Jedna centrálna lampa nestačí. Odborník radí, ako vybrať osvetlenie pre každú miestnosť
V správnom osvetlení domova sa skrýva kľúč k pohodliu a funkčnosti každej miestnosti. Centrálne svietidlo v izbe často nestačí na to, aby splnilo všetky potreby obyvateľov. Je dôležité zvážiť, aké aktivity sa v danom priestore odohrávajú, a prispôsobiť osvetlenie týmto potrebám. Vyberajte ho preto s rozvahou.
Kuchyňa: rôzne činnosti = rôzne svietidlá
V kuchyni toho robíme veľa a tieto činnosti majú rôzny charakter. Väčšina je pomerne náročná na dostatok svetla. Pri domácich prácach prinesie svetelnú pohodu neutrálne biele svetlo. Nestačí však osvetliť celý priestor jedným centrálnym svietidlom. Pridajte samostatné osvetlenie kuchynskej dosky, respektíve pracovného priestoru. Dôležité je, aby bolo dostatočne silné. Praktické je aj podsvietenie skriniek.
Náš tip
Pri výbere svietidiel myslite aj na to, že pri varení musia zvládnuť viac tepla, vlhkosti a častejšiu údržbu.
Obývačka: svetlo pre relax a efekt
Aj obývačka ako hlavná denná časť by podľa Igora Zubíčka zo spoločnosti Smartlight mala mať viacero typov osvetlenia. Opäť sa oplatí staviť na hlavné svietidlo pre celú miestnosť. Teplý odtieň svetla vytvorí príjemnú atmosféru pre návštevy i rodinnú pohodu. Bude vyhovovať aj tým, ktorí oddychujú pri televízore či dobrej knihe.
Rátajte aj so stojacími i stolovými lampami. Sú to veľmi pekné doplnky, no tam sa ich úloha nekončí. Umožňujú nasmerovať osvetlenie presne tam, kam potrebujete. Dokážu zmierniť prechod medzi svetlom z obrazovky a príliš tmavým okolím. Pomôžu zvýrazniť zaujímavý detail. Hovoríme o akcentovom osvetlení. Podobnú funkciu má aj podsvietenie políc s dekoráciami.
Spálňa: ako svietiť, aby ste sa dobre vyspali?
Ľudský organizmus je nastavený tak, že by sme mali spať v úplnej tme a prebúdzať sa s odtieňmi teplého bieleho svetla. Večer a pri zaspávaní by intenzita svetla mala klesnúť a odtieň sa priblížiť oranžovej. V spálni sa preto vyhýbajte studenému bielemu svetlu s modrastým alebo zelenkastým nádychom. Zvyšuje totiž koncentráciu a hodí sa skôr pri náročnej práci.
Zo spálne by ste mali vykázať aj modré svetlo z obrazoviek. Televízory a mobily odložte na noc napríklad do zásuvky alebo košíka vyhradeného na tento účel.
V spálni nie je nutné ani silné centrálne svietidlo. Stačia lampy na nočných stolíkoch, prípadne menší luster nad posteľou.
„Vášnivým čitateľom veľmi dobre poslúži svietidlo s reflektorovým typom svietenia (uhol svietenia usmernený do menšieho bodu) pri čele postele,“ dodáva Igor Zubíček.
V spálni sa veľmi dobre uplatnia lampy s funkciou stmievania. Praktický je i vypínač v blízkosti postele. Keď ste unavení po celom dni, oceníte inteligentné systémy na ovládanie osvetlenia a napríklad aj roliet. Vďaka nim budete mať tmu bez toho, aby ste vytiahli päty spod periny. Šatník by, samozrejme, mal mať samostatné osvetlenie.
Kúpeľňa: osvetlite zrkadlo a myslite na odolnosť proti vode
V kúpeľni je pri výbere svietidla dôležitá odolnosť proti vlhkosti. Všímajte si označenie IP (Ingress Protection) a dvojmiestne číslo. Čím je druhá číslica v poradí vyššia, tým je vyššia aj odolnosť proti vode a vlhkosti.
„Ak má svietidlo hodnotu IP44, je odolné voči striekajúcej vode a vlhkosti. Hodnoty IP65, IP67, IP68 označujú svietidlá, ktoré sú navyše odolné voči dočasnému alebo trvalému ponoreniu,“ spresňuje Igor Zubíček.
Prioritou je osvetlenie zrkadla. Silnejšie zdroje neutrálneho bieleho svetla umiestnite po oboch stranách. Centrálne svietidlo sa odporúča tiež. Relaxáciu pri kúpeli spríjemňujú lampy s možnosťou zmeniť intenzitu a farbu svetla.
Vedeli ste?
Či sme aktívni, alebo spíme, svetlo ovplyvňuje hladinu melatonínu a kortizolu v našom tele. Najviac kortizolu vyrábame cez deň, keď sa aktívne sústredíme na prácu a máme dostatok svetla. Keď množstvo svetla klesne, telo tvorí melatonín a cítime sa unavení, pripravení na spánok.
Detská izba: od plašenia strašidiel po kvalitnú stolnú lampu
V detskej izbe sa toho deje veľa: spánok, štúdium, relax, hry… Typ činnosti súvisí s vekom dieťaťa, a ten by sa mal prejaviť aj pri výbere svietidla. Ak máte doma študenta, centrálne svietidlo nemusí byť až také silné. Viac využije kvalitnú stojaciu lampu, ktorú možno nasmerovať. Ani pri stolovej neváhajte. Ľavák ju bude mať vpravo a pravák vľavo.
Pri mladších deťoch odborník odporúča silnejšie centrálne osvetlenie izby. Na odplašenie strašiakov v tme sa hodí lampa so zníženou spotrebou energie, ktorá môže svietiť celú noc. Svetelné reťaze a malé lampy s rozprávkovým dizajnom drobcov potešia.
Tri otázky pred výberom osvetlenia
Radí Igor Zubíček zo spoločnosti Smartlight.
1. Čo je dôležité pri výbere osvetlenia?
V prvom rade treba vedieť, čo chceme osvetliť a v akej miestnosti, pretože požiadavky na osvetlenie obývačky, kuchyne, pracovne či kúpeľne sú odlišné.
Dôležité sú aj parametre konkrétneho svietidla. Niektoré svietidlá sú určené na osvetlenie hlavnej plochy v priestore, niektoré na cielené osvetlenie konkrétneho miesta (obrazov, sôch a podobne), iné sú čisto dekoračné.
Rolu hrá aj celkový dizajn, farba či veľkosť svietidla, prípadne možnosť stmievania.
2. Prečo je dôležité mať viac vrstiev osvetlenia, respektíve zdrojov svetla v miestnosti a ako ich kombinovať?
Čím viac zdrojov svetla, tým rovnomernejšie osvetlený priestor. Viaceré typy svietidiel dokážu vytvoriť správnu atmosféru pre daný moment.
Hlavné svietidlá slúžia na primárne osvetlenie počas dňa alebo pri práci. Doplnkové svietidlá na vytvorenie atmosféry na oddych predovšetkým vo večerných hodinách.
V priestoroch na rôzne využitie je ideálne osvetľovať jednotlivé časti samostatne, teda viacerými zdrojmi. Bežný príklad je spoločný priestor obývačky, kuchyne a jedálne.
3.Ktorú chybu podľa vašich skúseností robia ľudia pri výbere osvetlenia najčastejšie?
Najväčšia chyba je, že sa neporadia a osvetlenie riešia ako posledné. Vo veľa prípadoch s pozíciami svietidiel už nevieme hýbať. Samozrejme, riešenie sa vždy dá nájsť, no niekedy je to na úkor dizajnu.
Text: Zuzana Kubalová
Odborná spolupráca: Smartlight
Foto: iStock, Shutterstock, Smartlight
Zdroj: časopis Môj dom