Skromné dvere, múdre steny

Skromné dvere, múdre steny

15. 12. 2005
Zdieľať

Posuvnými dverami alebo stenami možno meniť vzhľad a veľkosť priestorov, dynamicky obmieňať dispozičné riešenie. Môžu rozdeliť veľkú miestnosť na viacero malých, čo sa dá veľmi dobre využiť napríklad na spájanie a delenie zasadacích miestností. Podobne nimi možno spojiť interiér s exteriérom, čo oceníte najmä v lete, keď bude obývačka pokračovať až na terasu.

Posuvné dvere – prirodzená súčasť interiéru

Asi každý pozná japonské – prísne minimalistické priestory, kde väčšina, pre nás nenahraditeľného, nábytku chýba a dvere nahrádzajú nenápadné posuvné prvky bez viditeľných kovaní. Aj v súčasnosti, v čase rastúcej globalizácie, si japonské interiéry zachovávajú svoju tvár, kde sú dôležitým prvkom práve posuvné dvere. Japonci využívali výhody posuvných dverí medzi prvými. Koniec koncov, kde inde si môžu ľudia uvedomovať potrebu úspory priestorov viac ako tam, kde ho nie je nazvyš?


Skromné dvere, múdre steny

38412

Klasické, jednokrídlové otváravé dvere zaberajú až 1 m2 priestoru, ktorý sa nemôže využiť inak. Japonci vedia, že klasické dvere sú drahé, pretože uberajú z ich životného priestoru, zaplateného ťažkými peniazmi. Dnes, keď už aj u nás stúpajú ceny nehnuteľností do závratných výšok, začíname šetriť priestorom aj my. Veď prečo platiť za plochu, ktorú nevyužívame? Ak máte v byte pätoro klasických dverí, strácate 5 m2, ktoré by inak mohli znamenať napríklad jednu komfortnú komoru navyše.

Nezanedbateľná je aj estetika posuvných dverí. Vďaka svojej jednoduchosti sú všade vítané, hodia sa do minimalistických aj komplikovaných interiérov. Zasklené posuvné dvere môžu mať na rozdiel od klasických jednotný vzhľad a tenšie rámy, v čoho dôsledku pôsobia kompaktnejšie a jednoduchšie.

Zloženie posuvných dverí


Skromné dvere, múdre steny

38407

Základnými prvkami posuvných dverí sú dverové krídlo (prípadne viacero krídel), vodiaci systém a stabilizácia. Vodiaci systém sa dnes obvykle umiestňuje do nadpražia dverí. Stabilizačný prvok zabraňuje vybočeniu krídla a tvorí ho koľajnička, po ktorej sa pohybuje tŕň alebo koliesko. Ľahšie typy posuvných dverí netreba stabilizovať, naopak exteriérové posuvné dvere, ktoré sú výnimočné z viacerých stránok, musia byť vybavené stabilizačným prvkom.
Inými, z hľadiska prevádzky nemenej dôležitými prvkami sú kovania, ktoré pri úplnom otvorení krídla neprekážajú, kefky, ktoré zabraňujú vniknutiu prachu do puzdra, a dorazy, vďaka ktorým dverné krídlo nenaráža na okraj puzdra a je v otvorenej polohe aretované. Okrem toho zabezpečujú pohodlné zatvorenie úplne otvoreného krídla v stene, paradoxne, nie ťahom, ale tlakom, čo je praktické. Dvojkrídlové posuvné dvere sa môžu otvárať simultánne, čo rieši tzv. súprava na simultánne otváranie. Predáva sa samostatne a možno ju namontovať až dodatočne.

Otváranie

Posuvné dvere sa môžu otvárať po koľajničke pred pevným krídlom, pred stenou alebo v stene, prípadne, ak sú viackrídlové, možno ich zasúvať aj do zákrytu pred iné krídlo. Ideálne je, ak sa dvere skryjú do steny, ktorá môže byť tehlová alebo sadrokartónová.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Skromné dvere, múdre steny

38409

Dvere v sadrokartónovej priečke

Sadrokartónové priečky sú v súčasnosti najobľúbenejšími a najpoužívanejšími priečkami v bytoch aj domoch. Zložením – sadrokartón, medzera alebo zvuková izolácia, sadrokartón – lákajú, aby sa z nich stalo „puzdro“ na posuvné dvere. Avšak každý, kto pozná konštrukciu sadrokartónovej steny, vie, že to má predsa len jednu chybičku. Je ním stuženie stojkami, ktoré spájajú sadrokartónové obklady v rozstupoch po 60 cm. Vynechať ich nemožno, pretože bez nich by priečka nebola stabilná. Preto sa stuženie v časti, ktorá slúži na zasunutie krídla, musí riešiť špeciálnymi náhradnými profilmi. Tie síce neprepájajú obe časti opláštenia, ale tým, že sú priskrutkované na nosník, plne nahrádzajú regulárne stojky. Na profily možno uchytiť sadrokartónové panely, a tak sa rozdiel medzi puzdrom a priečkou stratí.


