
V meste uprostred prírody
Všetko sa mení, záhrady nevynímajúc. Tie sa začínajú prispôsobovať hekticky žijúcim ľuďom, pomáhajú im zregenerovať telo aj myseľ, čistia vzduch a napĺňajú ho liečivými arómami, zároveň prispievajú k ochrane životného prostredia, rastlín aj živočíchov. Takéto sú záhrady vybudované v ekologickom duchu.
Záhrady vybudované s dôrazom na ekológiu nie sú v našich končinách bežné. (Zatiaľ. Tento trend k nám však už intenzívne začína prenikať.) Aj preto som tentoraz navštívil záhradu vo veľkomeste v Anglicku. Rozhodli sa pre ňu pracovne vyťažení ľudia, nadšení prírodovedci, ktorí takýmto spôsobom vyjadrili potrebu žiť uprostred prírody.
Záhradná veža
Využité je tu skutočne každé miesto. V záhrade má hlavné slovo prirodzenosť. Čiže žiadne umelo pôsobiace výsadby, ani príliš reprezentatívne pôsobiace či nebodaj exotické rastliny a dominantné materiály, ktoré by odpútavali pozornosť. Skôr bolo cieľom vytvoriť na neveľkej ploche akési obrazy voľnej prírody, môžete tu napríklad nájsť imitáciu kvitnúcej lúky alebo močarisko s množstvom typických vlhkomilných rastlín či akúsi malú savanu so suchomilnými rastlinami.
Každý kúsok priestoru je veľmi dobre využitý. Dokonca tu je vytvorená aj strešná výsadba, ktorá takisto výraznou mierou prispieva k harmonickému pocitu z tohto prostredia. V neposlednom rade pomáha čistiť vzduch a vytvára vzácnu mikroklímu.
Cieľom majiteľov záhrady bolo vytvoriť malý biotop uprostred mesta.
Zaujímavá je záhradná veža, ktorá dokazuje, ako možno v menšej mestskej záhrade ušetriť priestor a na malej ploche sústrediť veľké množstvo zaujímavých rastlín – a to nielen okrasných, ale aj úžitkových. Pretože tieto dve skupiny možno takisto spojiť v jeden efektný celok, na čo sa pri tvorbe záhrad často zabúda. Majitelia trvali na tom, aby si zo záhrady mohli sem-tam niečo pozberať do kuchyne. Preto tu medzi okrasnými rastlinami rastú šaláty, koreňová zelenina, rajčiny… Všetko je tak dobre zakomponované, že celok vôbec nepôsobí rušivým dojmom. Pokiaľ ide o okrasné rastliny, požiadavkou bolo, aby tu stále niečo kvitlo.
Útulok pre motýle
Keď raz táto mladá dvojica bude mať deti, iste sa potešia veľkému množstvu motýľov, ktoré záhradu navštevujú. A nielen motýle sem vďaka premysleným výsadbám (a motýle lákajúcim rastlinám) zablúdia. V záhrade nechýba špeciálny „hotel“ pre užitočný hmyz. Toto veľmi užitočné a vkusne pôsobiace zariadenie sa po krátkom čase stalo domovom mnohých živočíchov, ktoré sa starajú o to, aby v záhradnom ekosystéme bolo všetko v poriadku. Vďaka týmto vítaným obyvateľom napríklad nie je nutné používať niektoré chemické postreky. Ideálne je, ak je takéto „zariadenie“ sústredené v blízkosti kvitnúcich rastlín.
Druhá šanca
Ekologické myslenie majiteľov je tu cítiť na každom kroku. Druhú šancu v tejto záhrade napríklad dostali aj niektoré nepotrebné prvky a materiály – drevo, kov…
Ústredným prvkom je voda, tá je napokon základom života. Mimochodom, niektoré záhony sa tu zavlažované nielen z vodovodu, ale využíva sú aj dažďová voda z odkvapov. Na týchto záhonoch však nesmú rásť rastliny príliš náročné na vlahu, pretože predsa len niekedy nemusí pršať poriadne dlho.
Nechýbajú tu ani rôzne vodné nádrže či zaujímavo osadené plytčiny, voda tečúca aj stojatá. Moderné prvky (keďže ide o záhradu mladých ľudí) sa miešajú s tradičnými a výsledok pôsobí prirodzene. Majú tu aj miesta na relaxovanie a posedenia so známymi, pretože to je to, čo si treba v takejto záhrade vychutnať naplno.
9 rád, ako podporiť prírodný vzhľad záhrady
1. Využívajte prírodné materiály (kameň, drevo…). |