Kvapľový strop

17. 10. 2007
Zdieľať

Premýšľali ste už niekedy nad netradičnými úpravami vášho stropu? Okrem výberu farieb a krytín vám ponúkame jeden z ďalších netradičných tipov na úpravu stropu.




Čo na to potrebujeme


Kvapľový strop

110269

Potrebujeme cement, sadru, vápno a piesok, ktoré rozrobíme do omietkovej zmesi v pomere 2 : 2 : 1 : 2 (cement : sadra : vápno : piesok). Musíme dbať na to, aby zmes nebola príliš riedka a na strope sa udržala, ale ani príliš hustá, inak sa nám požadované kvaple nevytvoria. Pomer zmesi si môžeme upraviť podľa toho, aké veľké kvaple chceme mať. Nezabúdajme, že zmes vďaka sadre tuhne rýchlejšie, preto si v nádobe s vodou rozrobme iba také množstvo, ktoré dokážeme použiť a spotrebovať skôr, ako nám zmes stuhne. Stuhnutá zmes je už nepoužiteľná.

Postup

Strop pred samotným obhadzovaním zbavíme nečistôt. Ak máme strop už omietnutý, treba ho pred nanášaním omietkovej zmesi navlhčiť vodou (primerane, aby nám neopadala omietka). Betónový strop bez povrchových úprav musíme predpripraviť cementovým špricom (rozriedeným cementom s vodou), aby nám zmes neopadala. Pred nanášaním je dôležité pozakrývať podlahu niekoľkými vrstvami, napr. igelitu, aby sme sa vyhli znečisteniu. Pri novostavbe odporúčame robiť kvapľový strop ešte pred omietaním stien, vyhneme sa tak prácnemu čisteniu podlahy a zoškrabovaniu zvyšnej zmesi zo stien. Ak už máme zmes zarobenú, priestor dobre pozakrývaný a strop pripravený, môžeme začať nahadzovať.


Kvapľový strop

110271

Najvhodnejším nástrojom na prácu je murárska lyžica (kelňa), ktorou zmes v menších množstvách naberáme a nahadzujeme. Spôsob je obdobný ako pri bežnom omietaní. Ak sa pri nahadzovaní netvoria dostatočne výrazné kvaple, je nutné zmes mierne zriediť s vodou, až kým nedosiahneme požadovaný kvapľový efekt. Ak sa rozhodneme takto netradične upravený strop maľovať, najvhodnejším a najrýchlejším spôsobom v tomto prípade je striekanie.

Kategória: Nezaradené
Tagy: kvapľový strop rekonštrukcia steny stropy
Zdieľať článok

Diskusia