Záhrada, v ktorej nepadá lístie

Záhrada, v ktorej nepadá lístie

06. 11. 2009
Zdieľať

Je to už istý čas, čo ma s pomerne neobvyklou požiadavkou na návrh záhrady oslovil majiteľ nového rodinného domu: „...ale nesmie mi tam padať žiadne lístie!“ Dúfala som, že žartuje, pretože všeobecne mám výhrady k ľuďom, ktorým vadí, že zo stromov padá lístie. Dotyčný človek však bol sympatický, inteligentný a farbisto rozprával o hrôze päťdesiatich kilogramov marhúľ a ďalšieho neporiadku, ktorým ho v predchádzajúcej záhrade častovala marhuľa. Začala som váhať. Koniec koncov – prečo by pracovitý a úspešný človek počítačovej profesie nemohol mať záhradu, ktorá splní jeho požiadavky, hoci trochu nezvyčajné?

Podmienky a okolnosti


Záhrada, v ktorej nepadá lístie

226494

Približne štvorcová parcela je v pokojnom prostredí, na okraji štvrte nových rodinných domov. Príjazdová cesta pozdĺž severnej hranice pozemkov nie je vôbec rušná, vedie len k okolitým domom; za plotom na opačnom konci záhrady sú už iba polia. Záhrada sa smerom k príjazdovej ceste mierne zvažovala – výškový rozdiel bol necelé dva metre asi na 25 metroch dĺžky pozemku. Terénnymi úpravami sa zadná časť záhrady vyrovnala tak, aby sa dala využívať na odpočinkové aktivity rodiny, v prednej časti záhrady sa výškový rozdiel prekonal krátkym, celoplošne vysadeným briežkom približne na úrovni domu. Jednoduchá ucelená výsadba v tejto časti záhrady mala dôstojne zarámovať obraz domu pri pohľade z ulice. Vjazd a zároveň vstup do domu sú, samozrejme, spevnené. Na jednoduchú, voľnú úpravu záhrady sa najlepšie hodila dlažba z kvalitného pevného pieskovca, ktorý sa použil aj na chodník okolo domu, schody a celú zadnú terasu (v okolí bazéna).
Záhrada, v ktorej nepadá lístie

226495

Zelený výber

Výsadby sú rozmiestnené po obvode parcely – kulisa z rastlín tak zabezpečuje majiteľom súkromie aj príjemný výhľad do zelene. Sú vytvorené najmä z ihličnatých stromov a krov a vždyzelených kríkov, len na doplnenie sú tu trsy okrasných tráv. „Zákaz opadávania“ porušuje spomedzi ihličnanov iba smrekovec, medzi listnáčmi je niekoľko kríkov s malými listami (červenolistý kríkový javor, nátržník, zanoväť a borievka). Ich listy sú naozaj drobné, rýchlo sa rozpadnú a zmiznú, a tak nie je potrebné ich hrabať. Tak ihličnany, ako aj vždyzelené listnáče, sú dnes k dispozícii v dostatočnom množstve pestrolistých kultivarov, takže sa z nich dali zostaviť aj farebne zaujímavé kompozície. A aby v záhrade predsa len niečo kvitlo (a na svoje si tak prišla aj pani domu), na miernom briežku v prednej časti záhrady sú medzi garážou a plotom vysadené vždyzelené rododendrony, ktoré sa do neopadavej záhrady hodili najlepšie.

Kategória: Nezaradené
Tagy: záhrada záhrada v ktorej nepadá lístie
Zdieľať článok

Diskusia