Skromné dvere, múdre steny

38417

Posuvný mechanizmus dverí je ukrytý v nosníku a po zložení horného obloženia dverí a vysadení krídla ho možno vybrať či opraviť kedykoľvek. A aká hrubá musí byť stena, aby skryla krídlo? Možno vás to prekvapí, ale krídlo s hrúbkou 40 mm možno zabudovať už do steny hrubej 100 mm.

Princíp posuvných dverí je veľmi jednoduchý a vďaka tomu, že sa skladá iba z tyčových profilov, predáva sa v škatuli, s ktorou sa bez problémov zmestíte aj do autobusu. Ani zmontovanie nie je problém, zvládne ho každý.

Opísaný systém nie je jediný. Každá firma má svoj patent, ale zásadne sa od seba nelíšia. Druhým systémom, ktorý stojí za spomenutie, je podobný systému v tehlovej priečke, ale s tým rozdielom, že kovový rošt nahrádzajú profily na upevnenie sadrokartónových dosiek. Jeho nevýhodou je, že sa kupuje vcelku a manipulácia s ním nie je až taká jednoduchá.


Skromné dvere, múdre steny

38411

Dvere v tehlovej stene

Ani v tehlovej stene nie sú posuvné dvere nemožné. Puzdro dverí sa vyrobí z profilovaného plechu a na ten sa pomocou očiek pripevní hustý kovový rošt, ktorý niekoľko centimetrov presahuje do muriva. Tým sa docieli spoľahlivé spojenie rámu so štruktúrou muriva a predíde sa vzniku prasklín v mieste spojenia. Konštrukcia sa spolu so stenou omietne a tým sa zjednotí ich vzhľad.


Skromné dvere, múdre steny

38414

Posuvné exteriérové dvere

Použitie posuvných dverí medzi exteriérom a interiérom je výhodné nielen pre praktickú manipuláciu, ale predovšetkým preto, že otvorením viacerých dverných krídel možno dokonale prepojiť vonkajšiu a vnútornú časť domu. Veľmi úzke spojenie vnútorných a vonkajších priestorov je tiež jedným zo znakov japonskej architektúry. Japonské izby sú chvíľami záhradami – a záhrady zase obydliami. Avšak nemusíte žiť v Japonsku alebo byť vyznávačmi ázijského života, aby ste výhody takéhoto spojenia, napríklad obývačky a terasy, ocenili.


Skromné dvere, múdre steny

38413

Špecifickým prípadom je otvorenie interiéru do átria. Aj keď u nás sa takéto riešenie domov ešte nezaužívalo, možno si nájdeme k nemu cestu práve vďaka posuvným dverám. Jednoduchú manipuláciu zabezpečuje systém dorazu, ktorý pootočením kľučky „prilepí“ dverné krídla k sebe. Všetko je zabezpečené tak, aby manipuláciu zvládlo aj dieťa. Posuvný mechanizmus je podobne ako pri interiérových dverách zväčša v hornej časti. Spodná časť slúži na stabilizáciu. Exteriérové dvere musia spĺňať viacero požiadaviek, napríklad na tepelnotechnické vlastnosti a bezpečnosť, ktoré sú rovnaké ako pri klasických otváravých balkónových dverách a oknách. Aj pri posuvných dverách sú samozrejmosťou izolačné sklá, celoobvodové tesnenie a kovanie.

Posuvné steny

V interiéroch sa čoraz častejšie používajú multifunkčné priestory, ktorých jednotlivé časti sú prepojené širokými stavebnými otvormi. Takto možno deliť a spájať obývačku s kuchyňou alebo halou, izbu so šatníkom a pod. Uzavretie priestoru posuvnou stenou je šalamúnskym riešením pre každého, kto miluje otvorené priestory, ale zároveň vie, že aj keď sú krásne, nie vždy sú účelné.

Kategória: Dvere, brány
Tagy: dvr podve posuvné dvere posuvné steny priestor
Zdieľať článok

Diskusia