Kúpa nehnuteľnosti ako cesta do neprebádanej exotickej krajiny

06. 02. 2013 Zdieľať

Aj keď má každý z nás dostatočné skúsenosti na to, aby spoľahlivo definoval, čo očakáva od svojho bývania, zadanie, na základe ktorého sa vyberie do sveta hľadať svoj ideál, býva často prvým a zásadným problémom. Sú tri dôvody, prečo je to tak.

1. Stanovenie kritérií

Prvým je opakujúca sa mylná predstava, že sme racionálne bytosti, ktoré dobre rozumejú svojim vnútorným motiváciám a potrebám, a teda sa aj správne rozhodujú. Ako však potvrdil nejeden renomovaný psychologický výskum, nič nemôže byť ďalej od pravdy. Aj keď je rozumné napísať si svoje kritériá na papier, skúsenosť potvrdzuje, že akýsi neuchopiteľný dojem často rozhodne. Staršia časť nášho mozgu zodpovedná za city a pocity, je v tomto prípade tým skrytým našepkávačom, ktorý je dobré neignorovať.
Základné kritériá ako štvorcové metre, vzdialenosť od centra v kilometroch a počet bytov na poschodí si preto stanovte skutočne len rámcovo a nedržte sa ich zubami-nechtami. Oveľa väčší dôraz klaďte na iné kritériá a ich vplyv na váš budúci životný štýl – napríklad: kde budete ráno behať so psom, akým typom ľudí by mali byť vaši susedia, aby ste s nimi dobre vychádzali, či sa dokonca stali priateľmi, prípadne na čo sa chcete pozerať neskoro večer z okna.
 

Súťaž: Vyhrajte zmluvu o stavebnom sporení

 

2. Fixná ponuka trhu s nehnuteľnosťami

Druhým dôvodom je presvedčenie, že realitný trh, spôsob jeho fungovania a ponuku na ňom dobre poznáme, lebo sme v priebehu rokov navštívili množstvo svojich známych, počuli ich nákupné príbehy, poznáme nadobúdacie ceny. Dokážeme takisto veľmi dobre pracovať s internetom, kde sú všetky najaktuálnejšie a najspoľahlivejšie informácie. Bohužiaľ, aj tu platí – neverte tomu, čo sa hovorí, neverte tomu, čo sa píše. Všetko je inak! 
Ponuka nehnuteľností na trhu je relatívne fixná. Ak nie ste ochotní čakať dva až štyri roky na novú výstavbu, ktorá môže, ale nemusí vyhovovať tomu, čo hľadáte, jedinou cestou je vybrať si z existujúcej ponuky. Ponuka nehnuteľností má zároveň istú štruktúru. Byty v aktuálnej ponuke sú veľmi podobné bytom, ktoré dnes v ponuke nie sú, ale zajtra by tam mohli byť. 
Jednoducho povedané, pravdepodobnosť, že ak počkáte, ponuka bude lepšia, respektíve iná ako to, čo aktuálne vidíte, je pomerne malá. Za týchto podmienok teda vyhráva ten, kto dokáže rýchlejšie ako ostatní rozpoznať, ktorá nehnuteľnosť je z aktuálnej fixnej ponuky tá najlepšia. Stretnutie so skúseným maklérom je v tomto prípade najlepšou cestou. Ukáže vám, čo je možné, čo je nepravdepodobné a čo nereálne, a zároveň vás naučí, ktorá nehnuteľnosť je svojimi parametrami v ponuke skutočne výnimočnou. 

foto: YIT Reding a.s.

foto: YIT Reding a.s.

3. Rozhodovanie

Tretím dôvodom, prečo pri kúpe zlyhávame už pri zadaní, je fakt, že sa naše nákupné rozhodovanie nedeje izolovane od nášho okolia. Vo väčšine prípadov je kúpa nehnuteľnosti záležitosťou viac než jednej osoby. Platí to, keď ide o kompletnú rodinu, začínajúcich partnerov, ale aj v prípade sólo osoby, keďže aj tá sa radí so svojimi najbližšími. Vplyv okolia je osobitne silný vtedy, ak niekto iný poskytuje časť alebo celú sumu finančných prostriedkov, teda má doslova kúpené hlasovacie práva.
A tu je práve háčik. Aj keď ste porozumeli svojim potrebám a motiváciám a hoci aj čiastočne spoznali realitu realitného trhu, vaši spolurozhodovatelia sú v tejto fáze na tom stále rovnako zle. Zároveň sú ich skúsenosti, životný štýl a predstava o tom, čo je dobré, často až diametrálne odlišné od tých vašich. Je dôležité, aby výsledkom nebol kompromis, ktorý všetkých uspokojuje, ale nikoho neteší. Je vhodné oddeliť poradcov, ktorí v danej nehnuteľnosti budú žiť, od tých, ktorí sa rozhodovania iba zúčastňujú. Treba oddeliť aj tých neskúsených od skutočne skúsených. Nekriticky prijímať názory alebo odporúčania ľudí, ktorí si procesom kúpy sami neprešli, je vážnou chybou. A v samotnom jadre dôjde na staré známe – komunikujte, diskutuje a argumentujte.

Pilotný projekt od spoločnosti YIT Home Tarjanne Dúbravka, ktorý nesie meno jedného z najkrajších fínskych jazier, ponúka bývanie na mieste obklopenom prírodou len pár minút jazdy z centra Bratislavy. (foto: YIT Reding a.s.)

