Zdroj: Deceuninck

Poznáte rozdiel medzi typmi posuvných dverí na terasu?

03. 11. 2021
Zdieľať

Veľké zasklené plochy sú pri výstavbe nových rodinných domov veľmi obľúbené. Predstavujú jednak pekný dekoračný prvok moderného interiéru, ale zároveň prinášajú do príbytku aj množstvo svetla a pocit vzdušnosti.

Veľké zasklené plochy sú pri výstavbe nových rodinných domov veľmi obľúbené. Predstavujú jednak pekný dekoračný prvok moderného interiéru, ale zároveň prinášajú do príbytku aj množstvo svetla a pocit vzdušnosti.
Raz sa píše o HS portáloch či zdvižno-posuvných dverách, potom zasa o sklopno- alebo odsuvno-posuvných, prípadne paralelne posuvných dverách. V skutočnosti rozlišujeme dva hlavné typy dverí na terasu, medzi ktorými je však podstatný rozdiel.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia „naslepo“: Dom ešte nebol ich a už mali plán novej dispozície

Zdvižno-posuvné dvere sú bezbariérové

Označujú sa tiež ako HS portály (z nemeckého hebe-schiebe). Je to konštrukčne úplne iný prvok než sklopno-posuvné dvere (nazývané aj odsuvno-posuvné či paralelne posuvné). Majú iný typ profilu, špeciálne kovanie atď. To všetko preto, aby maximálne veľkú zasklenú plochu bolo možné ľahko otvárať.

Zdvižno-posuvné dvere z PVC profilov majú maximálne rozmery posuvného krídla 3 × 2,5 m a jeho hmotnosť môže dosiahnuť až 250 kg! Maximálna šírka dverí (vrátane fixnej časti, ktorú neposúvame) je 6 m. Výrobcovia hliníkových profilov si však poradia s ešte väčšími rozmermi. Zdvižno-posuvný mechanizmus zaisťuje, že dvere možno ľahko otvoriť (a to dokonca jednou rukou). Samozrejme, je možné zaobstarať si aj elektrický pohon, vďaka ktorému môžete dvere otvoriť diaľkovým ovládaním. Manuálne ovládanie funguje tak, že otočením kľučky sa dvere nadvihnú a pozdĺž fixného krídla ich potom jednoducho odsuniete.

„Ďalšou výhodou tohto typu dverí je ich minimálny prah (max. 20 mm), spĺňajú teda požiadavky na bezbariérovosť. V ponuke je i variant prahu, ktorý nie je potrebné zapúšťať do podlahy, takže sa tieto dvere hodia nielen do novostavieb, ale i do rekonštruovaných budov,“ vysvetľuje Richard Vácha, technický manažér spoločnosti Deceuninck.

Prečítajte si tiež
Kompletná rekonštrukcia radového domu pre úspešného českého režiséra trvala štyri roky

Z hľadiska ceny vychádzajú najlepšie zdvižno-posuvné dvere z PVC profilov, ale aj tak ide o drahší prvok a ich cena sa pohybuje okolo 2 200 € (v závislosti od rozmerov a zvoleného zasklenia). Tepelnoizolačné vlastnosti zdvižno-posuvných dverí sú rovnaké ako pri iných otvorových výplniach. Sú vhodné nielen do moderných novostavieb, ale aj na rekonštrukcie. Jednoducho tam, kde chcete otvárať plochu širšiu ako 1,5 m.

Moderná jedáleň s posuvnými dverami

Veľké zasklené plochy na terasu rodinného domu predstavujú aj pre ich výrobcov pomerne veľkú výzvu. Ide o ťažké prvky, ktoré musia mať dostatočnú pevnosť a zároveň byť ľahko ovládateľné. Zdvižno-posuvné dvere z PVC profilov majú maximálne rozmery posuvného krídla 3 × 2,5 m a jeho hmotnosť môže dosiahnuť až 250 kg. Zdroj: Deceuninck

Sklopno-posuvné dvere možno posunúť do šírky 1,5 metra

Pri tomto type dverí nájdete aj označenie odsuvno- alebo paralelne posuvné. Ide o štandardný prvok, ktorý sa konštrukčne zhoduje s bežným oknom. Preto vyniká najmä odolnosťou proti vetru a dažďu, ale aj tepelným stratám. „Aby ste prvok mohli bez problémov ovládať, sú rozmery sklopno-posuvných dverí limitované. A pretože ide de facto o okno, musíte aj na úrovni podlahy prekračovať celý „okenný“ rám, teda 7,5 až 8 cm.

Prečítajte si tiež
Jedinečný podkrovný byt v Bratislave prekvapuje zimnou záhradou v centre dispozície

Pri týchto terasových dverách nemáme možnosť elektrického pohonu,“ upozorňuje R. Vácha. Čo sa týka manuálneho ovládania, máte dve možnosti – normálna kľučka alebo tzv. nútené ovládanie, keď sa pohyb kľučky prenáša i na odsun krídla do strany, takže nemusíte vynakladať veľké fyzické úsilie.

Pri sklopno-posuvných dverách sme limitovaní medznými rozmermi – odporúčaná maximálna šírka posuvného krídla je ,ibaʻ 1,5 m.

Cena sklopno-posuvných dverí je prijateľnejšia. Tie s PVC profilmi si môžete zaobstarať od 1 100 €, opäť v závislosti od rozmerov a zasklenia. Okrem toho, že sú tieto dvere lacnejšie, majú vynikajúcu tesnosť. Nie sú však bezbariérové a krídlo z PVC profilu možno posunúť iba do šírky 1,5 m.

Zdvižno-posuvné dvere na rodinnom dome (Deceuninck)

Zdroj: Deceuninck

Zdvižno-posuvné balkónové dvere otvárajú novú možnosť prepojenia interiéru a exteriéru. Môžu byť až 2,6 m vysoké a 6 m široké. Vzniká tak veľká zasklená plocha, ktorá presvetlí interiér. So zdvižno-posuvným systémom bez námahy odsuniete veľké krídlo dverí a prepojíte byt so záhradou, balkónom alebo terasou. Dvere môžu byť aj bezbariérové, PVC prah je totiž vysoký len 19 mm. Súčiniteľ prechodu tepla rámu Uf = 1,3 W/(m2 . K), 5 komôr, vstavaná hĺbka 76 mm, možnosť zasklenia 24 až 42 mm, zvukotesné sklo 52 mm, bezbariérový prah, výška až 2,6 m, šírka až 6 m. www.deceuninck.sk

Sklopno-posuvné dvere zimnej záhrady s PVC profilmi

Zdroj: Deceuninck

Odsuvno-posuvné alebo sklopno-posuvné balkónové alebo terasové dvere vpustia do domu záplavu svetla. Vďaka dvom alebo štyrom krídlam s výškou až 2,3 m a šírkou až 1,6 m získate veľkú zasklenú plochu. Vyrábajú sa v 4-komorovom i 5-komorovom vyhotovení. Vďaka tomu sú vhodné do zateplených rodinných aj pasívnych domov. S kvalitným tesnením a možnosťou zasklenia až 56 mm znižujú výdavky za energiu. www.deceuninck.sk

Text: spracované v spolupráci s Deceuninck

Foto: Deceuninck

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Dvere, brány
Tagy: HS portály okenné profily posuvné dvere terasy vonkajšie dvere Zdvižno-posuvné dvere
Zdieľať článok

Diskusia