Ukladač elektrického prenosného kábla

Ukladač elektrického prenosného kábla

10. 01. 2008
Zdieľať

Zmotávanie predlžovacieho kábla pri prácach v záhrade alebo na stavbe na ruku je nepraktické. Kábel sa časom skrúti. Ani navíjanie kábla na bubon nie je výhodné, pretože obyčajne treba pri jeho navíjaní kľačať.

Navrhované riešenie je úplne jednoduché. Využíva prirodzenú vlastnosť elektrického gumového lankového kábla stáčať sa do kruhu. Náklady na zhotovenie pomôcky na ukladanie kábla sú prakticky nulové, pretože všetko si zhotovíme z vyradeného materiálu.


Ukladač elektrického prenosného kábla

130404

Princíp riešenia spočíva v tom, že lankový gumený kábel sa počas púšťania do vedra v zvislej polohe otáča okolo čapu pripevneného na dno plastového vedra. Čap je zhotovený z rúry z PVC (novodur) s priemerom 110 mm. PVC rúru možno na dno vedra pripevniť rozlične. V tomto prípade bola použitá plechovica od farby, na ktorú je navlečená rúra z PVC Ø 110 mm. Plechovica má rovnako ako vedro (Ø 10 mm) v strede prevŕtané dno. Cez tento otvor je prevlečená skrutka M10 s podložkami. Tak je plechovica spojená s dnom vedra. PVC rúra môže – ale aj nemusí – byť s plechovicou znitovaná trhacími nitmi pod uhlom 120°. Rúra nepresahuje nad hranu vedra, aby sa vedro dalo zavrieť.


Ukladač elektrického prenosného kábla

130403

S takto uloženým predlžovacím elektrickým káblom sa prakticky a ľahko manipuluje a zabraňuje sa aj jeho trvalým deformáciám. Kábel sa ľahko prenáša na miesto použitia.

Na zhotovenie ukladača kábla potrebujeme: plastové vedro, kúsok plastovej rúry Ø 110 mm, plechovicu od farby, spojovací materiál. Navrhnutý postup dokumentujú fotografie.

Kategória: Nezaradené
Zdieľať článok

Diskusia