Fasády pre energeticky úsporné domy (pokračovanie)

13. 11. 2008
Zdieľať

Všetci odborníci vám potvrdia, že skladbu obvodových múrov musí tvoriť komplexný systém: zvolený murovací materiál musí korešpondovať s prípadnou tepelnou izoláciou, s tou zas omietka alebo obklad. Do hry vstupuje množstvo vlastností každej z jednotlivých zložiek a ich zladenie je náročná úloha, ktorú neradno podceňovať.

Lícové murivo

Využitie špeciálnych (presných a odolných) tehál na fasádach u nás síce nemá takú tradíciu ako napríklad v Holandsku či Anglicku, napriek tomu však predstavujú zaujímavý fasádny systém, o ktorom stojí za to uvažovať. Lícovky sú, rovnako ako iné tehly, prírodný produkt, ktorý sa vyrába v pestrej palete farebných odtieňov a povrchových úprav. Vzhľadom na pôvodný prírodný materiál a spôsob výroby sú pre ne prirodzené nielen farebné, ale aj isté tvarové či rozmerové odlišnosti, a tak nie je prípadná jemná nerovnorodosť tehlových fasád chybou, ale skôr ceneným znakom prírodného produktu. K vzhľadu lícového muriva sa dá dopracovať pomocou lícových tehál či obkladových pásikov.
 

Sendvičové murivo s fasádou z lícových tehál je technicky náročnou konštrukciou, výsledok však spĺňa najvyššie kritériá na vzhľad aj úžitkové vlastnosti obvodových stien. Z lícových tehál sa nemusia vytvárať iba fasády novostavieb, možno ich využiť aj pri rekonštrukciách. (Wienerberger)  

Fasády pre energeticky úsporné domy (pokračovanie)

170530

Lícové tehly v kombinácii s tepelnoizolačným materiálom a nosným murivom vytvárajú takzvaný sendvičový múr, ktorý znesie najprísnejšie kritériá pri hodnotení stavby z pohľadu energetickej bilancie, vzhľadu či dlhodobých úžitkových vlastností. Väčšinou je medzi tepelnoizolačnou vrstvou a lícovým murivom vzduchová dutina, ktorá slúži na prevetrávanie fasády. Preto sa tieto druhy obvodových stien zvyknú označovať ako steny s prevetrávanou dutinou. Výstavba takejto obvodovej steny (vrátane pohľadového lícového muriva) je však náročná – dôležitá je dôkladná príprava a rozmeranie, a tiež precízne zhotovenie.

Tehlové obkladové pásiky sa môžu využiť aj ako povrchová úprava kontaktných zatepľovacích systémov. Tepelnoizolačným materiálom môžu byť tak dosky zo samozhášavého stabilizovaného polystyrénu, ako aj minerálne fasádne dosky. Aj v tomto prípade je však potrebné neskladať zateplenie z náhodne vybraných zložiek, ale použiť kompletný systém. Hrúbka zateplenia nie je obmedzená, je však nutný návrh kotvenia podložený statickými výpočtami pre konkrétnu skladbu. Fasády z lícových tehál väčšinou nepotrebujú žiadnu údržbu. Výnimkou sú len extrémne namáhané miesta, ako steny pri cestách, komínoch či tehlové hlavice plotov – tu je vhodná impregnácia, ktorá zjednoduší čistenie, predĺži životnosť a zamedzí vznik výkvetov.

 

Voňavá fasáda
V súčasnosti veľmi populárne drevené fasády sú typickým predstaviteľom odvetraných fasádnych systémov – povrch môže byť vytvorený buď z palubovky alebo z dosiek, ktoré sa k nosnému roštu upevňujú antikorovými skrutkami (palubovky sa môžu tiež pristreľovať sponkami z nehrdzavejúcej ocele). Na výber sú tri základné typy profilov: polodrážka, rezaná hrana a pero a drážka. Životnosť drevenej fasády súvisí s odolnosťou konkrétneho druhu dreviny – jej prirodzenou trvanlivosťou, schopnosťou odolávať drevokazným hubám a škodcom, závisí však aj od povrchovej úpravy dreva (bez úpravy, impregnácia, náter…), a tiež od montáže,  riešenia a vyhotovenia konštrukčných detailov (spôsob kotvenia, uchytenia a prevetrávania, vlhkosť dreva pri montáži, vzťah pera a drážky…).

Prevetrávané fasádyPrevetrané fasády sú ďalšou možnosťou, ako zatepliť obvodové múry domu – či už pri stavbe alebo rekonštrukcii. Základom je nosný rošt z dreva alebo kovu (ocele, hliníkových zliatin a podobne), do ktorého sa uchytáva obklad fasády, a zaisťuje tiež správnu prevetrávaciu medzeru. Nosný rošt sa kotví do obvodového muriva (napríklad cez kovové pätky, závitové tyče a podobne).
 


