Dom bez vrtule a bez krídel

13. 07. 2006
Zdieľať

Domu predsa vrtuľu ani krídla netreba, podiví sa niekto. Svätá pravda. Dnes postavený rodinný dom však nepotrebuje ani vysokú strechu s veľkým sklonom, nad stropom ťažký krov a náročne využiteľný priestor v podkroví. Využiteľnosť obstavaného priestoru, tá sa počíta.


Dom bez vrtule a bez krídel

58700
Pavel Rydl

V obciach tesne za hranicou hlavného mesta si húfne stavajú rodinné domy ľudia, ktorí potrebujú nové bývanie. Sú to väčšinou zamestnanci a prímestskú lokalitu si vybrali ako kompromis medzi mnohými požiadavkami a reálnymi možnosťami. Kde inde hľadať voľné stavebné parcely, z ktorých je blízko súčasne do zamestnania i do prírody?


Dom bez vrtule a bez krídel

58701
Pavel Rydl

Tieto oblasti sa tak stávajú predmestiami a v blízkej budúcnosti ich mesto pohltí. Smutné je, že vo väčšine obcí akoby zákonitý vývoj nechceli brať na vedomie. Ak vôbec majú nejaký územný plán, tak taký, ktorý sa snaží zakonzervovať akúsi ideu dedinky z devätnásteho storočia. Alebo radšej osemnásteho, či sedemnásteho? Kto to vie? Zdá sa, že málokto si láme hlavu zásadou „Pochopiť a potom robiť“. Pochopiť súčasný stav a vývoj spoločnosti. Kto sú investori a aké majú potreby a požiadavky. Pochopiť súčasný stav techniky a technológie.

Musíme si pripomenúť, že všetky dediny budovali poľnohospodári hospodáriaci priamo na mieste, ktorých nároky na obytnú plochu boli menšie, že dedinské domy boli väčšinou prízemné, bez nejakého obytného podkrovia, a že veľký sklon strechy prenášaný z minulosti mal zmysel, pokiaľ strešná krytina nebola dokonale nepriepustná. Všetko sa vyvíja a nie vždy je dobré opakovať postupy a produkty našich otcov. Jednotlivý dom i obec treba formovať s výhľadom na päťdesiat rokov dopredu.

Bez sentimentu


Dom bez vrtule a bez krídel

58708
Pavel Rydl

Preto mimoriadne poteší každý dom, ktorý je využitím súvekých poznatkov, stavebných materiálov a technológií prototypom domu na nasledujúce desaťročia. Bez nostalgie, sentimentu a technicky i sociologicky neodôvodnených retardačných obmedzení zahľadených do minulosti. Jeden taký sme navštívili. Dom vynikajúci účelnosťou a modernou krásou obýva rodina s dvoma deťmi. Predtým si vyskúšali bývanie v staršom radovom dome so záhradou, v ktorom si zrekonštruovali byt na poschodí a v podkroví. Šikmé stropy pôsobili romanticky, čoskoro sa však prejavili priestorové obmedzenia – miesto v rohoch miestností, kde je nedostatočná výška, sa dalo len ťažko využiť. Keď po čase ešte vznikla potreba samostatných izieb pre deti, manželia sa rozhodli investovať radšej do stavby vlastného domu než do kúpy nového bytu.


Dom bez vrtule a bez krídel

58709
Pavel Rydl

Tvorcom domu je architekt

K výberu architekta pomohla trochu náhoda a kamarát, ktorý v tom čase staval rodinný dom. Náš hostiteľ, kvalifikovaný stavbár, ocenil originálny projekt s dokonale vypracovanou dokumentáciou vrátane detailov a obrátil sa na jeho autorov. „Mali sme predstavu, aký veľký dom asi potrebujeme. Aby každé dieťa malo svoju izbu, aby bol v dome dostatok úložných priestorov, manžel chcel pracovňu a izbu pre hostí. Pretože aktívne športujeme, a pritom sme pracovne dosť vyťažení, chceli sme mať v dome saunu. Kvôli nej je dom čiastočne podpivničený. Od architektov sme požadovali projekt súčasného moderného domu, inak sme sa spoľahli na ich odbornosť,“ rozpráva pani domu. „Okamžite sme sa stotožnili s prvým architektonickým návrhom. Zdal sa nám skvelý. Drobné korekcie boli iba v oblasti použitých materiálov. Na modernej architektúre oceňujeme jednoduchosť a funkčnosť. Sú tu čisté línie, všetko je jasne a logicky definované. Rustikálny štýl sa nám nepáči a nepovažujeme ho za vhodný ani pre nás, ani pre toto miesto.“

Osobité riešenie

Originálny dom tvoria dva hranoly prisadené k sebe dlhšími stenami. Medzi nimi je zasklená chodba, nad ktorou je umiestená zastrešená pochôdzna oceľová lávka. Tým sú jasne vymedzené a oddelené dve základné zóny domu – spoločenská a rýdzo privátna. Centrom života v dome je veľký obytný priestor v jednopodlažnej časti s vyššou svetlou výškou, ktorý zahŕňa kuchyňu, jedáleň a obytné sedenie s kozubom. Táto hmota vysunutá na juh, riešená ako celodrevená sendvičová konštrukcia s plochou ozelenenou strechou, prechádza cez zasklenú chodbu so vstavanými skriňami do čiastočne podpivničenej časti s dvoma nadzemnými podlažiami. V suteréne je sklad a posilňovňa so saunou, na prízemí garáž, komora, technická miestnosť, pracovňa, izba pre hostí a WC. Na poschodí sú spálne s príslušenstvom.
 


Dom bez vrtule a bez krídel

58704
Pavel Rydl


Dom bez vrtule a bez krídel

58705
Pavel Rydl


Dom bez vrtule a bez krídel

58702
Pavel Rydl


Dom bez vrtule a bez krídel

58703
Pavel Rydl

Dvojpodlažná časť domu je murovaná, so zateplenou fasádou obloženou sivými vláknocementovými doskami, a zakrytá pultovou strechou z titánzinkového plechu. Obytný priestor nadväzuje v juhovýchodnej časti sklenenou stenou na terasu, prístupnú tiež z pracovne a chodby. Architekti sa snažili ovplyvniť aj interiéry, aby štýlom zodpovedali celkovému riešeniu, a navrhli nábytok do jedálne a obývacej izby. Dvere na prízemí sú posuvné, lakované na tmavočervenú a sivú. K nim si pani domu vybrala striedmo tvarovaný kuchynský nábytok, taktiež tmavo červenej farby. „Kuchyňu sme určite chceli mať spojenú s obývačkou. Život rodiny i návštevy sa odohrávajú práve tu, a ani pri práci nie som od rodiny izolovaná,“ vyznáva sa mladá žena. „Všetci chodíme domov až večer a potom sme radi, že sme spolu.“
 


Dom bez vrtule a bez krídel

58707
Pavel Rydl


Dom bez vrtule a bez krídel

58706
Pavel Rydl

„Všetko nové by malo byť lepšie. A tu to tak je. Všetko je pekné. Ten veľký priestor je pre nás úžasný, a pritom každý sa môže uchýliť do svojho nerušeného súkromia.“


Dom bez vrtule a bez krídel

58710

Projekt: Ing. arch Zdeněk Rychtařík, Ing. arch. Jiří Smolík, Vyšehrad atelier
Zastavaná plocha: 178 m2
Úžitková plocha: 280 m2
Kategória: Nezaradené
Tagy: návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia