Zdroj: Shutterstock

Výroba trubicových žiariviek končí! Čo všetko to pre vás znamená a na čo by ste mali pri výmene žiariviek za LED svietidlá myslieť

21. 07. 2023
Zdieľať

Určite si pamätáte na moment, keď boli v roku 2009 klasické žiarovky nahradené tými halogénovými. Technológia však neustále napreduje. Hoci halogénové žiarivky so sebou priniesli až 4x dlhšiu životnosť a úsporu energie, ich výroba v tomto roku nadobro končí.

Toto opatrenie nariadila Európska únia z dôvodu, že žiarovky obsahovali nebezpečnú ortuť. Kým produkcia kruhových a kompaktných žiariviek prestala už vo februári, v auguste sa ukončí aj výroba trubicových typov.

Čo to znamená pre vašu domácnosť? A čím môžete žiarivky nahradiť?

Niečo sa končí, iné – energeticky výhodnejšie – začína

Aj keď je ukončenie produkcie žiariviek nezvratné, netreba hneď vešať hlavu. Technológia napreduje a aj v tomto prípade prichádza niečo lepšie, úspornejšie a výhodnejšie.

Halogénové žiarivky vystrieda kvalitnejšia a hlavne ekologickejšia náhrada – LED svietidlá. Slovenská inovačná a energetická agentúra vo svojom vyhlásení uvádza, že ide o príležitosť zabezpečiť moderné a spoľahlivé osvetlenie, ktoré umožní nielen okamžité, ale aj ďalšie úspory v budúcnosti.

Výmena žiariviek za LED svietidlá

Výmena žiariviek za LED svietidlá Zdroj: Shutterstock

LED osvetlenie – ako funguje?

LED diódy poskytujú osvetlenie na 30 000 až 50 000 hodín, pričom vydržia až o 80 % dlhšie ako klasické žiarovky. Ich výhoda tiež spočíva v tom, že využívajú len časť elektrickej energie oproti klasickým variantom a väčšinu z nej premieňajú na svetlo.

Iba malé množstvo z toho sa vyplytvá na tepelnú energiu, čiže ohriatie svietidla. V konečnom dôsledku teda spotrebujú menej wattov na produkciu rovnakého množstva svetla v porovnaní s inými žiarovkami.

Prečítajte si tiež
Ako si správne vybrať interiérové svietidlá

Rovnako tiež ich nie je potrebné často vymieňať. Šetria tak nielen peniaze, ale aj prírodu. (Po roku používania LED žiariviek viete na jednej žiarivke ušetriť až 14 eur za elektrickú energiu).

Ekologické riešenie - LED žiarivka

LED žiarivky – najekologickejšie riešenie, ktoré šetrí peňaženku aj prírodu. Zdroj: Shutterstock

Výmena halogénových žiaroviek za LED diódy

V domácom prostredí, respektíve na chate alebo dome či bytovom zariadení, je výmena halogénových žiaroviek za LED-ky najjednoduchšia. Kompaktné LED žiarovky so závitom môžete do svietidiel inštalovať všade tam, kde ste mali predtým halogénové žiarovky.

Pri výbere nových žiaroviek však treba vziať do úvahy tzv. päticu – koniec žiarovky, hrúbka závitu totiž musí sedieť so závitom pôvodnej žiarovky pred výmenou. Existujú:

  • tenký závit (E14),
  • klasický (E27),
  • hrubý závit (E40),
  • ako aj GU10 a ostatné pätice pre bodové osvetlenie.
Varianty GU10 – bodové osvetlenie

Varianty GU10 – bodové osvetlenie Zdroj: Shutterstock

Pri lineárnych (trubicových) žiarivkách, ktoré sa používajú najmä vo firmách, ale aj v niektorých domácnostiach, je prechod na nové žiarivky zložitejší – buď vymeníte trubice za LED diódy, alebo nakúpite nové LED svietidlá.

Rozhodovanie, ktorý variant zvoliť, pomerne komplikuje aj fakt, že ako výmena trubíc, tak aj nákup nového osvetlenia, môže cenovo vyjsť na rovnako. Technici však náhradu žiarivkovej trubice za LED neodporúčajú – za krátky čas totiž môže byť potrebné vymeniť zastarané svietidlo za nové.

Výmena trubicových žiariviek

Výmenu trubicových žiariviek radšej nechajte na profesionálov. Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Rozhodne nevymieňajte trubicové žiarivky za nové – LED – sami v prípade, že nemáte na to dostatočné vybavenie a kvalifikáciu. Hrozí vám riziko úrazu elektrickým prúdom.

Dôležitým je výber farby svetla

Ak sa však vrátime naspäť k využitiu LED diód v domácnosti, bude potrebné pri ich výbere zvážiť okrem závitu aj ďalšie aspekty. LED žiarivka ponúka až tri druhy osvetlenia:

  • teplá biela (pripomína klasickú žiarovku, vhodná na použitie do spálne, obývacej miestnosti či do detskej izby) – 1500 až 3000 kelvinov;
  • neutrálna (pôsobí oveľa chladnejšie, stráca teplý farebný tón – využijete ju na čítanie, prípadne osvetlenie pracovne) – 3000 až 5500 kelvinov;
  • studená biela (najchladnejší z tónov žiarivky, umiestnite ju do skladov alebo do exteriéru) – nad 5500 kelvinov.
Osvetlenie interiéru LED žiarivkami

Osvetlenie LED žiarivkami – na výber máte až tri farby svetla. Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Ak si vyberiete tzv. inteligentné žiarovky, farbu svetla pri nákupe nemusíte riešiť – stačí, že si ju potom viete jednoducho nastaviť. Ak túžite po stmievaní, hľadajte LED žiarovky s prívlastkom ,,stmievateľné“.

Uhol svitu aj výkonnosť

Ďalej ide napríklad o uhol svitu. Ten znamená, že svetlo žiarivka vyžaruje do priestoru pod rôznym uhlom. Pri svietidlách umiestnených na strope preto dávajte pozor na výber diód so širokým uhlom svitu. Bodové svetlá majú zas menší uhol (45 stupňov), o to viac ale osvetľujú konkrétny priestor.

Prečítajte si tiež
V akej výške by malo byť zavesené svietidlo nad jedálenským stolom? Naučte sa, ako správne osvetliť vašu jedáleň

Pri výkone vždy pozerajte nielen na cenu a výkon žiarivky, ale najmä na svetelný tok (je udávaný v lúmenoch). Odporúča sa, aby osvetlenie na každý m2 zabezpečilo aspoň 200 lúmenov zo svetelného zdroja. Ak má miestnosť 6 m2, celková hodnota by mala z lustra či lampy tvoriť aspoň 1200 lúmenov. (Na porovnanie: bežná 60 wattová žiarovka obsahovala až 800 lúmenov).

Výmena žiariviek za LED-ky v domácom prostredí.

Výmena žiariviek za LED-ky v domácom prostredí Zdroj: Shutterstock

Základ úspechu – kvalitné svietidlo

Ak sa rozhodnete vymeniť nielen žiarivky, ale aj samotné osvetlenie, ktoré nevyhovuje z hľadiska veku, hľadajte najmä kvalitné svietidlá. Ich lacný variant vám nemusí poskytnúť dôležité vlastnosti.

Ako si však spomedzi množstva svetiel vybrať najlepšie?

  • Malo by mať ťažšiu a mohutnejšiu konštrukciu, ideálne z kovu.
  • LED diódy vyžadujú chladenie, pre ktoré je kovová konštrukcia veľmi vhodná.
  • Tenký a plastový základ zas prevažuje v lacných typoch svetiel.
  • Plastové svietidlá môžu mať modernejší vzhľad, ale po mesiacoch používania sa dokážu premeniť na nevzhľadné zažltnuté kúsky.
Úsporné LED diódy

Úsporu energie pocítite hneď po začatí používania LED diód. Zdroj: Shutterstock

Výber správneho svietidla vie pozitívne ovplyvniť aj samotnú životnosť LED diód. Tá by mala v najideálnejšom prípade vydržať svietiť až 100 000 hodín.

Text: Natália Turcovská
Foto: shutterstock.com

Kategória: Energia
Tagy: interiérové osvetlenie led svietidlá svietidlá úspora energie ziarovky
Zdieľať článok
Sviatky pokoja či odpadu a mrhania energiami? 8 tipov pre ekologickejšie VianoceASB.sk

Sviatky pokoja či odpadu a mrhania energiami? 8 tipov pre ekologickejšie Vianoce

Zákaz kotlov na fosílne palivá aj povinné solárne zariadenia? Nová smernica vyvolala diskusiuASB.sk

Zákaz kotlov na fosílne palivá aj povinné solárne zariadenia? Nová smernica vyvolala diskusiu

Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietkaDom z tehly

Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietka

Osvetlenie záhradných chodníkov zo starých hranolovUrob si sám

Osvetlenie záhradných chodníkov zo starých hranolov

Diskusia