09. 07. 2009
Zdieľať

Úlohou tieniacej techniky je zaistenie čo najvyššieho stupňa zatienenia interiéru domu v letných mesiacoch a zvýšenie tepelnoizolačnej schopnosti okien v zime. Prispieva k zníženiu nákladov nielen na vykurovanie, ale aj na klimatizáciu. Moderné systémy vytvárajú okrem hlukovej bariéry i prirodzenú ochranu vášho súkromia a dokážu pomôcť aj pred násilným vniknutím.

Úlohou tieniacej techniky je, aby extrémne výkyvy počasia čo najmenej ovplyvňovali stabilitu klímy v interiéri – od teploty cez osvetlenie až po vlhkosť vzduchu. Zatienenie domácnosti od prebytočného tepla i svetla je súčasťou dnešnej modernej architektúry. K dispozícii sú mnohé druhy interiérovej aj exteriérovej tieniacej techniky, ktorá dokáže odrážať prebytočnú tepelnú i svetelnú energiu. Trendové žalúzie a rolety sú k dispozícii v mnohých materiáloch a v širokej farebnej škále. Vybrať si môžete z módnych odtieňov, ako aj imitácií dreva. Ich výber podriaďte svojmu vkusu a špecifickým požiadavkám tak, aby ladili s fasádou domu a nenarušili harmóniu domu ako celku.


Blahodarný tieň

207173

Interiérová tieniaca technika

Najznámejšou vnútornou tieniacou technikou sú vertikálne a horizontálne žalúzie. Dostanete ich v mnohých farebných a materiálových vyhotoveniach – od hliníka a plastu cez drevo až po rôzne druhy textílií. K dispozícii sú aj v moderných ekologických materiáloch, akým je na príklad bambus. Všeobecné požiadavky na kvalitu materiálu, z ktorých sú jednotlivé lamely vyrobené, sú dostatočná pevnosť, tvrdosť, pružnosť i odolnosť proti vode, a najmä slnečnému žiareniu. Výhodou žalúzií je možnosť variabilnej regulácie množstva prenikajúceho svetla do interiéru i stupeň súkromia (umožňujú čiastočné aj úplné zakrytie okna). Stačí, ak lamely nadstavíte v želanom uhle.

Ďalším typom vnútornej tieniacej techniky sú rolety, ktoré sa obvykle montujú priamo na krídla okien. Z estetického hľadiska je významná nielen farba, ale aj štruktúra a dizajn látky či lisovaného papiera. Môžete ich ovládať mechanicky alebo elektronicky, a to buď diaľkovým ovládačom alebo automaticky nadstaveným časovým spínačom. Klasické textilné interiérové závesy z vhodných materiálov sú dodnes v niektorých domácnostiach obľúbené. Pri správne zvolenej dĺžke okrem tlmenia ostrých slnečných lúčov v letných mesiacoch v zime šetria tepelnú energiu, ktorá by mohla uniknúť cez okná.


Blahodarný tieň

207172

Exteriérová tieniaca technika

Vonkajšie rolety a okenice prispievajú k zníženiu prašnosti, hlučnosti a k ochrane súkromia. Takisto zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti okennej konštrukcie, čím znižujú náklady na vykurovanie interiéru. Chránia okná pred ostrými slnečnými lúčmi, mrazom, dažďom, vetrom a mechanickým poškodením. Exteriérové rolety a okenice sú k dispozícii v mnohých materiáloch. Najznámejšie sú tradičné drevené a kovové. Vybrať si však môžete z viacerých typov vonkajších roletových konštrukcií. Okrem klasických zvinovacích drevených roliet, takzvaných eslingeriek, ďalšou z možností sú predokenné rolety. Obľúbené sú na príklad rolety so zaomietanou schránkou s bubnom priznaným na fasáde. Ďalším variantom sú nadokenné rolety, ktoré sa montujú do otvorov spolu s oknom. Štandard pri manipulácii si môžete zvýšiť elektronickým vyťahovaním a sťahovaním roliet pomocou elektromotora. Dnešné moderné systémy môžete ovládať vypínačom, diaľkovým ovládačom alebo centrálne. Bežne dostupné riadenie senzorom vám zabezpečí efektívnosť pri regulácii roliet podľa slnečného jasu, tepla, chladu, vetra alebo dažďa. S týmto systémom možno nastaviť tienenie individuálne pre každé okno zvlášť, podľa svetových strán, na ktoré sú situované.
 

Na trhu sú bežne dostupné predokenné rolety, ktorých súčasťou je sieťka proti hmyzu. Aktuálne módne typy sa skladajú z poplastovanej tkaniny sklených vlákien, čo je nehrdzavejúci a nehorľavý materiál, ktorý výborne prepúšťa svetlo. K dispozícii sú dva druhy systémov uchytenia. Buď si zvolíte pevnú, stálu montáž pred okno, alebo uprednostníte samonavíjací systém spolu s roletou, ktoré môžete ovládať súčasne alebo nezávisle od seba. Vďaka modernej tieniacej technike so sieťkou sa už nemusíte obávať nepríjemného hmyzu a nečistôt v interiéri. Vkusným a praktickým riešením ich jednoducho eliminujete.

 


Blahodarný tieň

207170

Bežne sa používajú aj rolety, ktorých ovládací systém je na kľukový mechanizmus. Exteriérové okenice sú tak funkčným, ako aj estetickým prínosom ku komfortu bývania. Z hľadiska tepelnoizolačných vlastností ich nespornou výhodou je, že môžu byť vyrobené vo väčšej hrúbke a medzi dva povrchy môže byť vložená aj tepelná izolácia. Zvyčajne sa na takéto účely používa minerálna vlna alebo polystyrén, ktoré výrazne zvýšia tepelnoizolačnú schopnosť celej okennej konštrukcie. Modernou alternatívou okeníc sú posuvné tieniace panely. Môžu byť vyhotovené z horizontálne alebo vertikálne nastaviteľných lamiel. Využívajú sa najmä pri veľkých zasklených plochách, francúzskych oknách a podobne.

Kombináciou rolety a markízy vzniká „markízoroleta“, ktorá však nie je natoľko známa ako bežne používané výsuvné a kazetové markízy. Využívajú sa najmä na tienenie priestorov pred fasádou domu, napríklad na terasách, balkónoch a podobne, a tak prispievajú k príjemnej mikroklíme v interiéri. Špeciálnym druhom exteriérovej tieniacej techniky sú plachty na ochranu proti slnku, ktoré sú riadené vetrovým senzorom. Ak vietor dosahuje rýchlosť nad 40 km/h, plachta sa automaticky zatiahne. Takéto plachty sa najčastejšie využívajú vo dvoroch rodinných domov a ich maximálna plocha môže mať do 50 m2.
 

 

Dôvody pre tieniacu techniku v dome:
• zabezpečí zatienenie interiéru,
• tlmí prehriatie vzduchu v domácnosti a pomáha stabilizovať mikroklímu,
• vytvára protihlukovú bariéru,
• znižuje prašnosť v domácnosti,
• znižuje náklady na vykurovanie a klimatizáciu,
• zvyšuje tepelnoizolačnú schopnosť okennej konštrukcie,
• chráni okná pred mechanickým poškodením a súkromie členov domácnosti.

 

Článok bol uverejnený v publikácii Všetko o stavbe domu, JAGA GROUP 2009.

 

Kategória: Okná Stavba a rekonštrukcia
Tagy: tienenie tieniaca technika žalúzie
Zdieľať článok

Diskusia