Detail rozbitého okna.
Zdroj: ČSOB

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti – najčastejšie škody na nehnuteľnosti a ako sa im vyhnúť

24. 10. 2023 Zdieľať

Priestor, v ktorom bývate, nie je len vaším domovom, ale aj investíciou. S tým sa spája mnoho rizík a škôd, ktoré môžu váš majetok postihnúť. Vieme im predchádzať prevenciou, no škoda niekedy vznikne aj napriek všetkým opatreniam. A preto je najlepšou zárukou poistenie.

Aký je rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a domácnosti?

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je kľúčovým nástrojom na zabezpečenie vášho majetku pred nepredvídateľnými udalosťami. Ak sa pre poistenie majetku rozhodnete, nezabudnite, že poistenie nehnuteľnosti sa od poistenia domácnosti líši. Ako?

Poistenie domácnosti zahŕňa všetky hnuteľné veci, ktoré tvoria zariadenie vašej domácnosti, čiže nábytok, elektrospotrebiče, osobné veci a tak ďalej.

Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na všetky pevné súčasti poistenej budovy, či už ide o byt, dom, garáž alebo inú stavbu. Poistenie zahŕňa aj príslušenstvo bytu a rodinného domu, alebo rekreačnej budovy, stavebné súčasti budovy, malé mechanizmy, stavebný materiál počas výstavby, rekonštrukcie, vykonávania opravy, údržby budovy a elektromotory.

Proti akým rizikám si môžete poistiť nehnuteľnosť?

Vaša nehnuteľnosť, či už ide o domov alebo byt, je centrom vášho každodenného života. Práve preto je dôležité ju chrániť pred rôznymi nebezpečenstvami, ktoré by mohli váš majetok ohroziť. Medzi najčastejšie riziká, ktorými môže byť vaša nehnuteľnosť vystavená, patria:

 • živelná udalosť (záplavy, požiar, víchrica, úder blesku, krupobitie, …),
 • krádež,
 • rozbitie skla,
 • vandalizmus.

Proti akým rizikám si môžete poistiť domácnosť?

Riziká, ktoré môžu ohroziť zariadenie vášho domu alebo bytu, sú podobné ako pri možných rizikách týkajúcich sa nehnuteľností. Okrem nich by sme tu mohli zaradiť aj:

 • poškodenie, skrat elektromotorov,
 • škody spôsobené uniknutou vodou z vodovodného zariadenia,
 • škody na vonkajšej fasáde spôsobené hmyzom, hlodavcami, vtákmi a lesnou zverou,
 • škody spôsobené stavebnou činnosťou cudzej osoby.

Ako sa pred možnými rizikami chrániť?

Veľmi dôležité je venovať pozornosť prevencii. Nezabúdajte na bezpečnosť. Investujte do kvalitných zámkov a bezpečnostných systémov, aby ste minimalizovali riziko vlámania. Nepodceňujte pravidelnú kontrolu stavu nehnuteľnosti. Môžete tak včas odhaliť potencionálne problémy. Dodržiavajte bezpečnostné opatrenia pri manipulácii s ohňom a elektronikou. Odporúčame vám pravidelne zálohovať dôležité údaje a dokumenty, aby ste o ne neprišli v prípade ich poškodenia alebo straty.

Okrem prevencie môže byť zásadným krokom v ochrane vášho majetku aj správne zvolené a prispôsobené poistenie bytu, domu alebo domácnosti. Tu je niekoľko tipov, ktoré by ste mali zvážiť ešte predtým, ako sa rozhodnete podpísať poistnú zmluvu:

 • Skontrolujte, či poistná zmluva pokrýva rôzne typy škôd a potenciálnych rizík, ktoré sa môžu vyskytnúť.
 • Uistite sa, že suma, na ktorú je vaša nehnuteľnosť a domácnosť poistená, je dostatočná na pokrytie všetkých možných škôd.
 • Zistite si, aké udalosti a škody zmluva nezahŕňa.
 • Stanovte si, akú sumu by ste boli ochotní zaplatiť v prípade, žeby nastala škoda. Vyššia spoluúčasť môže znížiť cenu poistenia, ale zároveň znamená vyššiu vlastnú účasť pri škode.

Nebojte sa pri rozhodovaní obrátiť na odborníkov v ČSOB. Pomôžu vám vybrať vhodné poistenie nehnuteľnosti, domácnosti alebo komplexný balík poistenia bývania, ktoré vás môže v prípade nečakaných udalostí ochrániť pred vysokými finančnými nákladmi.

Zdroj: PR článok ČSOB

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: bezpečnostná elektronika poistenie domácnosti poistenie nehnuteľnosti
Zdieľať článok
Ako čo najrýchlejšie dostať peniaze od poisťovne?Urob si sám

Ako čo najrýchlejšie dostať peniaze od poisťovne?

Majster roka 2023: Plot a brána z nerezovej oceleUrob si sám

Majster roka 2023: Plot a brána z nerezovej ocele

Škandinávsky štýl vo vyše storočnom tehlovom byteDom z tehly

Škandinávsky štýl vo vyše storočnom tehlovom byte

Vynikajúce mini pizzové kolieska na štýl podplamenníkov: Bez kysnutia a na dva rôzne spôsoby!Urob si sám

Vynikajúce mini pizzové kolieska na štýl podplamenníkov: Bez kysnutia a na dva rôzne spôsoby!