Prikúrte si klimatizáciou

Prikúrte si klimatizáciou

13. 10. 2009
Zdieľať

Rozhodnutie zaobstarať si klimatizačnú jednotku najčastejšie súvisí s potrebou ochladzovať v letných mesiacoch extrémne prehrievané miestnosti. Málokto však vie o tom, že väčšina splitových klimatizačných jednotiek dokáže priestor aj vykurovať.


Prikúrte si klimatizáciou

222196

Na Slovensku je stále dosť starých a nezateplených budov, v ktorých sú prakticky po celý rok citeľné nepríjemné výkyvy teplôt. Veľmi dobre to poznajú obyvatelia panelových domov či podkrovných bytov, ale aj zamestnanci na mnohých pracoviskách. Obidva problémy – prílišné prehrievanie aj rýchle ochladzovanie priestorov – možno riešiť jedným zariadením, ktorým je bežná splitová klimatizačná jednotka. Vo všeobecnosti sú klimatizácie známe ako zariadenia, ktoré slúžia na ochladzovanie vzduchu, no v skutočnosti môžu plniť aj opačnú úlohu. V súčasnosti sú na našom trhu dostupné menšie reverzibilné klimatizačné jednotky, ktoré sa dajú prepnúť z funkcie ochladzovania do funkcie ohrievania. Ide o monosplitové alebo multisplitové klimatizácie, ktoré sa skladajú z jednej vonkajšej a jednej alebo viacerých vnútorných jednotiek.Prikúrte si klimatizáciou

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

222199

Finančná náročnosť

Pomáhať si pri vykurovaní klimatizáciou sa môže javiť ako luxus, v skutočnosti je to skôr naopak. Ceny tzv. multisplitových jednotiek, pri ktorých sa k jednej vonkajšej klimatizačnej jednotke umiestnenej v exteriéri pripojí niekoľko vnútorných jednotiek, v poslednom čase klesli natoľko, že nie je problém osadiť ich vo všetkých kľúčových miestnostiach v dome. Komfortnejší variant s funkciou chladenia aj kúrenia je v priemere o 15 % drahší oproti štandardným modelom, ale dokáže toho viac. Môžete si vďaka nim vychutnať dokonale konštantnú teplotu počas celého roka, bez ohľadu na vonkajšie podmienky. Ani samotná prevádzka klímy nie je v porovnaní s inými zdrojmi tepla energeticky náročná. Vtip je v tom, že klimatizácia v režime kúrenia pracuje na princípe tepelného čerpadla.


Princíp fungovania klimatizácie


Prikúrte si klimatizáciou

222198

Klimatizačné jednotky v režime chladenia fungujú podobne ako chladnička. Vzduch odsávaný z miestnosti za pomoci ventilátora sa ochladzuje vo výparníku, odkiaľ sa vracia späť do miestnosti. Teplo odoberá zo vzduchu pracovná látka – tá pritom mení svoje skupenstvo z kvapalného na plynné. Tento proces prebieha v časti zariadenia, ktorá pri delených klímach tvorí vnútornú jednotku. Z výparníka putuje ohriata pracovná látka do kompresora vo vonkajšej jednotke, kde sa pod tlakom opäť premieňa na kvapalinu, a pri tom odovzdáva teplo vonkajšiemu prostrediu. Kompresor zároveň zabezpečuje transport pracovnej látky.

Pri reverzibilných klímach možno tento proces obrátiť, čím dochádza k ohrievaniu vnútorného vzduchu teplom, ktoré klíma odoberá z vonkajšieho prostredia. V podstate ide o princíp tepelného čerpadla vzduch – vzduch, ktoré využíva vstupnú energiu iba na presunutie tepla z jedného priestoru do druhého. Pritom všeobecne platí, že za jednu kilowatthodinu elektriny určenej na prevádzku čerpadla dostaneme v priemere dve až tri kilowatthodiny energie určenej na vykurovanie.


Príjemná klíma po celý rok

Vysoká flexibilita takéhoto vykurovacieho zariadenia umožňuje podstatne usporiť na vykurovaní. Na jar alebo v jeseni, keď je premenlivé počasie, netreba pri náhlom ochladení zapínať kúrenie (napríklad podlahové kúrenie potrebuje na rozbeh niekoľko hodín), klimatizácia vykúri miestnosť veľmi rýchlo a rovnako rýchlo vie zareagovať na potrebu chladenia. Vykurovanie klimatizáciou je výhodné najmä v období, keď je vonkajšia teplota tesne nad nulou. V takom prípade dokáže ohrievať vzduch s oveľa nižšími nákladmi než je to bežné pri vykurovaní elektrinou alebo plynom. Niektoré výkonnejšie typy klimatizácii s invertorom však dokážu vykúriť priestor aj pri vonkajších teplotách hlboko pod bodom mrazu.Prikúrte si klimatizáciou

222197

Zadovážiť si reverzibilnú klímu je teda dobrým nápadom aj všade tam, kde nie je žiadne kúrenie, pretože oproti klasickým elektrickým konvektorom je kúrenie klímou, ktorá funguje na princípe tepelného čerpadla vzduch – vzduch, výrazne lacnejšie. Energia vynaložená na odobratie tepla z vonkajšieho prostredia môže byť pri optimálnych podmienkach až päťkrát nižšia ako energetická hodnota získaného tepla. To znamená, že tepelné čerpadlo spotrebuje až päťkrát menej elektriny ako elektrický ohrievač s rovnakým vykurovacím výkonom.

Pri mínusových teplotách je však kúrenie klímou náročnejšie, pretože vykurovací výkon sa s klesajúcou vonkajšou teplotou prudko znižuje. Pri nízkych vonkajších teplotách dochádza k veľkej kondenzácii vodných pár a vonkajšia jednotka zamŕza. Jednou z vedľajších funkcií klímy pri kúrení je aj rozmrazovanie vonkajšej jednotky. Vtedy vnútorná jednota vypne a všetko teplo, ktoré vyrobí použije na rozmrazenie vonkajšej jednotky. Čím dlhšie trvá rozmrazovanie, tým dlhšie sa nekúri vo vnútri, a tým sa znižuje aj vykurovací výkon. Klíma musí mať vysoký výkon, aby dokázala priestor čo najrýchlejšie vykúriť a následne čo najrýchlejšie rozmraziť vonkajšiu jednotku. Na kúrenie v zimnom období preto treba invertorovú jednotku s vysokou účinnosťou. Tie najvýkonnejšie sa dajú efektívne použiť aj pri teplotách –15 °C či dokonca –20 °C.

Kategória: Energia
Tagy: klimatizácia vykurovanie
Zdieľať článok

Diskusia