Dni zatvorených dverí: 1. časť

Dni zatvorených dverí: 1. časť

15. 07. 2008
Zdieľať

Už sa tešíte na leto? Na dni voľna strávené s rodinou niekde pri vode? A možno nie ste sami, kto sa teší na vašu dovolenku. S dovolenkovou sezónou sa totiž začína aj sezóna vykrádačiek – veď prázdne byty a nezabezpečené dvere sú pre zlodejov hotovým eldorádom. Čo teda robiť, aby si nevítaní návštevníci neurobili u vás dni otvorených dverí? Iste, odpoveďou nie je žiaden prevratný objav. Stačí si len vybrať z toho, čo je overené...

Z policajných štatistík vyplýva, že zlodeji najčastejšie vchádzajú (a najmä odchádzajú) dverami. Je to najpraktickejšia a najmenej namáhavá cesta. Rodinné domy majú viacero slabých miest, ktoré treba zabezpečiť – nielen hlavné vchodové dvere, ale aj dvere na terasu či do pivnice, pomerne prístupné okná, prípadne aj garážovú bránu, ktorou sa dá dostať aj do priestorov v dome. Byty, v ktorých žije väčšina Slovákov, majú z tohto pohľadu istú výhodu – stačí sa postarať o jediné slabé miesto – vstupné dvere (samozrejme, ak byt nemá okná alebo balkón len kúsok nad zemou). A spomínané slabé miesto je vo väčšine bytov naozaj veľmi slabé.

Štandardná situácia

Voštinové dvere s obyčajnou stavebnou vložkou, ktorá nemá prekrytie bezpečnostným kovaním, sú priam pozvaním pre drobných zlodejíčkov a vandalov. V panelákových bytoch celkom bežné vstupné dvere – takzvané voštinové – sú pomerne krehkou konštrukciou. Na drevenom ráme je z oboch strán upevnená platňa sololitu hrubá asi 3 mm, priestor medzi plátmi je vyplnený priečne uloženou lepenkou v štruktúre pripomínajúcej včelí plást (voštinu). Povrchovú vrstvu tvorí tenká fólia. Takýmito dverami (niekedy sa im hovorí aj papierové) sa bežne vchádzalo a vchádza do väčšiny panelákových bytov. Osadené bývajú v jednoduchej plechovej zárubni a odomykáte v nich zapustený zámok, v lepšom prípade s bezpečnostnou, v horšom s obyčajnou stavebnou vložkou.
 

Na zabezpečenie vchodu do bytu sú potrebné:

 • bezpečnostné dvere so špeciálnym zámkom
 • bezpečnostná vložka a bezpečnostné kovanie (sú nevyhnutným doplnkom bezpečnostných dverí)
 • bezpečnostná alebo dostatočne spevnená zárubňa

Vložku a zámok zvyčajne chráni len bežné kovanie. Na prekonanie takýchto dverí potrebuje zlodej bežné náradie, aké má doma takmer každý, a päť až desať sekúnd. Stačí do nich silnejšie udrieť a do dverného krídla prerazí dieru, trochu zapáčiť a vysadí dvere z pántov, zárubňa sa dá roztlačiť tak, že aj pri zamknutých dverách jazýček zámku poľahky vykĺzne, bežné kovanie zlodej ľahko odrazí a potom vylomí alebo odvŕta vložku, prípadne použije planžetu. Možností je veľa a rýchlosť, akou sa nevítaný návštevník dostane cez bežné dvere, by vás iste prekvapila.
 


Dni zatvorených dverí: 1. časť

156388


Dni zatvorených dverí: 1. časť

156387

Pri zabezpečení domu alebo bytu treba vždy začať dverami – aj zlodeji totiž najčastejšie vchádzajú práve nimi. Ponuka bezpečnostných dverí je naozaj široká, takže moderné vstupné dvere do domu či bytu môžu byť nielen bezpečné, ale aj pekné. Bezpečnostné dvere musia mať certifikát preukázania zhody podľa európskej normy, ktorý udeľuje autorizovaná skúšobňa. Pokiaľ ide o bezpečnosť, poraďte sa s odborníkom o vhodnej bezpečnostnej triede, čo sa týka ostatných vlastností, vyberajte podľa svojho vkusu a podmienok, do ktorých sú dvere určené (iné požiadavky sa kladú na dvere vonkajšie, iné na vnútorné). (Adlo)


