Fasádne omietky a nátery (3.)

30. 12. 2010
Zdieľať

Vzhľad fasády môže nepriaznivo ovplyvniť aj striedanie výrobnej šarže omietky na ploche, ktorá má tvoriť ucelený povrch. Päť dní a vonkajšia teplota aspoň od 5 do 25 °C pomáhajú vyzrievaniu a vyschnutiu podkladu pred finálnou úpravou fasády.

Najnovším materiálom, ktorý sa používa na úpravu fasád, sú samočistiace omietky, založené na nanotechnologických postupoch výroby. Ich povrch má „nanoporóznu“ štruktúru, a tak sa na povrchu fasády vytvorí mikroskopicky hladký film. Nanopóry sú príliš malé na to, aby sa na ich povrchu usádzali organické či anorganické čiastočky nečistôt. Ak sa aj nejaké z nich na fasáde zachytia, účinkom UV-žiarenia, dažďa, vetra, snehu a zmien teploty postupne zvetrávajú a z fasády sa uvoľňujú. K zanášaniu a znečisteniu nedochádza aj vďaka tomu, že omietky na báze nanotechnológií majú nízky elektrostatický náboj. Fasáda tak zostáva bez dodatočnej údržby prirodzene čistá a žiarivá. Ďalšou vlastnosťou týchto omietok je ich optimálna paropriepustnosť a schopnosť rýchleho vysušovania. Povrch fasády, ktorý sa po daždi rýchlo vysuší, prirodzene zabraňuje vytváraniu podmienok pre život plesní a lišajníkov. Samočistiace fasády spĺňajú požiadavku na paropriepustnosť vďaka nižšiemu difúznemu odporu.

 
Nanášanie ryhovanej omietky (foto: Cemix) Vytváranie ryhovanej štruktúry pohybom sprava-doľava a späť pomocou antikorového hladidla (foto: Cemix)
 
Vytváranie zatieranej štruktúry krúživým pohybom pomocou antikorového hladidla (foto: Cemix) Nanášanie egalizačného náteru pri aplikácii minerálnych štrukturovaných omietok. Takto sa zjednotí farebný odtieň omietky. (foto: Cemix)

 

Výber vhodných materiálov

O spoľahlivom fungovaní povrchovej úpravy rozhoduje okrem výberu vhodného materiálu aj spôsob výroby. Podobne ako pri iných investíciach s očakávanou dlhodobou životnosťou bude preto rozumnejšie prikloniť sa k materiálom od renomovaných a skúsenosťami overených výrobcov, ktorí ponúkajú aj komplexný servis a poradenstvo, ku ktorému patrí:
•    osobná návšteva technického poradcu priamo na stavbe, kvalifikované poradenstvo, poskytnutie vzorkovníkov farebných odtieňov omietok a farieb,
•    nahliadnutie do katalógu referenčných stavieb,
•    počítačom spracovaná vizualizácia objektu s vybranými farebnými odtieňmi,
•    nanesenie vzorových pásov vybraných farebných odtieňov priamo na fasádu, prípadne na skúšobné dosky,
•    možnosť namiešania odtieňov aj mimo rámec vzorkovníka,
•    pružnosť a operatívnosť v dodávkach objednaných materiálov.

Penetrácia podkladu a „natiahnutie” ryhovanej omietky Baumit  

 

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Steny a fasády
Tagy: fasády nátery omietky
Zdieľať článok

Diskusia