garáž rodinného domu

Ako vybrať nové garážové dvere? Porovnali sme výhody rôznych typov

Galéria (10)
Zdroj: iStock
24. 05. 2023
Zdieľať

Stojíte pred voľbou novej garážovej brány a neviete, pre akú sa rozhodnúť? Poradíme vám, čo by ste mali pred kúpou zohľadniť, aké máte možnosti výberu, aké sú rozdiely medzi jednotlivými bránami a v čom sú ich špecifiká.

Výberu garážovej brány by ste mali venovať dostatočnú pozornosť, pretože ide o prvok, ktorý dotvára váš dom a ktorý vám bude slúžiť roky desaťročia. Garážové dvere by mali byť v prvom rade funkčné, bezpečné a kvalitné. Až v ďalšom kroku sa zamerajte na dizajn a materiálové či farebné vyhotovenie.

garáž pri rodinnom dome

Zdroj: Lomax

1.Vyberte si typ

Trh s garážovými bránami (dverami) je veľmi pestrý. Na výber máte od lacných modelov až po veľmi luxusné, ktoré okrem nadštandardných technických prvkov ponúkajú aj výnimočný dizajn.

Nie všetky však musia byť vhodné pre vašu garáž. Najmä v prípade rekonštrukcií býva rozhodujúcim faktorom stavebná pripravenosť.

Podľa spôsobu otvárania sa stretnete s bránami sekciovými, posuvnými, rolovacími, dvojkrídlovými a výklopnými.

Prečítajte si tiež
Ako sa býva na križovatke? Dom s modernými i tradičnými prvkami má átrium, záhradu vo svahu aj terasu na garáži

Sekciové garážové brány

Zasúvajú sa po vodiacich koľajniciach pod strop, takže tu nesmú mať žiadnu prekážku. Možno ich použiť vo väčšine garáží, ideálne tam, kde sú po stranách okná.

Výhody: sú bezpečné, majú dlhú životnosť, možno ich inštalovať bez väčších stavebných úprav, majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti a sú vhodné aj do vykurovaných garáží, môžu sa ovládať manuálne alebo automaticky, sú k dispozícii z ocele alebo dreva, veľké množstvo farieb a povrchových úprav.

sekciová garážová brána, kresba

Zdroj: Access garage doors

Posuvné brány

Odlišujú sa od sekciových len zasúvaním vedľa bočnej steny. Sú teda vhodné aj do garáží s nízkym stropom. Oceníte ich tiež vtedy, ak používate garáž ako vstupné dvere do domu. Istou nevýhodou je, že nesmú mať prekážky na stene, kde sa zasúvajú.

Výhody: sú vhodné do garáží s nízkym stropom, neznižujú priechodnú výšku stavebného otvoru, majú minimálne nároky na uchytenie v stavebnom otvore, na prechod ich stačí otvoriť len čiastočne, vďaka absencii káblov a pružín patria medzi špičku z hľadiska životnosti, tepelnoizolačné vlastnosti a možnosti ovládania sú rovnaké ako pri sekciových bránach, veľká škála štýlov, farieb a povrchových úprav.

garážová brána posuvná

Zdroj: Access garage doors

Rolovacie brány

Nezaberajú takmer žiadne miesto a možno ich nainštalovať do hotových garáží aj bez stavebných úprav. Lamely sa zrolujú do viditeľného alebo skrytého boxu, ktorý sa umiestňuje až nad stavebný otvor.

Výhody: priestorovo najúspornejšie riešenie – nezaberajú miesto v garáži ani pred ňou, môžu sa inštalovať aj na vonkajšiu stranu otvoru,  jednoduchá inštalácia bez potreby stavebných úprav, takmer nulové nároky na údržbu, minimálna poruchovosť, môžu sa ovládať manuálne aj automaticky, jednoduchá výmena lamiel v prípade poškodenia, množstvo farieb i drevených dekorov.

rolovacia garážová brána, kresba

Zdroj: Access garage doors

Klasické dvojkrídlové brány

Sú rovnako nenáročné na priestor v garáži a stavebné úpravy. Je vhodný aj tam, kde chcete zachovať pôvodný vzhľad staršieho domu.

Výhody: kvalitné vyhotovenie z ocele, hliníka alebo dreva, široký uhol otvárania brány 180°, manuálne ovládanie zaručuje nulovú poruchovosť a dlhú životnosť brány, možnosť voľby otváranie smerom von alebo dnu, výroba aj na mieru, široká škála štýlov, farieb a povrchových úprav

dvojkrídlová garážová brána

Zdroj: Access garage doors

 Výklopné brány

Zasúvajú sa ako celok pod strop garáže, sú najlacnejším typom. Brána však pri otváraní presahuje do priestoru pred garážou, tesne pred ňou preto nie je možné parkovať. Ich nevýhodou je aj presah pružinového mechanizmu do otvoru (takéto zúženie môže skomplikovať vjazd).

