne odčerpať vodu z jazierka a odstrániť všetko bahno usadené na dne. Pri tej príležitosti nezabudnite dôkladne skontrolovať steny, či nie sú poškodené.
Jazierko môžete zväčšiť alebo doplniť o dynamický prvok – vodopád, vodomet alebo si vytvoriť malý záhradný potôčik. Zaujímavé môže byť aj vybudovanie nového prístupu k jazierku. Ideálny čas na tieto zmeny je na jar. Cez zimu totiž budete mať dostatok času premyslieť si všetky kroky. To platí najmä pre záhrady, ktoré čaká radikálnejšia premena. Pri plánovaní porozmýšľajte aj nad rozvodmi vody a elektriny, prípadne zvážte, či by nebolo predsa len vhodné vybudovať v záhrade automatické zavlažovanie (ide totiž o úspornejší a efektívnejší spôsob polievania záhonov, i keď náklady na vybudovanie sa vám môžu zdať vysoké, rozhodne sa však neskôr vrátia).
 

Znovuoživenie trvalkových záhonov

Ukážkové kvetinové záhony vyžadujú starostlivosť. Samozrejme, dôležitý je aj výber rastlín vhodných do daných podmienok. Časom sa trvalky aj napriek dobrej starostlivosti veľmi rozrastú, prípadne menej kvitnú, ich trsy zrednú a niektoré druhy dokonca úplne vyhynú. Nezostáva nič iné len kompletná renovácia kvetinového záhona. Vhodný čas je neskorá jeseň a jar. Jednotlivé trsy trvaliek treba vykopať, ostrým nožom rozdeliť na menšie časti a označené uložiť do debničiek. Staré a poškodené trsy radšej vyhoďte a zaobstarajte si nové rastliny. Na záhone môžu zostať zasadené len kry ruží alebo iné dreviny. 
Pred opätovným vysadením rastlín treba celý záhon prekopať, obohatiť humusom, prípadne aj pomaly pôsobiacim hnojivom. Pri výsadbe rastlín dodržujte potrebné vzdialenosti, najmä príliš odnožujúcim druhom ponechajte dostatočný priestor – na menšie záhony ich radšej nevysádzajte. 
Platí pravidlo: aspoň tri kusy z jedného druhu, nikdy však nahusto. Neznepokojujte sa, ak v záhone vzniknú prázdne miesta. Počas nasledujúcej sezóny ich môžete vyplniť kvitnúcimi letničkami, prípadne sem môžete vysadiť cibuľoviny a hľuznaté rastliny (tulipány, narcisy, hyacinty, okrasné cesnaky, ľalie a iné.). Nezabudnite do nových záhonov zakomponovať aj atraktívnejšie kultivary trvaliek, okrasné trávy a nízke až plazivé trvalky (na okraje). Výsadby pravidelne zavlažujte. Okolie rastlín môžete namulčovať drevenou kôrou. 
Kategória: Nezaradené Zakladanie záhrady
Tagy: rekonštrukcia záhrada
Zdieľať článok

Diskusia