Zdroj: svobodová blaha

Priestranná garsónka doslova ožila. Rekonštrukcia nájomného bytu priniesla úchvatne presvetlený priestor

27. 08. 2023
Zdieľať

V niektorých prípadoch vzniká zadanie v architektonickom ateliéri. Inokedy až počas prác priamo na stavbe. Predstavíme si ten druhý prípad. Prvotná predstava klienta obsahovala rekonštrukciu štyroch bytov určených na prenájom.

Po získaní dôvery v prácu architektov sa predstava klienta zredukovala na jedinú požiadavku, a to dodržanie maximálneho rozpočtu zhodného s ostatnými bytmi.

Posledný z nich sa totiž svojou existujúcou dispozíciou so vstupnou chodbou smerom do nepriechodných izieb ukázal ako flexibilný a ideálny. Išlo o priestor, v ktorom sa tvorcovia mohli naplno realizovať.

Bývanie na najvyššom poschodí

Jeho umiestnenie na najvyššom poschodí malo svoje pozitívum v podobe lepších svetelných podmienok oproti ostatným bytom. Takže aj búracie práce vedeli rýchlejšie napredovať. Postupne sa byt zbavoval všetkých deliacich priečok, čím sa dosiahlo obojstranné presvetlenie stredného (pôvodne servisného) traktu.

Rekonštrukčné práce nájomného bytu v Hradci Králové

Búracie práce v procese Zdroj: svobodová blaha

Nachádza sa tu okno do domovej ,,stúpačky“, ktoré sa blíži k úrovni strechy. Stredný trakt skvelo presvetľuje a vetrá. Tento návrh vznikal až na stavbe. Architektom sa ukázali všetky možnosti, ako vedia využiť potenciál nájomného bytu na maximum.

Fotografie pred a počas rekonštrukcie bytu si môžete pozrieť v galérii.

Priestranná garsónka v okresnom meste

Pôvodná distribučná a servisná časť bývania bola zrušená a vznikla z nej štvrtá obývacia miestnosť. Ak sa na to pozrieme z pohľadu realitného trhu, byt získal titul priestrannej garsónky s kuchynským kútom. Ide o potenciálne zložitú situáciu – tento typ bývania je v kontexte okresného mesta považovaný za ťažko prenajímateľný priestor.

Projekt bol preto sprevádzaný nervozitou a obavou, ako pôjde hľadanie konkrétneho nájomcu po skončení realizačných prác. Na druhej strane však architekti cítili nadšenie a boli presvedčení o tom, že urobili správne rozhodnutia a priniesli kvalitné riešenia. A tie predsa nemôžu vyjsť nazmar.

Presvetlenie interiéru garsónky pomocou luxferovej steny

Presvetlenie priestoru pomocou luxferovej steny. Zdroj: svobodová blaha

Bukové parkety doplnené dubovými vytvárajú kresbu

Nanovo nalepená dlažba a vinyl podporili úspešnú renováciu pôvodných bukových parkiet a terazza. Klienta to presvedčilo investovať do podobných materiálov, ktoré dlho vydržia. Udialo sa to napriek zaužívanej predstave o používaní lacných druhov do nájomných bytov, ako sú lamináty, vinylové podlahy a podobne. Škáry v podlahe sa nahradili kamennými pásmi, ktoré boli spolu s terazzom prebrúsené.

Prečítajte si tiež
Toto by ste v garsónke rozhodne nečakali! Pohodlné bývanie dosiahli multifunkčným vyvýšeným pódiom

Prvotné parené bukové parkety v červenej farbe boli doplnené dubovými s plynulým prechodom na kameň pomocou vložených trojuholníkov s vyfrézovaným zámkom. Výsledok akejsi náhodnej kresby však umocnil pocitové delenie bytu na jednotlivé miestnosti alebo zóny. Rovnako budí silný výtvarný dojem – čo robí z bývania hotové umelecké dielo.

Kombinácia dubovej a bukovej podlahy v zrekonštruovanom v nájomnom byte v Hradci Králové

Kombinácia dubovej a bukovej podlahy vytvára pôsobivú kresbu. Zdroj: svobodová blaha

Dômyselný a funkčný interiér s ponechaním voľnosti

Všetko potrebné zázemie je situované do stredného traktu. Zvyšné miestnosti ostávajú voľné. Vstupná hala je tvorená novo umiestnenou kuchynskou linkou a rozmerovo sa sem zmestí aj jedálenský stôl. Hala je opticky zväčšená pomocou zrkadla na celú výšku izby. V ňom sa odráža nepravidelný tvar výmaľby na strope.

Za zrkadlom je dômyselne vstavaný úložný priestor z oboch strán. Kúpeľňa obsahuje sprchovací kút a je funkčne oddelená luxferovou stenou a dverami z drôteného skla. Takouto premenou sa dosiahlo zvýšenie miery prirodzeného osvetlenia v celom priestore. V kúpeľni sa ešte nachádza vysokoodolná porcelánová dlažba.

Zrkadlo s funkciou opticky zväčšovať priestor garsónky v Hradci Králové

Zrkadlo je funkčne využité – opticky zväčšuje halu. Zdroj: svobodová blaha

Náhoda ako zdroj ,,wow efektu“  pre klienta

Autori návrhu – Anna Svobodová a Ondřej Blaha považujú princíp náhody za dôležitý motív, najmä čo sa týka rekonštrukcií. Takým príkladom je už spomínaná kombinovaná podlaha z dubových a bukových parkiet, ,,náhodne“ vytvárajúca kresbu. Ide o prvok, ktorý návrh dokáže obohatiť o spravidla silnejšie a autentickejšie momenty ako tie chcené a koncentrované, ktoré sa prílišnou kreativitou snažia o dosiahnutie „wow efektu“.

Prečítajte si tiež
Časté chyby očami dizajnérov: Tomuto sa vyhnite, aby ste nezničili atmosféru domova!

Kreativitu vnímajú architekti hlavne v tom, ako sa z kolíznych miest stanú prednosti, čím miestnosti získajú osobitý charakter. Princíp náhody sa im osvedčil a je pre nich dôležitou súčasťou tvorivej práce.

Rekonštrukcia nájomného bytu – Hradec Králové

Firma: svobodová blaha
Tím architektov: MgA. Anna Svobodová, Ing. arch. Ondřej Blaha
Spolupráca: Truhlářská výroba – Martin Cepl, Kamenické práce – Kámen engineering s.r.o., Obrazy – akad. mal. Ivana Svobodová, akad. mal. Ladislav Klusáček
Lokalita: Smetanovo nábřeží, Hradec Králové
Vypracovanie projektu: 2019
Realizácia: 2019
Rozloha: hrubá podlahová plocha: 60 m2, úžitková plocha: 55 m2

Text: Natália Turcovská
Foto: svobodová blaha

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: garsónka prenájom bytov presvetlenie bytu rekonštrukcia bytu sklobetón
Zdieľať článok

Diskusia