Dni zatvorených dverí: 1. časť

156389


Dni zatvorených dverí: 1. časť

156390

Nedávajte zlodejom tip
a neupozorňujte na svoju neprítomnosť

 • Nerozprávajte na verejnosti o tom, kedy a na ako dlho sa chystáte na dovolenku.
 • Nenechávajte odkaz s týmto obsahom na telefónnom záznamníku.
 • Preplnená schránka signalizuje prázdny byt – dohodnite sa so susedmi alebo príbuznými, aby vám pravidelne vyberali poštu.
 • Nenechávajte počas dovolenky zatiahnuté žalúzie – ak nemáte žalúzie ovládané elektronicky, pri ktorých sa myslí aj na takéto situácie, najlepšie je, ak sa u vás môže niekto zastaviť, občas otvoriť okno, zasvietiť, zmeniť polohu žalúzií alebo záclon…

Kradne sa predovšetkým cez deň a až polovica páchateľov vnikne nielen do bytu, ale aj do domu hlavnými dverami. Bežných zlodejov – a tých je najviac – láka najmä príležitosť: prázdny byt, ktorého obyvatelia evidentne odcestovali, dom, ktorý sa nezamyká, zanedbané vstupné priestory, obyčajné zámky a vložky, bežné kovanie, „papierové“ vstupné dvere do bytu…

Zabezpečenie je systém

Zabezpečiť vstup do bytu alebo domu neznamená len osadiť dostatočne pevné dvere. Vstupný otvor má totiž hneď niekoľko kritických miest – nielen samotné dverné krídlo, ale aj pánty (závesy), uzamykací mechanizmus (zámka, vložka a štít) a zárubňu. Nedostatočne pevné dverné krídlo možno ľahko prekopnúť či preraziť, bežné zárubne sa dajú roztiahnuť heverom, obyčajná zámka sa dá rozlomiť, odvŕtať alebo vyhmatať planžetou… Celok je pritom vždy taký bezpečný, aká bezpečná je jeho najslabšia časť (verte, že zlodej slabé miesto rýchlo odhalí), preto netreba podceniť ani jednu z nich.
 


Dni zatvorených dverí: 1. časť

156395

 

Dni zatvorených dverí: 1. časť

156391

Kedysi boli bezpečnostné zárubne iba kovové, dnes už si môžete vybrať z rôznych obložení tak, aby bola zárubňa pekne zladená s dverami. Do exteriéru sú určené zateplené zárubne s prerušeným tepelným mostom. (ADLO)   Bezpečnostné požiarne dvere určené do exteriéru (pre pavlačové byty, rodinné domy a podobne) plnia aj funkciu bezpečnostných požiarnych uzáverov (požiarna odolnosť je až 60 minút) a zároveň oddeľujú priestory s rozdielnymi klimatickými podmienkami. Dvere aj zárubňa majú prerušený tepelný most a nízky koeficient prechodu tepla, čo bráni zrážaniu vzdušnej vlhkosti a roseniu dverí. (Sherlock)

 

Tucet dobrých rád pri kúpe dverí
od spoločnosti Sherlock

 1. Dvere nikdy nekupujte ako poslednú vec do nového alebo rekonštruovaného bytu. Naopak, najlepšie je začať práve dverami.