Výhody: cenovo dostupné riešenie, jednoduché konštrukčné vyhotovenie, ovládanie pomocou ťažných pružín alebo elektrickým pohonom, Tichý chod a veľmi plynulý rozjazd a dojazd, možnosť inštalácie prechodových dverí alebo okien priamo do brány, brána pri otvorení zasahuje do priestoru pred garážou, v ponuke z ocele alebo masívneho dreva.

výklopná garážová brána, kresba

Zdroj: Access garage doors

výklopná garážová brána

Zdroj: Access garage doors

 

2. Zvážte možnosti ovládania

Automatické otváranie brány je v súčasnosti už štandardným doplnkom, ktorý prispieva k vyššiemu komfortu. „Ak nechcete pri vchádzaní do garáže zakaždým vystupovať z auta, ideálnou voľbou je motorový pohon s diaľkovým ovládaním. Musíte však počítať so zásuvkou na 230 V a opatreniami v prípade výpadku elektriny,“ odporúča Petr Přichystal.

Brány môžete ovládať manuálne, pomocou aplikácie v mobilnom telefóne, čipom, pomocou odtlačku prsta alebo kombináciou možností. Na spôsobe ovládania pri konkrétnom modeli brány sa dohodnete priamo s výrobcom, ktorý by vám mal vysvetliť aj všetky podrobnosti.

Prečítajte si tiež
Neuveriteľné! Zo starej garáže vytvorili malý a útulný loft, v ktorom nájdete aj zapustenú vaňu

3. Overte kvalitu garážových dverí

Najčastejšie používané garážové brány sa skladajú z panelov a pohyblivých prvkov. O panely sa strachovať nemusíte, pretože sú veľmi trvácne a ich životnosť dosahuje desiatky rokov. Koľko však konkrétna brána vydrží, závisí od kvality jej pohyblivých prvkov.

„Vodiace koľajnice (pre sekciové a posuvné brány) sa štandardne vyrábajú z pozinkovanej ocele z profilov rôznych hrúbok, zväčša od 1 mm do 2 mm. Tento naoko nepodstatný údaj má však značný vplyv na rýchlosť opotrebovania a na celkovú pevnosť a hlučnosť brány,“ upozorňuje zástupca výrobcu garážových brán.

Vplyv na hlučnosť a plynulosť pohybu majú aj vodiace kolieska. Kvalitné kolieska sú vybavené valivými ložiskami a nylonovým telom.

Car parked in front of a house

Zdroj: iStock

Ďalším prvkom, od ktorého sa odvíja životnosť, sú pánty. Štandardne sa používajú oceľové pozinkované pánty, vyššou triedou sú masívne hliníkové pánty (eloxované alebo farbené), ktoré sú okrem iného vybavené aj samomazacími nylonovými podložkami zabezpečujúcimi tichší a bezúdržbový chod.

Na vyváženie brány slúžia pružiny, ktoré sú dimenzované podľa jej šírky a výšky – stretnete sa s torznými alebo bočnými pružinami. Rozdiel je najmä v životnosti, ktorá sa udáva v počte cyklov ( jeden cyklus znamená otvorenie a zatvorenie brány). Životnosť torzných pružín je okolo 20 000 cyklov, zatiaľ čo pri bočných pružinách je asi polovičná.

Prečítajte si tiež
Z ulice vidíte iba garáž, neverili by ste, čo sa skrýva za ňou! Klesajúci terén smerom od ulice využili v prospech súkromia domácich

 4. Zaujímajte sa o bezpečnostné prvky

Podľa bezpečnostných noriem EÚ musia mať moderné brány niekoľko bezpečnostných prvkov.

V prvom rade mechanizmus proti privretiu prstov – pohyb panelov a spoje sú navrhnuté tak, aby nedošlo k privretiu prstov medzi panely zatvárajúcej sa brány. Ochrana funguje zvonka aj zvnútra.

Ak sa pretrhne alebo uvoľní torzná pružina, brána musí mať bezpečnostný systém, ktorý zabráni jej pádu.

A napokon ampérometrická ochrana, ktorou disponujú automatické brány vybavené elektrickým pohonom. V prípade dotyku spodnej hrany brány s prekážkou dôjde k zastaveniu pohybu a otvoreniu brány.

Ak akýkoľvek z týchto mechanizmov chýba, určite bránu nekupujte,“ radí Petr Přichystal.

Ak vás zaujímajú nadštandardné bezpečnostné prvky, výrobcovia brán vám ich istotne radi ponúknu. K tým najzaujímavejším patrí napríklad otváranie brány na fotobunku alebo pádové brzdy na zvýšený pocit bezpečia.

garáž rodinného domu

Zdroj: iStock

5. Informujte sa o záruke a ostatných službách

Každý výrobca udáva inú záručnú lehotu, štandardom je však päť rokov a viac podľa toho, či ide o panely alebo kovové komponenty. Niektorí výrobcovia  poskytujú aj dvakrát dlhšiu záruku.

Okrem záruky sa u predajcu informujte aj na to, aké služby vám ponúka. Chce od vás, aby ste si sami zamerali stavebný otvor? Od takého predajcu radšej dajte ruky preč. Ak urobíte chybu, vyrobia vám bránu, ktorá nebude pasovať a ktorú navyše nebudete môcť reklamovať. Meranie by mal vždy robiť technik, rovnako aj odbornú montáž. Aj na tú sa totiž vzťahujú záruky v prípade reklamácie,“ dodáva na záver odborník.

Text: Mirka Maceková, odborná spolupráca Petr Přichystal (Lomax)
Foto: Lomax, iStock

Kategória: Dvere, brány
Tagy: garáž garážová brána garážové dvere Praktické rady
Zdieľať článok
Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stienDom z tehly

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stien

Diskusia