Pilotný projekt od spoločnosti YIT Home Tarjanne Dúbravka, ktorý nesie meno jedného z najkrajších fínskych jazier, ponúka bývanie na mieste obklopenom prírodou len pár minút jazdy z centra Bratislavy. (foto: YIT Reding a.s.)

Len dve kritériá

Na záver treba povedať základné minimalistické pravidlo – menej je viac. V prípade stanovenia kritérií na kúpu nehnuteľnosti je uplatňovanie tohto pravidla veľmi prospešné. V skutočnosti existujú iba dve kritériá, pri ktorých nemôžeme urobiť kompromis – rozpočet a minimálna veľkosť (zvyčajne vyjadrená počtom izieb). Všetky ostatné by mali byť flexibilné. 
Blízko centra môže znamenať – byť v samotnom centre, ale aj v blízkosti zastávky dobrého priameho dopravného spojenia. Kontakt s prírodou môže znamenať vlastnú záhradu, ale aj väčší balkón či terasu s výhľadom do udržiavaného vnútrobloku s nádhernými stromami. Komfortné bývanie môže byť byt v novopostavenom objekte, ale aj v kvalitne zrekonštruovanom byte v zmodernizovanom bytovom dome. 
Kúpa nehnuteľnosti má byť príjemným zážitkom. Najlepšie je preto postaviť sa už v zadaní k celému procesu správnym spôsobom. Vezmite to ako cestu do neprebádanej exotickej krajiny. Pôjdete iba s rámcovým plánom cesty a dobrým sprievodcom. Viete, kam by ste sa chceli pozrieť, ale nebudete sa vyhýbať ani bočným cestičkám, ktoré často ponúknu väčší zážitok ako tie najznámejšie atrakcie. A budete si to užívať. 
 
 
 

Všetko je raz prvý raz  

Ako vo väčšine oblastí, aj pri financovaní bývania platí, že kto kupuje byt alebo dom druhý či tretíkrát vo svojom živote, už vie, na čo sa má zamerať, čoho sa vyvarovať, pozná cudzí jazyk realitného biznisu. To je veľké plus. No aj ten, kto vstupuje na územie kúpy a predaja nehnuteľností ako nováčik, má šancu uspieť. Je však potrebné ujasniť si priority v súlade s finančnými možnosťami, a tiež poradiť sa s niekým, kto sa už na trhu nehnuteľností orientuje a pozná jeho úskalia, aby bola takáto investícia prínosom a nie príťažou.
V rámci posudzovania foriem financovania kúpy bytu alebo domu sa pýtajte na všetko, čo s tým súvisí, až kým nemáte jasno. Radšej sa opýtajte dvakrát, než by ste sa mali dostať do finančnej tiesne, pýtajte sa skôr než bude neskoro (a úročenie hypotéky sa vám nečakane zvýši). Pozor, garanciu úroku (len 3 % ročne) na celé obdobie splatnosti máte iba pri stavebnom úvere od stavebnej sporiteľne. 
V prípade kúpy nehnuteľnosti nemusí byť novostavba vždy lepšou voľbou než starší byt alebo dom s finálne upraveným okolím, bez rizika ďalšej zástavby. Kúpa s renováciou môže byť v konečnom dôsledku výhodnejšie riešenie – a to aj cenovo – než nekonečné hľadanie vyhovujúceho nového bytu. Financie na prestavbu získate vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni už od 1,69 % p.a. aj bez predchádzajúceho sporenia.
Čo sa týka samotnej nehnuteľnosti, je dobré poradiť sa s maklérom (skúseným), čo sa týka financovania jej nadobudnutia, s finančným poradcom alebo sprostredkovateľom (certifikovaným). Lebo to, čo vyzerá na prvý pohľad výhodne, výhodné byť môže, ale nemusí. Kým podpíšete úverovú zmluvu, mali by ste vedieť viac než len počiatočný úrok – aké je obdobie viazanosti úroku a čo bude potom, výšku mesačnej splátky, lehotu splatnosti, ako aj to, čo sa dá z úveru financovať. Apropo, Wüstenrot vám poskytne medziúver za 1,69 % p.a. fixne na prvé 2 roky, ďalšie 2 roky máte istotu zvýhodneného úroku 3,99 % p.a. a vybrať si môžete medzi kratším a dlhším časom splácania, medzi vyššou a nižšou splátkou.
Príslovie menej je niekedy viac platí pomerne často, s výnimkou financií na bývanie. Alebo danú sumu máte, respektíve viete získať, alebo nemáte a nehnuteľnosť vaša nebude. Avšak staré známe „z núdze cnosť“ platí občas aj pri kúpe bytu či domu, keď sa z lacnejšej staršej nehnuteľnosti môže dobrým nápadom – vlastným alebo architekta – stať pýcha majiteľov. Netreba sa vzdávať, ale vzdelávať, osobitne vo sfére (zatiaľ) menej známej. Môže vás to len obohatiť, aj doslovne. Získať finančné prostriedky na obnovu či kúpu nehnuteľnosti vám pomôžu certifikovaní pracovníci Wüstenrot stavebnej sporiteľne.
 
 
Zdroj: Wüstenrot stavebná sporiteľňa, a. s.
 

Tento článok nájdete v najnovšom vydaní časopisu Môj dom , ktory je v predaji od stredy 6. 2. 2013

 

Kategória: Legislatíva a financovanie Stavba a rekonštrukcia
Tagy: financie nehnuteľnosť súťaž yit
Zdieľať článok