Fasády pre energeticky úsporné domy (pokračovanie)

170602

 

Fasády pre energeticky úsporné domy (pokračovanie)

170595
Daniel Veselský

Prirodzene sivé cementotrieskové dosky pripomínajúce svoj „betónový“ pôvod konvenujú najmä architektom s odvážnejším prístupom k vzhľadu rodinných domov, cementotrieskové dosky však môžu mať povrch upravený aj farebným náterom. (Stavmix plus, Cetris)   V prípade drevenej prevetrávanej fasády záleží na správnom zhotovení, aj na výbere dreva. Ideálne sú odolné, husté a tvrdé exotické dreviny (napríklad ipe), v našom prostredí však splní svoju úlohu aj smrekovec.

Ďalšou súčasťou skladby je tepelná izolácia – jej hrúbka sa navrhuje s ohľadom na požiadavky objektu a celkovú skladbu obvodovej konštrukcie, najčastejšie sa používajú hydrofobizované dosky (s vodoodpudivou úpravou) z minerálnych vlákien. Tepelná izolácia sa pripevní na obvodovú konštrukciu objektu, alebo sa vkladá do profilov fasádneho roštu. Na izolácii by nemala chýbať vetrotesná fólia, ktorá bráni vnikaniu vlhkosti do izolantu a takzvanému podfúknutiu systému.
 

Plechová kavaléria
Kovové fasády sú na pohľad pomerne exkluzívne. A nielenže vyzerajú dobre, navyše nepotrebujú údržbu a oplývajú výhodami v podobe odolnosti takmer proti všetkému. Ich použitie na rodinných domoch je skôr výnimočné, nie je však nemožné, a vo väčšine prípadov je výsledkom odvážneho prístupu originálny vzhľad. Všetky kovové fasádne systémy sa navrhujú ako prevetrávané – to znamená, že ich skladba musí obsahovať vetranú medzeru s výškou najmenej 40 mm. Prevetrávaná vzduchová medzera okrem odvádzania vodných pár zároveň bráni letnému prehrievaniu fasády. Kovovým fasádam dominuje opláštenie z titánzinkového plechu, z ktorého sa vyrába široký sortiment fasádnych profilov a panelov.


Fasády pre energeticky úsporné domy (pokračovanie)

170601

Ďalším variantom tepelnoizolačného materiálu je nástrek celulózovej izolácie – samotný izolant je vyrobený z celulózy s prídavkom spojiva a bóritých prísad, ktoré zvyšujú jeho požiarnu odolnosť, nástrek sa robí strojovo priamo na murivo. Hrúbku izolácie vymedzujú osadené laty, podľa ktorých sa hmota zarovná. Medzi vrstvou tepelnej izolácie a fasádnym obkladom musí byť dodržaná priebežná vzduchová medzera (od 20 do 50 mm podľa konkrétneho fasádneho systému), pričom princíp odvetrania je nutné zachovať aj v oblastiach priestupov, ako sú napríklad okná. Na zabezpečenie správnej funkcie sú pri väčšine systémov potrebné nasávacie otvory v dolnej časti fasády a výduchové otvorov v hornej časti. Nasleduje opláštenie – fasádny obklad, ktorý chráni nosnú konštrukciu a tepelnú izoláciu pred poveternostnými vplyvmi a zároveň vytvára estetický vzhľad objektu.


Fasády pre energeticky úsporné domy (pokračovanie)

170599

Použitie systému je univerzálne a materiálové možnosti naozaj pestré – obklady z dreva, plastov, kovu, keramiky či kameňa poskytujú široké možnosti na uplatnenie tvorivosti architektov. Keďže však prevetrávané fasády patria medzi pomerne drahé riešenia, nestretávame sa v nimi (žiaľ) na rodinných domoch veľmi často. Výnimkou sú asi len drevené fasády, ktoré sa dnes tešia čoraz väčšej obľube.
 

Iné materiály
Menej rozšírenými variantmi povrchovej úpravy fasád sú kompaktné dosky systému HPL (High Pressure Laminates = dekoratívne vysokotlakové lamináty, napríklad Kronoplan) alebo kompozitné fasádne dosky vyrobené zo zmesi dreva a PVC.

HPL je homogénny neporézny materiál s dobrými fyzikálno-mechanickými vlastnosťami a dlhou životnosťou, odolný proti poveternostným vplyvom aj proti chemikáliám. Dosky HPL už majú finálnu povrchovú úpravu, ďalšia ochrana nie je nutná. Základom ich výroby sú špeciálne papierové pásy – jadrové a povrchové (dekoratívne). Jadrové papiere sú vyrobené z čistej celulózy; impregnujú sa fenolovou živicou, ktorá určuje typ a použitie budúceho laminátu (napríklad typ so zvýšenou požiarnou odolnosťou). Hrúbka dosky laminátu závisí od počtu vložených jadrových papierov. Povrchové (dekoratívne) papiere sa impregnujú melamínovou živicou.

Vonkajšie obklady typu Twinson O-face (Deceuninck) sú vyrobené z kompozitného materiálu – zo zmesi dreva a PVC. Tieto obklady sa ľahko udržujú, nekrútia sa a neštiepia. Sú odolné aj proti parazitom a plesniam.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 09/2008.

Kategória: Materiály Stavba a rekonštrukcia Steny a fasády
Tagy: fasády nízkoenergetický dom obvodové múry om omietky rodinný dom zateplenie
Zdieľať článok

Diskusia