Záber na topánky pred rohožou pri dverách.
Zdroj: OSORIOartist/Shutterstock

Zariaďujete? Tieto tipy sa vám budú hodiť!

25. 01. 2024 Zdieľať

Zariaďovanie interiéru – to je kopec menších, či väčších diliem a nutných rozhodnutí. Aká kuchynská linka, aké podlahy, aké vodovodné batérie, aké kľučky na vchodové dvere? To všetko treba rozhodnúť. Ak nemáte k dispozícii interiérového dizajnéra alebo architekta, toto bremeno ostáva na vašich pleciach. Niektoré veci vyberáme radšej, niektoré sú pre mnohých z nás len nutnosťou. Výber dverných prahov nie je práve najobľúbenejšou disciplínou, ale rozhodne je to vec, ktorú netreba podceňovať!

Dverné prahy sú jednou z najnamáhavejších častí dverových systémov, a aj keď si to veľakrát neuvedomujeme, ovplyvňujú izolačné vlastnosti každých dverí a tým pádom aj celých miestností. Vyberajte ich preto s rozumom a dôkladne zvážte všetky skutočnosti. Pre lepšiu orientáciu je dobré si na začiatok ujasniť, aké sú vlastne alternatívy riešení dverných prechodov v interiéri. Na výber máte:

  •     klasické drevené dverné prahy,
  •     prahové výsuvné lišty. 

Drevené dverné prahy

Drevené prahy sú klasikou, ktorá neomrzí. Kvalitné vysoko-odolné drevo môže byť opracované rôznymi spôsobmi, aby bolo maximálne chránené pred mechanickým poškodením. 

Prahy sa predávajú v štandardných rozmeroch, avšak na požiadanie je možné vyrobiť prah aj v atypických rozmeroch,či tvaroch. Do drevených prahov vám na požiadanie stolár vyfrézuje drážku a pridá vhodné tesnenie, čo je dôležité najmä pri vstupných dverách.

Vyberať si môžete z veľkého množstva dekorov, avšak väčšinou sa snažíme zladiť prah s podlahou, či zárubňami. Medzi najpopulárnejšie odtiene patria:

  •     orech, 
  •     rustik, 
  •     grafit, 
  •     wenge. 

Prahová výsuvná lišta

Ak nechcete robiť kompromisy v izolácii a hľadáte sofistikované bezbariérové riešenie zvoľte namiesto klasického prahu prahovú výsuvnú lištu. Prahová lišta získava čoraz viac na popularite a učarovala mnohým dizajnérom a architektom. 

Lišta sa zapracuje priamo dospodu dverí a keď sa zatvoria, zo spodnej časti dverného krídla sa vysunie tesniaci mechanizmus. Ide o veľmi elegantné a funkčné riešenie.

Výsuvné prahové lišty je možné použiť do dymotesných a protipožiarnych dverí, avšak skvele poslúžia aj v moderných domácnostiach. Vďaka inštalácií do dverí zostáva podlahová plocha celého bytu, či domu absolútne neporušená a bezbariérová.

Zdroj: PR článok MP KOVANIA s.r.o

Kategória: Dvere, brány
Tagy: Bezbariérové vstupy bezpečnostné dvere interiérové dvere
Zdieľať článok
Svojpomocnou výrobou posuvných dverí znížil tepelné straty v chodbe domuUrob si sám

Svojpomocnou výrobou posuvných dverí znížil tepelné straty v chodbe domu

Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietkyUrob si sám

Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietky

Spestrite si záhon letničkami: 6 očarujúcich druhov, ktoré musíte maťZáhrada

Spestrite si záhon letničkami: 6 očarujúcich druhov, ktoré musíte mať

Ako správne vybrať drevo na kúrenie?Dom z tehly

Ako správne vybrať drevo na kúrenie?