Kotol Protherm Tiger Condens

Dosluhuje vám kotol? Jeho výmenu neodkladajte. Radíme, aké nové zariadenie si vybrať

Galéria (10)
Zdroj: Protherm
21. 05. 2023
Zdieľať

Má už váš plynový kotol najlepšie časy za sebou? Vykurovacia sezóna sa skončila, takže sa oplatí uvažovať o novom teraz, nie až na začiatku tej ďalšej. Jeho včasná výmena vám môže ušetriť nielen kopu starostí, ale aj kopu peňazí. Aké by však malo byť nové vykurovacie zariadenie? Aké ďalšie úpravy si výmena vyžiada? A na čo si pri nej dať pozor?

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá si pre svoju úspornosť získavajú čoraz väčšiu obľubu – dokážu totiž zabezpečiť až 75 % energie z prírody, teda zadarmo, a navyše obnoviteľne. Len zhruba 25 % energie potrebujú dodať vo forme elektrickej energie. Existuje viacero typov tepelných čerpadiel.

Prečítajte si, čím sa líšia tepelné čerpadlá
Tepelné čerpadlo vám môže ušetriť náklady na energie. Viete, čím sa líšia jednotlivé typy?

Pri modernizáciách starších domov a náhrade starého plynového kotla sú najjednoduchšou a najčastejšou voľbou tepelné čerpadlá typu vzduch – voda (či už splitové, alebo monoblokové). Ich inštalácia si totiž nevyžaduje náročné stavebné úpravy. Návrh, výber aj realizácia však určite patria do rúk odborníkov.

Tepelné čerpadlo Stiebel_eltron pri fasáde domu

Tepelné čerpadlo vzduch – voda HPA-O 13 C Premium (A+++) dosahuje vysokú teplotu vykurovacej vody, takže pri rekonštrukcii sa dajú využiť existujúce radiátory. Zároveň vyhovuje rôznym stavebným situáciám – vďaka vonkajšej inštalácii jednotky tepelného čerpadla je vhodné aj do malých priestorov. Slúži na vykurovanie, chladenie a ohrev vody, možno ho tiež napojiť na fotovoltický systém. Zdroj: Stiebel Eltron

 Kedy je to možné a kedy nie?

Aj v tomto prípade všetko závisí od konkrétnych podmienok, ktoré by mal posúdiť odborník. Ten po obhliadke domu zhodnotí, či je tento typ vykurovania vôbec možné použiť a aké kroky či stavebné úpravy bude treba podniknúť. Tepelné čerpadlo vzduch – voda sa väčšinou dá pripojiť aj na existujúcu vykurovaciu sústavu – či už ide o systém iba s radiátormi, alebo o kombináciu radiátorov s podlahovým vykurovaním. V niektorých veľmi starých domoch však nemusí byť takáto výmena vôbec reálna.

Ako pri každom vykurovacom systéme, aj tu návrh závisí v prvom rade od tepelných strát domu. Môže sa pritom stať, že po ich prepočítaní odborník odporučí dom najskôr zatepliť alebo vymeniť okná, aby ste tepelné straty znížili. Až potom bude možné inštalovať tepelné čerpadlo.

 Tepelné čerpadlo Vaillant aroTHERM Split pri fasáde dom, dvaja muži, bicykel

Vonkajšia jednotka tepelného čerpadla sa inštaluje v blízkosti domu. Zdroj: Vaillant

Dôležitá je aj teplota vykurovacej vody, podľa ktorej treba zvoliť vhodné zariadenie – pri konkrétnych tepelných čerpadlách výrobcovia vždy uvádzajú výstupnú teplotu, ktorú sú schopné dosiahnuť (max. teplota vykurovacej vody). Pri systémoch s radiátormi pritom môže byť potrebná vyššia teplota vykurovacej vody, napr. až 65 °C.

Praktický tip

Pri prechode na vykurovanie tepelným čerpadlom si môžete znížiť náklady na prevádzku domácnosti aj tým, že získate nárok na tarifu elektrickej energie s dvojpásmovou sadzbou. Platnosť nízkej tarify je v tomto prípade minimálne 20 hodín denne.

 

Na čo treba myslieť?

Tepelné čerpadlá typu vzduch – voda sa skladajú z vonkajšej a vnútornej jednotky – vonkajšia sa môže umiestniť do záhrady, k vonkajšej stene domu alebo na strechu garáže, interiérová jednotka sa väčšinou inštaluje do technickej miestnosti v pivnici, prípadne na prízemí domu.

Tepelné čerpadlo Protherm GeniaAir Split v garáži s autom

Tepelné čerpadlo GeniaAir Split vzduch – voda (3 – 12 kW, A+++/A++) s oddeleným chladivovým okruhom spoľahlivo vykuruje a pripraví aj teplú vodu. Zdroj: Protherm

Dôležité je pritom prepojenie vonkajšej a vnútornej jednotky cez stenu domu – ich vzájomná vzdialenosť by nikdy nemala presiahnuť odporúčania výrobcu. Nesmie sa zabudnúť ani na odtok kondenzátu.

Praktický tip

Starý plynový kotol si ponechajte ako tzv. záložný zdroj. Pre tepelné čerpadlá vzduch – voda sa vždy odporúča záložný zdroj, ktorý slúži ako doplnkový zdroj tepla pri veľmi nízkych vonkajších teplotách alebo v prípade poruchy tepelného čerpadla. Môže byť elektrický, integrovaný priamo v tepelnom čerpadle alebo externý – tým môže byť aj váš starý plynový kotol.

Na ovládanie vykurovacieho systému je potrebná montáž systémového regulátora, prípadne aj internetového modulu. Tie umožňujú ovládanie systému aj na diaľku – cez aplikáciu v smartfóne či tablete.

Ďalej sa dozviete, ako to je s elektrickými kotlami.

Kategória: Energia
Tagy: elektrický kotol plynový kondenzačný kotol tepelé čerpadlá
Zdieľať článok
Ako si pripraviť tie najlepšie nadýchané šišky plnené džemom? Tento recept zvládne aj začiatočníkUrob si sám

Ako si pripraviť tie najlepšie nadýchané šišky plnené džemom? Tento recept zvládne aj začiatočník

Neviete sa dočkať konca zimy? 7 kvitnúcich rastlín vám spríjemní čakanie na jarZáhrada

Neviete sa dočkať konca zimy? 7 kvitnúcich rastlín vám spríjemní čakanie na jar

Je čas prebúdzať zazimované muškáty! Ako postupovať, aby vás aj tento rok odmenili hustým rastom a bohatým kvitnutímUrob si sám

Je čas prebúdzať zazimované muškáty! Ako postupovať, aby vás aj tento rok odmenili hustým rastom a bohatým kvitnutím

Aký betón použiť na tvorivé domáce práce a ako s ním pracovať, aby výsledok stál za toUrob si sám

Aký betón použiť na tvorivé domáce práce a ako s ním pracovať, aby výsledok stál za to

Diskusia