03. 11. 2006
Zdieľať

Vstupné dvere sú vizitkou a ochranou pred nechcenou návštevou zároveň. Pri príchode domov vás vítajú a pri odchode sa s vami lúčia. Predstavte si situáciu, že idete na návštevu, zazvoníte na zvonček a majiteľ vám spoza dverí zakričí „ hneď som tam“ a vy musíte minútku alebo dve počkať. Na čo sa budete dívať? Ak sú pekné, tak si to čakanie ani neuvedomíte, ak sú však vstupné dvere na prvý pohľad nepekné, bude sa vám čakanie zdať nekonečné.

Ak ste sa rozhodli pre výmenu starých vstupných dverí za nové alebo práve finišujete z novostavbou domu, nezabudnite, že nie sú dvere ako dvere. Základný a najväčší rozdiel je v tom, či to budú vstupné dvere do bytu alebo rodinného domu.

Dvere do domu


Ochranné súvislosti

67923

Na túto skupinu dverí sa kladú oveľa vyššie nároky ako na dvere určené do bytov. A to nielen na konštrukciu a schopnosť odolať nechcenej návšteve, ale aj na dizajn a povrchovú úpravu. Tá by mala ochraňovať samotné dvere aby vydržali dlhé roky bojovať s poveternostnými podmienkami. Mali by byť svojim materiálom a štýlom zladené s oknami a fasádou domu a rešpektovať celkové prostredie i okolitú zástavbu.

Je dôležité si premyslieť umiestnenie a orientáciu na svetové strany. Pri vstupe orientovanom na západnú stranu treba rátať s nárazovými dažďami a preto je vhodné umiestniť nad vstupné väčšiu striešku alebo markízu. Ak je vstup orientovaný na južnú stranu dvere sú namáhané intenzívnym slnečným žiarením a preto je tu vhodnejšie umiestniť dvere svetlýích farieb.


Ochranné súvislosti

67924

Vstupné dvere musia spĺňať okrem bezpečnostných kritérií aj tepelnoizolačné a zvukovoizolačné podmienky. Nemenej dôležitý je dizajn, ktorý by mal dotvárať a nie rozbíjať architektúru domu. Materiálové možnosti sú dnes veľké a farebné tiež, od populárnych plastových dverí, cez klasické drevené až po technické hliníkové či antikorové. Ak vám nestačí ponuka konfekcie v sortimente dverí, veľa firiem už ponúka výrobu vstupných dverí na mieru presne podľa vašich požiadaviek.

Dvere do bytu


Ochranné súvislosti

67930

V tomto prípade to je jednoduchšie, pretože takéto dvere sú vlastne dverami interiérovými, čiže oddeľujú priestory s minimálnym rozdielom teplôt. Na dizajn vstupných dverí bytu sa tiež kladú menšie nároky, zvyknú sa prispôsobiť štýlom a farbou ostatným dverám v objekte. Dôležitejšia je bezpečnosť a protipožiarna odolnosť.

Protipožiarna odolnosť by mala byť pri vstupných dverách do bytu tridsať minút. To je doba počas ktorej dvere dokážu obmedziť šírenie ohňa a dymu v objekte.


Ochranné súvislosti

67935

Zlodeji nás nútia chrániť sa a čoraz dôležitejšia je otázka bezpečnosti. Takzvané bezpečnostné dvere sú preto veľmi populárne. Úlohou bezpečnostných dverí je spolu so zárubňou a uzamykacím mechanizmom brániť rozlomeniu, prekopnutiu a prerezaniu dverného krídla, zamedziť vyveseniu dverí zo závesov či roztiahnutiu zárubne. A aby sme videli kto stojí za nimi, ak nám niekto zazvoní, mali by vstupné dvere určite mať priezor – najlepšie panoramatický so širokým uhlom pohľadu.

Kategória: Dvere, brány
Tagy: bezpečnosť bezpečnostné dvere vstupné priestory
Zdieľať článok

Diskusia