 2. Najdôležitejšími parametrami pri rozhodovaní by mali byť kvalita a funkčnosť dverí, a nie len zaujímavý dizajn či nízka cena. Informujte sa o technických a bezpečnostných parametroch dverí.
 3. Rozdiel v cene väčšinou znamená aj rozdielnu funkčnosť. Opýtajte sa na bezpečnostnú triedu dverí a dajte si vysvetliť ich vlastnosti.
 4. Samotný počet uzamykacích bodov nemusí byť rozhodujúci. Nechajte si dôkladne vysvetliť význam aktívnych a pasívnych čapov a spôsob, akým zapadajú do zárubne.
 5. Poraďte sa o tom, či je potrebné vymeniť zárubňu. Ak pôvodná zárubňa nespĺňa príslušné parametre ani po spevnení, treba ju vymeniť.
 6. Zámok a zámková vložka sú dve odlišné súčasti dverí. Nechajte si vysvetliť funkcie oboch, ako aj  vplyv na celkovú funkčnosť a bezpečnosť dverí.
 7. Dôležité je aj to, čo nevidíte – spýtajte sa na výplň dverí a na funkcie, ktoré plní (protipožiarne zabezpečenie, odhlučnenie, zateplenie). Dostatočná odolnosť dverí proti požiaru by mala byť samozrejmosťou.
 8. S drahšími dverami môžete ušetriť. Zistite si, či vaša poisťovňa poskytuje zľavy na poistnom pri inštalácii bezpečnostných dverí a aké parametre musia také dvere spĺňať.
 9. Nielen záručná lehota je dôležitá. Overte si nielen dĺžku záruky, ale aj jej rozsah – na čo sa vzťahuje a kde si ju môžete uplatniť.
 10. Pri výbere príslušenstva myslite na to, kto a ako často bude dvere otvárať. Nechajte si poradiť, akú bezpečnostnú vložku a koľko kľúčov zvoliť.
 11. Mať istotu je dôležité. Dajte si ukázať všetky certifikáty pre zvolený typ dverí. Overte si, že sú platné a deklarujú všetky vlastnosti, pre ktoré dvere kupujete.
 12. Dôležitá je spoľahlivá pomoc v núdzi. Overte si, akým spôsobom a v akom rozsahu funguje havarijný i záručný servis predajcu a ako je zaistený pozáručný servis.

Bezpečnostné dvereBezpečnostné dvere by mali byť základom ochrany akéhokoľvek bytu či domu. Konštrukcia dverného krídla je zváraná oceľová, dvojplášťová s priečnymi a pozdĺžnymi výstuhami a vyplnená tepelno, zvukovoizolačnou a požiarnou vložkou. Takéto dverné krídlo váži asi 50 až 60 kg a pokusy o jeho prerazenie či páčenie sú úplne márne. Medzi výstuhami je výplň, ktorá má protipožiarnu a tiež tepelno- a zvukovoizolačnú funkciu, oceľovú konštrukciu kryje povrchová vrstva z laminátu, drevenej dyhy alebo masívneho dreva. Vďaka širokému výberu povrchových úprav môžu byť aj bezpečnostné dvere naozaj elegantné, i keď odborníci odporúčajú, aby sa najmä dvere do bytu tvárili zvonka radšej nenápadne.
 


Dni zatvorených dverí: 1. časť

156393

 

Dni zatvorených dverí: 1. časť

156394

Na pántovej strane sú dvere istené nielen výsuvnými, ale aj pevnými čapmi (istiacimi bodmi). Pánty sú v tomto prípade napevno privarené. Špeciálna bezpečnostná zárubňa má vnútorné zosilnenia vo všetkých miestach uzamykania – znemožňujú jej roztiahnutie, roztrhnutie a páčenie. Kotví sa do steny po celom obvode, čo zaručuje jej pevnosť a stabilitu a bráni vypáčeniu alebo vybúraniu celej zárubne. (Adlo)   Dvojitý pasívny istiaci bod a nastaviteľný 3D záves. Nastaviteľné 3D závesy zabezpečujú vyššiu stabilitu dverí v zárubni a maximálnu presnosť ich osadenia. Kolmo osadené pasívne istiace body znásobujú bezpečnosť dverí a ich odolnosť proti vysadeniu z pántov, páčeniu a vytlačeniu zo zárubne. Dôležitá je presná inštalácia, aby istiace body pri zatvorení dverí hladko vkĺzli do puzdier v bokoch zárubne. (Sherlock)

Bezpečnostné dvere sa obyčajne uzamykajú špeciálnym rozvorovým mechanizmom pozváraným do oceľovej konštrukcie. S dverami tvorí nerozoberateľný celok, a tým znásobuje ich bezpečnosť. Zatiaľ čo obyčajné dvere sa uzamykajú v jednom bode, pri rázvorovom systéme sa vysúvajú pravidelne rozmiestnené oceľové kolíky (nazývané aj istiace body alebo čapy) a pri zamykaní zachádzajú do zárubne na šiestich až dvadsiatich miestach. Uzamykací mechanizmus sa ovláda trojbodovým celokovovým zámkom alebo špeciálnym zámkom, zámok je v konštrukcii chránený krytom a štítom zámku, ktorý zabezpečuje vysokú odolnosť proti páčeniu a prekonaniu.
 

Počet čapov = počet istiacich bodov, ktorými sú bezpečnostné dvere uchytené v zárubni. Bezpečnostné dvere môžu mať až 36 aktívnych a pasívnych istiacich bodov.

