Tajomný vidiek pri Atlantiku

09. 01. 2007
Zdieľať

Skôr alebo neskôr podľahnete. Ani hmla, ani dážď, ani vietor. Nič vás nezachráni. Podmaní si vás bez výstrahy. Zvlnená krajina Devonu, Dartmooru, Exmooru. Aj keď budete mať šťastie a počasie k vám bude milosrdné, hlavou sa vám budú preháňať obrazy a scény zo Psa baskervillského, Lorny Doone a Búrlivých výšin… Anglický vidiek vás nenechá chladnými. Nebyť moderných ciest v mestečkách, kde-tu supermarketov bez zbytočnej megalománie, jeden by neveril, že je ešte stále v dvadsiatom prvom storočí.

Abrakadabra alebo Devon, Dartmoore, Exmoore

Minulých sto rokov zmenilo náš vidiek na nepoznanie. Niekde v dobrom, inde mu ukradlo dušu. Tvaroslovie ľudskej zástavby sa odtrhlo od krajiny. Pridalo do nej nesúrodosť.


Tajomný vidiek pri Atlantiku

74794

Naopak, južné Anglicko, možno vďaka odvekej láske k tradíciám, ale najmä skryté pred revolučnými hospodárskymi zmenami, si šlo v pokoji svojou vlastnou cestou. Ako sa od vojny zmáhali jeho obyvatelia k lepšiemu životu, tak „len“ dotvárali svoj domov na obraz krajiny, v ktorej sa narodili a žili. Neviem, či domáci majú útvar hlavného architekta, kam si chodia po povolenie na stavebné úpravy, a ani neviem, či všetky tie malebné domčeky prešli odborným posudkom pamiatkarov. Bez ujmy však prežili svoju modernizáciu, dispozičné zmeny a zavádzanie domových inštalácií.


Tajomný vidiek pri Atlantiku

74788


Tajomný vidiek pri Atlantiku

74793

Tajomné zákutia, solídne domy a perfektne udržiavané strechy Okno ako zo sna. Výhľad do priestoru ulice vďaka vystupujúcej konštrukcii. Angličanov pravdepodobne natoľko netrápia problémy tepelných mostov a možno iba skúsenosťou vedia, ako na zrážanie pary v kútoch svojich obývačiek. Vďaka Golfskému prúdu zima nie je taká chladná ako u nás.


Tajomný vidiek pri Atlantiku

74789


Tajomný vidiek pri Atlantiku

74790

Nechceme vás desiť a púšťať na vás strach, ale typické obývačkové okná s gráciou vysunuté rovno na cintorín – no neodfoťte to! Dom v pozadí reprezentuje thudorovský štýl, ktorý v druhej polovici minulého storočia prišiel opäť k slovu. Anglické pivo v príjemnom prostredí pubu. Nie je to krčma, ako ju poznáme z našich končín. Kozub, mäkké kreslá, ľudia z rôznych vrstiev a opäť tradičné zariadenie. Kozuby striedajú svoje podoby od domu k domu rovnako ako vývesné štíty obydlí.


Tajomný vidiek pri Atlantiku

74791


Tajomný vidiek pri Atlantiku

74792

Kozub a anglická domácnosť patria k sebe ako slnko a zem. V Londýne si už podľa mestského nariadenia niekoľko desaťročí naživo nezakúria, ale na vidieku sa svojej tradície môžu držať naplno. Obývačka, v ktorej sa ocitol tento kozub, svojou veľkosťou nespĺňa predstavy ani priemerného sídliskového bytu. Pre miestnych nebolo prekážkou vytvoriť vo svojom hobiťom domčeku prívetivé sedenie, kde sa stretávajú pri pití čaju.

Kategória: Nezaradené
Tagy: anglicko inšpirácie do bytu
Zdieľať článok

Diskusia