Átrium – malý priestor a veľké zmeny

Átrium – malý priestor a veľké zmeny

26. 06. 2009
Zdieľať

Každá záhrada sa časom mení, rovnako ako jej majitelia. Rastliny sa rozrastú, ľudia sa zabývajú, zariadia si dom, vychovajú deti a ostane im viac času na záhradu. Aj majitelia tohto átria sa rozhodli, že potrebuje zmenu k lepšiemu – estetickú aj funkčnú.

Naša spolupracovníčka, záhradná architektka Hana Říhová, pripravila pre átrium rodinného domu dva varianty zmien – prvý je naozaj romantický, navrhnutý najmä pre potechu oka a duše, druhý je viac praktická a uprednostňuje rekreačnú funkciu záhrady.

Základné požiadavky na zmenu:
• zastrešenie časti átria medzi dvoma vstupmi z domu do záhrady,
• pohodlná suchá terasa, ktorú možno využívať aj za daždivého počasia,
• voda s okrasnou funkciou,
• zachovanie prejazdu do zadnej časti záhrady (od garáže cez átrium a ďalej medzi domom a dielňou),
• zachovanie vistérie, ktorá lemuje dve strany átria.Átrium – malý priestor a veľké zmeny

204513

Súčasný stav

Takmer uzatvorený dvorček – átrium v hustej zástavbe mestských rodinných dvojdomov, má plochu asi 6 × 7 m a je obkolesený domom s prístavbou, dielňou a múrom. Na západnej strane, medzi domom a dielňou, je priechod do zadnej záhrady. Výhodou átria je takmer dokonalá izolácia od neželaných pohľadov, a tak tu vzniká príjemné súkromie. Nevýhodou je bezprostredná blízkosť susedného dvorčeka (počuť tu každé hlasné slovo) a severná orientácia, ktorá znamená viac tieňa než slniečka.Viac ako tretina dvorčeka bola z prevádzkových dôvodov vydláždená, zvyšok bol kedysi vysypaný okruhliakmi – bolo tu pieskovisko a občas tu umyli auto. Dnes chodia s autom do umyvárne a kamienky nahradil trávnik. Dôvodom bol jednak optimistickejší vzhľad v porovnaní so šedými kamienkami, jednak ľahšie vyhrabávanie lístia, ktoré celú sezónu padá zo statnej vŕby Matsudovej (Salix Matsudana).


Átrium – malý priestor a veľké zmeny

204511

Átriu dominuje spomínaná vŕba. Tento celoročne atraktívny strom upúta bizarne pokrúteným kmeňom a konármi, ktoré zároveň plnia funkciu prírodného slnečníka. Vyžaduje si pravidelnú údržbu (rýchlo sa rozrastá a treba zrezávať konáre, ktoré prerastú určený priestor, asi 2 x ročne sa musia odstrániť zoschnuté tenké vetvičky a v suchých letných dňoch z neho padá nečakane veľa lístia), je to však krásny strom a zaujímavo dotvára priestor. Rastie tu už asi dvadsať rokov a aby vytvoril dáždnikovitú korunu a neprekážal v pohybe okolo neho, pravidelne mu odstraňovali spodné vetvy.

Druhou „Adélou“ je tu vistéria, vysadená v rovnakom čase iba kúsok od vŕby. Pod cieleným vedením postupne „obehla“ už polovicu obvodu átria a každoročne obohatí slnečný múr medzi susediacimi dvorčekmi záplavou nádherných fialových kvetov.


Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Átrium – malý priestor a veľké zmeny

204510

Riešenie 1: Veľkému romantikovi stačí aj malá záhrada

(Klasická romantická úprava)

Romantická podoba uzatvorenej záhradky pri dome bude asi bližšia ženám než mužom – jednak pre jej farebnosť, jednak pre jej zariadenie. Átrium je poňaté jemne nostalgicky, vládne tu pokoj a útulný pôvab. Vybavenie sa podriaďuje funkcii rodinnej záhrady, niektorými prvkami sa blíži viac vidieckemu štýlu než mestskej záhrade.

Centrom celej úpravy je symbolická kamenná studňa a pri nej klasická ružová popínavá ruža – veď čo môže byť romantickejšie než práve táto rastlina? I keď v tienistom, na sever orientovanom átriu bolo trochu ťažšie nájsť miesto, ktoré by bolo pre ňu vhodné: Ruže majú totiž rady slnečné stanovište. Stačí im však aj priemerne výživná, hoci aj kamenistá pôda (nie zamokrená ílovitá) a veľmi dôležité je pre ne vzdušné miesto – popínavé ruže opreté o južné steny často trpia suchom a chorobami. Poloha pri nosnom stĺpiku striešky nad terasou je vlastne jediná, kde môže ruža prosperovať, a zároveň je aj ideálna. Ruža tu bude mať dostatok slnka aj vzduchu, a navyše tu budú vďaka dažďovej vode zo vsakovacej šachty dobre zavlažované jej hlboké korene. A hlavne – ružová krásavica tu bude plným právom v centre pozornosti. Jediné, na čo si bude treba dávať pozor, sú jej ostré tŕne.


