Aké faktory zohľadniť pri výbere kotla

17. 05. 2016
Zdieľať

Pred výberom kotla by ste mali zvážiť dostupnosť vykurovacieho média, objem vykurovaného priestoru, veľkosť a spôsob odvetrania priestoru kotolne a ďalšie faktory. Viete ktoré?

1 Dá sa ušetriť na kúrení? 

Z ekonomického hľadiska je dôležité, aby ste si vybrali kondenzačný kotol so správnym výkonom. Kotol s veľmi nízkym výkonom dom nevykúri. Ak bude jeho výkon príliš vysoký, bude pracovať so zníženou účinnosťou s častými štartmi, čo znižuje životnosť kotla. Ušetriť na účtoch za plyn môžete, ak si vyberiete kondenzačné vykurovacie zariadenie s modulovaným výkonom. Nízku minimálnu hodnotu výkonu oceníte najmä v prechodných obdobiach, keď kotol potrebujete len na prikúrenie. K najúspornejším kotlom v súčasnosti patria práve tie kondenzačné, ktoré v nízkoteplotnom systéme dokážu pracovať so stupňom využitia 106 až 109 %.

2 Rátať s výmenou radiátorov? 

Výmena starého kotla za nový kondenzačný nemusí byť až taká náročná. Staršie vykurovacie systémy sú zväčša predimenzované a často pracujú s teplotou vykurovacej vody na hranici kondenzácie. V takomto prípade nie je nevyhnutné radikálne zasahovať do systému a meniť aj radiátory.

3 Kam umiestniť kotol? 

V interiéri sa ľahšie umiestňujú závesné kotly, ktoré sú na rozdiel od stacionárnych menšie a ľahšie. Nezvyčajné v súčasnosti nie je ani umiestnenie kotla v kúpeľni, predsieni či kuchyni. V prípade, že sa kondenzačný kotol bude používať aj na prípravu teplej vody, odporúča sa umiestniť kotol či zásobník v blízkosti odberného miesta, a to z dôvodu zníženia tepelných strát v rozvodoch teplej vody a úspory vody.

4 Kotol plus solárny systém? 

Väčším domácnostiam s vyššími nárokmi na teplú vodu sa oplatí investovať do kombinovaného systému – kondenzačného kotla a solárneho systému na prípravu teplej vody. Ten pomôže ušetriť až 70 % nákladov na ohrev teplej vody. A to aj v prechodnom období, keď je dostatok slnečného žiarenia a nevyžaduje sa dohrievanie vody kotlom. 

odborník radí

Ing. Juraj Malík
produktový manažér značky Vaillant

Aké kotly možno použiť v kombinácii s podlahovým vykurovaním?
Ako zdroje tepla zvyknú byť pri teplovodnom podlahovom vykurovaní použité klasické plynové kotly, kotly na tuhé palivo i elektrokotly. Najmenej vhodné je zapojenie podlahového vykurovania na kotol pre tuhé palivá, pretože toto vykurovacie zariadenie má veľmi ťažko ovládateľný výkon. Pri takomto riešení býva nevyhnutnosťou pripojiť do systému aj akumulačnú nádrž, ktorá zachytí prebytky tepla. Za akumulačnou nádržou musí byť nainštalovaný zmiešavací trojcestný ventil, ktorého úlohou je regulácia teploty vykurovacej vody do podlahového vykurovania.

Ktorý kotol je najvhodnejší?
Pri teplovodnom podlahovom vykurovaní je vhodnou voľbou nízkoteplotný zdroj tepla. Taký, ktorý priamo zabezpečuje vykurovaciu vodu potrebnej teploty. Medzi najčastejšie zdroje patria kondenzačné vykurovacie zariadenia. Kondenzačný kotol je veľmi vhodný, pretože sa vyznačuje širokou moduláciou výkonu a pri nižších teplotách pracuje – v porovnaní s klasickým kotlom – s vyšším normovaným stupňom využitia, a teda úspornejšie.

Radiátory aj podlahové kúrenie?
Pri výbere vhodného kotla do domu či bytu, v ktorom rátate s radiátormi aj s podlahovým vykurovaním, by vám mal poradiť skúsený odborník. Ten by mal uskutočniť obhliadku a na základe nej vám odporučiť vhodné vykurovacie zariadenie. Jeho výber závisí od tepelných strát domu či bytu. Najmä v starších rodinných domoch treba tepelné straty znovu prepočítať. Na základe toho bude možné dostatočne presne nadimenzovať kúrenie, teda určiť aj potrebný výkon kotla. Aj do kombinovaného systému je vhodný kondenzačný kotol. Pri takomto systéme je teplota vratnej vody dostatočne nízka, aby mohol kotol pracovať v kondenzačnom režime, a tým šetriť plyn aj užívateľovu peňaženku.

Štítky už aj na kotloch

Jaroslav Rehuš
technický špecialista Vaillant Group Slovakia

Počula som o smernici ErP. Čo pre domácnosti znamená? Čo majú robiť domácnosti, ktoré používajú staré vykurovacie zariadenia?
Energetickú účinnosť zariadení a ochranu životného prostredia majú zlepšiť  nariadenia, s ktorými prišla Európska únia. V platnosti sú od 26. septembra 2015 a týkajú sa všetkých kotlov a vykurovacích zariadení, ktoré budú nainštalované po tomto dátume. Poznáme ich ako ErP smernice. Podstatou nariadenia je požiadavka na označovanie výrobkov štítkami, ktoré obsahujú informácie o ich energetickej účinnosti a výkonnosti. Pre vás ako spotrebiteľa smernica ErP v praxi znamená, že jednotlivé výrobky (kotly, tepelné čerpadlá, kombinované zariadenia, zásobníky/ohrievače vody atď.) budú na základe parametrov zaradené do tried účinnosti od G po A++ (pre kotly) a od G po A (pre zásobníky teplej vody). Ide o rovnaký princíp, na ktorý ste zvyknutí napríklad pri práčkach či chladničkách.  Upozorňujeme však, že ani najlepší energetický štítok nemusí vždy predstavovať to najlepšie riešenie pre vás. Výrobcovia by vám mali poskytnúť odborné informácie o všetkých možnostiach a nájsť pre vás plne vyhovujúce riešenie.

Jedným z ďalších dôsledkov ErP je vyradenie veľkej časti nekondenzačných kotlov z výroby. Ide o kotly, ktoré majú výraznú nadspotrebu elektrickej energie – až desaťnásobne vyššiu, ako potrebuje najnovšia generácia kotlov. Vzhľadom na to, že kondenzačné kotly sú energeticky účinnejšie, budú štandardným riešením pre väčšinu malých a stredne veľkých inštalácií. Ak ste ešte stále nevymenili starý nekondenzačný kotol za nový, netreba panikáriť. Môžete ho používať aj po stanovenom termíne. Podmienkou však zostáva pravidelný servis. 

text spracované v spolupráci s firmou Vaillant Group Slovakia
foto Vaillant
zdroj: časopis Tvorivé ekobývanie 1/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Energia
Tagy: kotol vykurovanie
Zdieľať článok

Diskusia