Pasívne istiace body sú pevne umiestnené na dverách, slúžia aj ako úprava proti vysadeniu odomknutých dverí zo zárubne.

Aktívne istiace body sa aktivujú pomocou rázvorového mechanizmu, ktorý aktivuje zámok a zasúvajú sa do otvorov v zárubni.

Väčší počet istiacich bodov však nemusí znamenať vyššiu bezpečnosť. O bezpečnosti dverí svedčí bezpečnostná trieda, do ktorej sú zaradené (samozrejme, musí byť doložená certifikátom).

Praktickým doplnkom bezpečnostných dverí je aj panoramatický priezor (s uhlom pohľadu 180° až 200°, prípadne aj s vnútornou krytkou) či bezpečnostná retiazka. Keď dvere odomykáte sami, mali by ste presne vedieť komu. Odborníci zo spoločnosti Adlo odporúčajú pre byty bezpečnostné dvere s triedou odolnosti 3 alebo 4, minimálne však v 3. bezpečnostnej triede. Náradie na prekonanie dverí v bezpečnostnej triede 2 totiž neobsahuje páčidlo (pajser), pričom podľa štatistík je práve vypáčenie pomocou páčidla najčastejším spôsobom prekonania dverí pri vykrádaní bytov. Dvere v bezpečnostnej triede 3 musia odolať aj pokusom o prekonanie pomocou tohto náradia, navyše, čas ich odolávania manuálnemu napadnutiu je oproti 2. bezpečnostnej triede takmer dvojnásobný.
 

Bezpečnostné triedy dverí
Vlastnosti bezpečnostných dverí sa preverujú v akreditovaných skúšobniach, kde sa testuje ich schopnosť odolať pokusom o prekonanie v stanovenom čase, rôznymi spôsobmi a s pomocou presne definovaného náradia. V súlade s platnou európskou normou (ENV 1628) sú na základe výsledkov týchto skúšok dvere zaradené do jednej zo šiestich bezpečnostných tried, pričom vyššie číslo znamená vyšší stupeň ochrany.

Trieda bezpečnosti 1 (jednoduchá ochrana) – dvere odolajú bežnému vandalstvu a mechanickým útokom bez použitia náradia – kopancom, skokom, úderom ramenom.

Trieda bezpečnosti 2 (základná ochrana) – dvere odolajú bežnému vandalstvu a mechanickému útoku (kopancom, skokom, úderom plecom), ako aj statickému zaťaženiu 3 až 6 kN a dynamickému zaťaženiu. Pri skúške odolnosti proti pokusom o vlámanie sa používa bežné náradie – malý skrutkovač, nôž, lano, pinzeta, vreckové svietidlo, háky, oceľový drôt, kľúče na skrutky, kliešte, imbusové kľúče, priebojníky, kladivko s hmotnosťou 200 g, lepiaca páska, skrutkovače, drevené alebo plastové kliny, nastaviteľné prídržné kliešte a rúrkové kliešte.

Trieda bezpečnosti 3 (vysoký stupeň ochrany) – v porovnaní s bezpečnostnými dverami v 2. triede odolávajú aj útoku páčidlom s dĺžkou 710 mm a statickému zaťaženiu 6 až 9 kN.

Trieda bezpečnosti 4 (veľmi vysoký stupeň ochrany) – v porovnaní s bezpečnostnými dverami v triede odolnosti 3 odolávajú aj útoku kladivom s hmotnosťou 1,25 kg, sekáčom s čepeľou širokou 30 mm, sekerou, dlátom, strihacími kliešťami, ručnou pílkou s listami HSS, miniatúrnou pílkou s listami HSS, nožnicami na plech, elektrickou vŕtačkou so súpravou vrtákov s HSS a statickému zaťaženiu 10 kN.

Trieda bezpečnosti 5 a 6 – sú určené na špeciálne účely, používajú sa napríklad v bankách.
Na zaistenie bezpečia bytov a rodinných domov sú najvhodnejšie dvere 3. a 4. bezpečnostnej triedy. Takéto zabezpečenie dnes vyžaduje aj väčšina poisťovní.

Kategória: Dvere, brány Stavba a rekonštrukcia
Tagy: bezpečnostné dvere dvr materiál
Zdieľať článok

Diskusia