Krbové kachle
Zdroj: Mountfield

Ako ušetriť za kúrenie a nemrznúť

08. 09. 2020 Zdieľať

Pohľad do plameňov býva tým najlepším odreagovaním od problémov každodenného života. V jesenných a zimných mesiacoch nám môžu pohľad do ohňa poskytnúť krbové kachle. Podľa čoho sa ale pri ich výbere riadiť, aby dobre fungovali?

Výhodou krbových kachlí je popri rovnomernom rozdelení tepla po celej domácnosti aj nezanedbateľná úspora energie. Investícia do zaobstarania kachlí sa vám približne za rok vráti v rozdiele cien kuriva. Okrem ušetrenia peňazí však kupujúci kladú stále väčší dôraz aj na vzhľad. Moderné krbové kachle sú totiž aj dizajnovou dominantou interiéru. Vyberiete si kachle s panoramatickým presklením, ktorým je vidieť oheň z troch strán? Dáte prednosť atypickému pieskovcovému obkladu? Alebo radšej zvolíte klasickú kachľovú pec?

Krbové kachle

Krbové kachle Azul sa stanú obdivovaným doplnkom každej domácnosti. Upútajú atraktívnym pieskovcovým obkladom a elegantným dizajnom. Zdroj: Mountfield

Skôr než začnete vyberať dizajn, mali by ste zvážiť typ kachlí. Pre tých, ktorí uvažujú o kúpe kachlí do rodinného domu alebo bytu, sú najlepšou voľbou oceľové dvojplášťové kachle, kachľové pece, alebo peletové kachle.

Dvojplášťové oceľové kachle sa pomerne rýchlo zahrejú a vďaka prirodzenej cirkulácii nasajú studený vzduch od podlahy, ktorý ohrejú medzi plášťami a vrchom vypustia do miestnosti. Za predpokladu optimálneho umiestnenia dokážu bez problému temperovať aj okolité miestnosti.

kachle Gerona

Ak milujete klasiku, bude pre vás kachle Gerona tie pravé. Už na prvý pohľad vykúzlia dojem rozprávkovej chalúpky z dôb našich prababičiek. Vďaka veľkému podielu keramiky majú navyše vysokú tepelnú účinnosť a ekonomickú prevádzku s nízkou spotrebou paliva. Zdroj: Mountfield

Kachľové pece sú zase romantika. S dizajnom môžete čarovať ako sa vám páči a v ich prospech hovoria aj technické argumenty. Vynikajú vysokou účinnosťou, ktorá sa pohybuje medzi 80 až 90 %. Prevádzka je veľmi ekologická s nízkou spotrebou paliva. Po zahriatí sálajú teplo dlhodobo, a to aj niekoľko hodín po vyhasnutí. Nezanedbateľné sú aj malé nároky na obsluhu, prakticky žiaden servis a veľmi dlhá životnosť.

Moderný spôsob kúrenia predstavujú kachle na pelety. Sú nielen ekologické, pretože s nimi nevyjde žiaden drevený odpad nazmar, ale aj samostatné. Nemusíte každú chvíľu prikladať drevo a strážiť oheň, aby nevyhasol. Kachle sa postarajú skoro o všetko samy. Vo vnútri majú zabudovaný zásobník, kam nasypete pelety, na digitálnom displeji nastavíte požadovanú teplotu a čas, kedy chcete mať v miestnosti teplo, a kachle zabezpečia všetko ostatné. Teplotu môžete jednoducho regulovať stlačením tlačidla.

peletové kachle

Kompaktné peletové kachle Delia majú oceľový skelet, automatickú reguláciu teploty, bezpečnostný termostat s ručným resetom a možnosť variabilného napojenia na horný či zadný dymovod. Zdroj: Mountfield

Ak chcete mať krbové kachle ako primárny zdroj tepla pre väčší byt alebo dom, mali by ste uvažovať o teplovodnom výmenníku, ktorý napojíte na rozvod tepla do jednotlivých miestností prostredníctvom rúrok a radiátorov. Niektoré typy výmenníkov nemusia byť pripojené nastálo, je možné ich odstaviť, nahradiť záslepkou a v prípade nutnosti znova do systému zapojiť.

Ak chcete ušetriť ešte viac, a navyše sa správať ekologicky, môžete zvoliť kachle s terciárnym spaľovaním. Ide o spaľovací proces, ktorý zužitkuje zvyškové horľavé plyny, ktoré by za iných okolností odišli nevyužité komínom spolu so splodinami. Predlžuje sa tak doba horenia, zvyšuje účinnosť a znižuje celková spotreba paliva.

Viac informácií o cenách a ďalších produktoch nájdete na www.mountfield.sk

Zdroj: PR Mountfield a.s.

Kategória: Energia
Tagy: kachľová pec kozubové kachle
Zdieľať článok