Átrium – malý priestor a veľké zmeny

204509

Pohľad od domu do átria
Základnými farbami tejto záhady budú ružová a okrová. Ružové bude to, na čo sa má upriamiť pozornosť – štýlová lavička, okno dielne a jeho okenice a drevené treláže pri stene. Okrová bude podlaha terasy aj konštrukcia strechy nad ňou, detské pieskovisko s krytom (v kúte pri dielni), prútené rohože chrániace stenu dielne a takisto deliace steny a okraje mierne zvýšených záhonov.

Domácku a útulnú atmosféru dotvorí aj závesná textilná hojdačka a ďalšie drobnosti – napríklad klietka s andulkami, polica s milými doplnkami na múre za ružovou lavičkou, okrúhly stolík s plastikou či kvetináč s klasickým muškátom pri dverách do kuchyne. V lete by dvorček mala zaplniť vôňou nielen ruža, ale aj materina dúška, levanduľa a bylinky v záhone vzadu pri susedovom múre.
Pod studňou bude vsakovacia šachta, preto je sem (po zavesenej reťazi) zvedená dažďová voda z odkvapov. Vedľa nej bude privedená pitná voda. Tesne pod hornou hranou obvodu studne sa osadí kovová mriežka, na ktorej môže stáť vedro, kanva či džbán, skrátka štýlová nádoba na vodu.
Átrium – malý priestor a veľké zmeny

204518

Riešenie 2: Tradícia v podobe implúvia

(formálna – pravidelná úprava)

Takúto podobu átria by asi uprednostnili priaznivci tradície a milovníci historických záhrad. Formálna úprava sa drží línií určených pôdorysmi objektov a tvarom priestoru. Obytná terasa aj priehľadná strecha nad ňou sú preto kolmé na dom (výnimkou je iba schodík v rohu – ak by mal pravidelný obdĺžnikový tvar, neprakticky by trčal do átria, a aj tvar zastrešenia je najlepší oblý).

Implúvium = pôvodne nekrytý štvorcový priestor uprostred rímskeho domu s nádržou na vodu, neskôr nádržka alebo bazén s vodou, čiže dekoratívne jazierko.


Átrium – malý priestor a veľké zmeny

204514

Dominantou je tu okrasná vodná nádrž uprostred átria – nič nové pod slnkom, ako naznačuje citácia o implúviu. Na jej stavbu sa použije materiál, ktorý jej dodá tradičný vzhľad – buď bude z pieskovca (ako dlažba dvorčeka), alebo vymurovaná z tehál, zvonka obložená pieskovcovým obkladom rezaným na pravidelné pásiky. Zvnútra môže tvoriť hydroizolačnú vrstvu plastový výlisok, pružná butylkaučuková izolačná fólia alebo betón. V každom prípade bude praktické zhotoviť na nádrž zimný kryt, ktorý uľahčí jej zazimovanie aj jarné sprevádzkovanie. Vysadenie nádrže bude jednoduché – uplatnia sa tu buď lekná (na zimu ich necháme v nádrži a zasypeme lístím), alebo exotickejšie pôsobiace lotosy (prezimujú mimo nádrže, napr. v pivnici). Obe rastliny tu budú mať dostatok slnka, aby zakvitli.


Átrium – malý priestor a veľké zmeny

204520

Táto úprava átria ráta s dožitím vŕby, namiesto nej tu bude rozvedená stará vistéria. Výhodou takéhoto riešenia je, že žiadny ďalší kmeň tu nezaberie cenné miesto, iba šľahúne vyrastenej liany (vistérie) sa budú ťahať po kovovom ráme, ktorý spojí dom a dielňu a zároveň ponesie strechu nad terasou. Záplava kvetov visiacich nad hlavou bude isto vyzerať úžasne. Aby sa dosiahlo optické zväčšenie priestoru, je na stene za úzkym záhonom pred garážou zrkadlo. Drobným žartíkom je drevená bránka pripevnená tesne pred zrkadlom, ktorá vytvorí dojem ďalšej záhrady za plotom.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Nezaradené
Zdieľať článok

Diskusia